Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

ABD Bankacılık Krizinden Sonra Bitcoin'in Hakimiyet Oranı Arttı

Bir portföy yöneticisi, bankacılık krizi sırasında Bitcoin'in performansının, kripto para biriminin yatırımcılar için anti-dolar likiditesi olduğunu gösterdiğini söyledi.

4 Mayıs 2023 11:18

Güncellenme: 4 Mayıs 2023 11:32

Bitcoin'in (BTC) piyasadaki payını ölçen hakimiyet oranı, yaklaşık iki ay önce başlayan ABD bankacılık sektöründeki istikrarsızlıkla birlikte keskin bir şekilde arttı.


Mart ayının başından bu yana hakimiyet oranı, TradingView tarafından takip edilen verilere göre, genel piyasaya göre en üst kripto para biriminin performansının göstergesi olan %42'den neredeyse 49'a ulaşarak 22 ayın en yüksek seviyesine çıktı.


Aynı zaman dilimi içinde, bölgesel ABD bankalarından elde edilen bir endeksin performansını taklit etmeyi amaçlayan SPDR S&P bölgesel bankacılık ETF'si %35 düştü.


Mart ayında, Silicon Valley Bank (SVB), Signature Bank (SBNY) ve Silvergate Bank (SI) adlı üç ABD bankası iflas etti ve tam teşekküllü bir bankacılık krizi korkusu yaratmıştı. First Republic Bank (FRCB) bankacılık krizinin son kurbanı oldu ve Los Angeles merkezli PacWest Bancorp (PACW) hisseleri çarşamba günü %60'tan fazla düşerek durumu daha da karmaşık hale getirdi.


Tüm bu olanlara rağmen, Federal Reserve Başkanı Jerome Powell, bankacılık sektörünün "sağlıklı ve dirençli" olduğunu söyledi.


Decentral Park Capital'in Portföy Yöneticisi Lewis Harland'a göre, Bitcoin'in bankacılık sektöründeki istikrarsızlık ve bankacılık hisselerindeki düşüş ortamında büyüyen piyasa hakimiyeti, kripto para biriminin anti-Amerikan doları oynama veya doların zayıflığına bahis yapma olarak güçlenen cazibesinin kanıtıdır. CoinDesk'e konuşan Harland, "Bölgesel banka hisse senetleri çöktüğünde BTC'nin kripto piyasasında daha iyi performans gösterdiğini görüyoruz. Bu, kriz daha da derinleştikçe BTC'nin yatırımcılar için yüksek kaliteli anti-dolar likiditesi olduğunu gösteriyor," dedi.


Federal Reserve'in (Fed) yenilenen likidite rahatlaması beklentileri bankacılık krizi ortamında güçlenirken, doların zayıflığına işaret etti. Çarşamba günü, Fed faiz oranlarını 25 baz puan artırdı ve Haziran'da potansiyel bir ara vermek için kapıları açtı.BTC'nin hakimiyet oranı şimdi çok yıllık aralığın üst sınırını araştırıyor. Harland'a göre, bir çıkış, sürekli BTC üstünlüğü anlamına geliyor. Bununla ilgili açıklamasında "Bitcoin hakimiyeti, 3 yıllık dalgalanma desenini kırmaya çalışıyor," demişti. Bir diğer düşüncesi de bunu doğrular nitelikteydi. "%50'nin üzerine çıkılması, muhtemelen piyasada uzun süreli BTC üstünlüğüne işaret eden yeni bir piyasa rejimini işaret edecektir."


Bitcoin, 10 Mart'ta Silicon Valley Bank'ın düzenleyicileri tarafından ele alındıktan sonra toparlandı ve o zamandan beri %48 artarak 29.100 dolara yükseldiği görülüyor. CoinDesk verileri, artışın 2013 Kıbrıs bankacılık krizi sırasında pozitif performansı anımsattığını gösteriyor.


Daha Fazla Oku

    Bitcoinpiyasalarkripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kısa Vadeli Yatırımcıların Davranışlarını Anlamak, Bitcoin’de Trendin Yönünü Tahmin Etmemize Yardımcı Olabilir mi?

2 Temmuz 2024 17:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk