Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

ABD Enflasyonu Haziran Ayında Negatif Seyretti, BTC 59 Bin Doların Üzerinde

Piyasa katılımcıları, raporun ardından Fed'in eylül toplantısında faiz oranlarını düşüreceğine inanıyor.

11 Temmuz 2024 16:52

Güncellenme: 11 Temmuz 2024 17:03

ABD hükümetinin yayımladığı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) raporuna göre, enflasyon haziran ayında gerilemeye devam etti ve oran, %0,1'lik artış tahminlerine ve mayıs ayındaki %0,0'lık okumaya karşı negatif %0,1 olarak açıklandı.


Yıllık bazda TÜFE, mayıs ayındaki %3,1 ve %3,3 beklentilerine kıyasla %3,0 daha yüksek geldi.


Gıda ve enerji maliyetlerini hariç tutan çekirdek TÜFE de umulandan daha iyi geldi ve mayıs ayında olduğu gibi %0,2 beklenmesine rağmen yalnızca %0,1 olarak belirlendi. Yıllık Çekirdek TÜFE ise %3,4’lük tahminlere rağmen %3,3 arttı.


Bitcoin (BTC) fiyatı, raporu takip eden dakikalarda son 24 saatte yaklaşık yüzde 2 artarak 59.100 dolara sıçradı.


Geleneksel piyasalara bakıldığında, 10 yıllık Hazine getirisinin dokuz baz puan düşüşle %4,20'ye gerilemesiyle ABD hisse senedi endeksi vadeli işlemlerinin yükselişte olduğu görülüyor. Altının fiyatı yüzde 1 artışla ons başına 2.404 dolara yükseldi.


Piyasa katılımcıları ABD Merkez Bankası'nın (Fed) eylül ortasındaki toplantısında gösterge federal fon oranını nihayet düşüreceği fikrine giderek daha fazla yaklaşıyor. CME FedWatch aracı, bunun gerçekleşme olasılığını sadece bir ay önce %50 değerlerken, şu anda %70'in üzerine çıkarıyor. 


Fed Başkanı Jerome Powell, haftanın başında gerçekleştirdiği basın toplantısında işgücü piyasasının zayıfladığını ve Fed'in ekonomiye yönelik aşağı yönlü risklere giderek daha fazla odaklandığını vurgulamıştı. Bununla birlikte, merkez bankasının faiz indirimleri uygulayabilmesi için enflasyonun hedefinin %2 olduğunu yineledi.


Daha Fazla Oku

    FaizEnflasyonBitcoin

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Stephen Alpher

Stephen, CoinDesk'in Amerika Kıtası ortak bölge haber şefidir. Daha önce Seeking Alpha'da yönetici editör olarak görev yaptı. Washington, D.C. banliyösünde yaşayan Stephen, Pennsylvania Üniversitesi'ndeki Wharton School'da finans bölümünde okudu. CoinDesk'in 1.000 dolarlık beyaz eşiğinin üzerinde BTC ve ETH'ye sahip.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget Baş Analisti Ryan Lee, Alman Hükümetinin BTC Satışı ve Piyasa Etkilerini Değerlendirdi

15 Temmuz 2024 15:28

4
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk