Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

ABD Nisan Ayı İstihdam Verileri Beklenenin Altında Kaldı, BTC Yükseliyor

2024 başından bu yana iyileşme gösteren faiz oranları ve dolar için işler tersine dönüyor.

3 Mayıs 2024 17:49

Güncellenme: 4 Mayıs 2024 13:04

Tarım Dışı İstihdam Raporuna göre, ABD ekonomisi nisan ayında 175.000 yeni iş imkanı ekledi. Bu rakam, ekonomistlerin tahmin ettiği 243.000’in epey altında kaldı.


İşsizlik oranını nisan ayında da mart ayındaki gibi %3,8 olarak tahmin eden ekonomistler bu konuda da yanıldı. Nisan ayı işsizlik oranı %3,9 olarak açıklandı.


Bitcoin'in (BTC) fiyatı ise haberin ardından dakikalar içinde %1'den fazla artış göstererek 60.100 dolara yükseldi.


Piyasanın ekonomik büyüme ve enflasyondaki yavaşlama beklentilerinin gerçekleşmemesi nedeniyle faiz oranları ve ABD doları, özellikle son birkaç haftada güçlü bir yükseliş yaşadı. Dört ay önce, ABD Merkez Bankası'nın 2024'te yapması beklenilen beş veya altı faiz indirimi vadeli piyasalarda fiyatlandırılsa da, CME FedWatch Tool'a göre bu rakam bir veya ikiye düşürüldü.


Hatta faiz artışları da tartışılmaya başladı. Çarşamba günkü FOMC sonrası basın toplantısında Fed Başkanı Jerome Powell'a birden fazla kez merkez bankasının faiz oranlarının daha da artırılması gerektiği fikrini düşünüp düşünmediği soruldu. Powell bu endişeleri hafifletmiş olsa da, istihdam ve enflasyonun güçlenmesi bir noktada Fed'i zorlayabilir.


Beklenenden daha sıkı para politikası, Bitcoin'in mart ayı ortasında ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık %20 oranında düşmesine neden olan bir dizi faktör arasında yer alıyor. Ancak bugün açıklanan rapor, trendde olası bir değişiklik öne sürüyor.


Geleneksel piyasalar da bu haberi iyi karşılıyor. ABD hisse senedi endeksi vadeli işlemleri şu anda yüzde 1'den fazla yükseldi ve 10 yıllık Hazine tahvil getirisi 11 baz puan düşerek yüzde 4,47'ye geriledi. Dolar endeksi yüzde 0,8 düşerken, altının fiyatı yüzde 0,8 artışla ons başına 2.329 dolara yükseldi.


Daha Fazla Oku

    tarım dışı istihdamabdBitcoinbtcFaiz

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Stephen Alpher

Stephen, CoinDesk'in Amerika Kıtası ortak bölge haber şefidir. Daha önce Seeking Alpha'da yönetici editör olarak görev yaptı. Washington, D.C. banliyösünde yaşayan Stephen, Pennsylvania Üniversitesi'ndeki Wharton School'da finans bölümünde okudu. CoinDesk'in 1.000 dolarlık beyaz eşiğinin üzerinde BTC ve ETH'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk