Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

ABD Enflasyonu %9.1 ile 40 Yılın Zirvesinde, Bitcoin Düşüyor

ABD Tüketici Fiyat Endeksi (CPI), ABD merkez bankasının Temmuz ayındaki bir sonraki toplantısında agresif bir sıkılaşma hareketi yapması için zemin oluşturuyor.

13 Temmuz 2022 17:04

Güncellenme: 13 Temmuz 2022 17:50

ABD Tüketici Fiyat Endeksi, mayıs ayındaki %8,6'yı ve piyasa beklentisini aşarak haziran ayında %9,1 arttı. Genel olarak kripto para birimleri, CPI’ın yayımlanmasına saatler kala son 24 saati çoğunlukla kazançla geçiriyordu. Bitcoin (BTC) ise 19.786 dolardan işlem görüyordu.


Bitcoin, ekonomistlerin tahminlerinden daha yüksek gelen ABD Tüketici Fiyat Endeksi'nin yayınlanmasının ardından büyük kripto borsalarında kısaca 19.000 doların altına düştü.

Bitcoin toparlanmadan önce 18.912 dolara kadar indi.


Verilerin yayımlanması ile riskli varlıklarda yoğun satış görüldü. Cardano'nun ADA'sı, Solana'nın SOL'si ve dogecoin'in kayıpları yansıtmasıyla son bir saatte ether (ETH) %4,4 kaybetti. CoinGecko verilerine göre, piyasa değerine göre en büyük 100 kripto para biriminin çoğu en az %4 düştü.


Genel olarak, kripto piyasa hacmi son 24 saat içinde %2,5 düşerek 900 milyar dolar seviyesinin altına indi. Kayıpların büyük kısmı son birkaç saat içinde geldi.


Coinglass'tan elde edilen verilere göre, büyük kripto para birimlerini takip eden vadeli işlemler, yalnızca son bir saatteki ani hareketlerden sonraki tasfiyelerde 80 milyon dolar topladı. Ether vadeli işlemleri, büyükler arasında en çok kaybı gören oldu. Kayıp 26 milyon doların üzerinde gerçekleşti.


Beklenenden daha sıcak bir enflasyon raporunun, Federal Rezerv'in agresif bir faiz artırımı yolunda spekülasyonları desteklemesinin ardından hisse senetleri düştü ve tahvil getirileri yükseldi.


Hisse senedi endeksleri de benzer olumsuz tepkileri verdi. Dow Lones ve S&P 500 endeksleri %1'den fazla değer kaybederken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq'ta düşüş %0.9 seviyesinde. Açıklamanın ardından doların en güçlü para birimleri karşısındaki gücünü ölçen dolar endeksi, dakikalar içinde %1 yüklseldi. Türk lirası ise bu dalgadan, kısa süreli bir v hareketi dışında şu an için etkilenmemiş görünüyor. 


Bazı yatırımcılar için enflasyondan korunma işlevi görmesi beklenen kripto para birimi, enflasyonun Ekim 2021'de hızlanmaya başlamasından bu yana yaklaşık %70 düştü.


Petrol ve benzin fiyatlarının düştüğü göz önüne alındığında, Haziran ayı fiyat verileri, enflasyon oranında bir zirveyi temsil edebilir.


Tüketici satın alma alışkanlıklarını takip eden küresel araştırma firması olan Affinity Solutions'ın kurucusu ve CEO'su Jonathan Silver, “En kötünün geride kaldığını gösteren kesinlikle olumlu işaretler var” dedi ve şöyle devam etti: 


“İnsanların cebine para koyan iş piyasası güçlü olmaya devam ediyor; ancak, fiyat artışları hala insanların maaş çeklerini eritiyor. Enflasyon zirveye ulaştığında ve dağılmaya başladığında bu eğilimin tersine döneceğini umuyoruz. Satın alma verilerimiz, gittiğimiz yönün bu olduğunu gösteriyor.”


Piyasalarda Fed etkisi


ABD merkez bankasının (Fed) para politikası kurulu olan, Federal Açık Piyasa Komitesi, daha fazla parasal sıkılaştırmayı görüşmek üzere 26-27 Temmuz'da toplanacak. Yeni yüksek enflasyon, merkez bankacılarına yeni bir agresif faiz artırımı için yeşil ışık verebilir. Fed şu anda büyümeyi ikinci plana alarak fiyat istikrarı için savaşmaya başlamıştı. 


Fed Başkanı Jerome Powell, Avrupa Merkez Bankası forumunda yakın tarihli bir konferansta yaptığı konuşmada, “Enflasyonun çok ileri gitme riski var mı? Kesinlikle bir risk var. Yapılacak en büyük hata fiyat istikrarını yeniden sağlayamamak olur” demişti.


Yaygın yanımına göre gayri safi yurtiçi hasılada (GSYİH) art arda iki çeyrek yavaşlama ABD'nin resesyonda olduğu anlamına geliyor. Ancak Powell ve diğer merkez bankacıları, ekonominin güçlü olduğuna dair işaretler gösteren istihdam verilerine işaret ediyor. 


Silver, şu değerlendirmeyi yaptı:


"Önümüzdeki aylarda artacak harcamalar, olası bir Covid geri dönüşü, tedarik zinciri baskısı hafiflerse Ukrayna'daki savaş ve faiz artışlarının tüketici harcamaları üzerindeki etkisi dahil olmak üzere çeşitli kilit faktörlere bağlı olacak. Yaz rehavetinin azalmasından sonra ne olacağını görmek ilginç olacak. Hem ekonominin durumu hem de Ukrayna'daki savaş ve Covid hakkında daha net bir resim elde edeceğiz."

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Helene Braun

Helene, CoinDesk'te ABD piyasa muhabiridir. Çalışma alanları, ABD ekonomisi, Fed ve bitcoin'i kapsar. New York Üniversitesi işletme ve ekonomi raporlama programından yeni mezun oldu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
MicroStrategy, Hisse Senedini 10:1 Olarak Böleceğini Açıkladı

11 Temmuz 2024 18:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk