Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

ABD Hazine Bonoları, Halka Açık Blok Zincirlerinde 1 Milyar Doları Aşarak Tokenize Edildi

ABD hükümetine ait bonoların dijital temsilleri olan tokenize edilmiş hazine tahvilleri, blok zinciri üzerinde token olarak alınıp satılabilir hale geldi.

28 Mart 2024 16:21

Güncellenme: 28 Mart 2024 16:31

  • 21.co'nun izlediği verilere göre, halka açık blok zincirleri üzerinden tokenize edilen Hazine bonolarının değeri 1.08 milyar dolara ulaştı.

  • 2023 Ocak ayından bu yana, küresel çapta faiz oranlarının artmasıyla birlikte, bu miktar neredeyse on katına çıktı.

Tokenize edilmiş ABD Hazine bonoları piyasası adeta bir patlama yaşıyor.


21.co analisti Tom Wan’ın araştırmalarına göre Ethereum, Polygon, Valanche, Stellar gibi kamu blok zincirleri aracılığıyla tokenize edilen Hazine bonolarının piyasa değeri, ilk kez 1 milyar doları geçti. 


Tokenize Hazine tahvilleri, ABD hükümet bonolarının dijital versiyonları olup, blok zinciri üzerinde token olarak işlem görebiliyor. 


Bu dijital tahvillerin piyasa değeri, geçtiğimiz yılın Ocak ayından itibaren yaklaşık on kat artış göstererek büyük bir yükselişe imza attı ve finans sektörünün devlerinden BlackRock'ın 20 Mart'ta tanıttığı Ethereum tabanlı tokenize fonu BUIDL, %18 oranında değer kazanarak bu büyümenin önemli bir parçası oldu.


Bu haber yazılırken, 245 milyon dolarlık tokenize değeri olan BUIDL, sadece her bir hissesi BENJI tokeniyle temsil edilen Franklin Templeton'a ait Franklin OnChain ABD Hükümet Para Fonu (FOBXX) tarafından 360.2 milyon dolarla geride bırakılarak ikinci sıraya geldi.


Tom Wan, X profilinden yaptığı paylaşımda gelişmeleri derleyerek "Halka açık blok zincirlerinde işlem gören ABD Hazine bonolarının toplam değeri 1 milyar dolara ulaştı. Bir hafta içinde BlackRock'ın BUIDL fonunun değeri 40 milyon dolardan 240 milyon dolara fırlayarak arzını dört katına çıkardı" dedi.


BUIDL’ın bir sonraki adımıyla ilgili "Bu artışla birlikte OndoFinance, BUIDL fonunun yüzde 38'lik bir kısmını elinde bulundurarak fonun en büyük sahibi haline geldi. Artık Ondo'nun OUSG fonu tamamen BUIDL fonuyla destekleniyor." şeklinde konuştu.Son iki yıl içinde Hazine bonolarının getirilerinde görülen hızlı yükseliş, bu bonoların blok zinciri tabanlı dijital versiyonlarına olan talebi artırdı. Risksiz yatırım olarak görülen 10 yıllık Hazine bonosunun getirisi, Mart 2022'den bu yana %1.69'dan %4.22'ye yükseldi. Bu durum, dolar ile değerlenen sabit kripto paraların ödünç alınıp verilmesini daha az çekici hale getirdi.


ABD Hazine bonolarının blok zinciri tabanlı versiyonlarına yatırım yapmak, kripto para yatırımcılarına portföylerini çeşitlendirme ve herhangi bir zamanda işlem yapabilme esnekliği sunmaya devam ediyor.


Daha Fazla Oku

    Tom WanABD Hazine bonolarıTokenlaştırmak

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Aptos, Microsoft, Brevan Howard ve SK Telecom ile DeFi Ortaklığı Kuruyor

18 Nisan 2024 18:18

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk