Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Piyasalar

2022'de Kripto Piyasalarına Korku Salmak İster misiniz? Para Çekme İşlemlerini Askıya Aldığınızı Söyleyin Yeter

Voyager ve Celsius'un iflas haberleri, müşterilerinin para çekme işlemlerini askıya aldıklarını duyurmalarının akabinde geldi.

4 Ağustos 2022 08:07

Güncellenme: 4 Ağustos 2022 11:09

Banka krizleri yeni bir şey değil. Çok fazla müşterinin aynı anda paralarını geri talep ettiği bu korkutucu olaylar, yıllar içinde birçok finansal kurumu yok etti.

Geleneksel bankalar, Federal Mevduat Sigorta Şirketi (FDIC) tarafından sunulan ve bankalar iflas ederse müşterilerin zararlarını belirli bir miktara kadar tazmin eden mevduat sigortası yöntemiyle bu sorunu büyük ölçüde çözdü.

Kripto para biriminde böyle bir koruma olmadığı için, "para çekme işlemlerini askıya almak" ifadesi 2022'de bir korku kaynağı haline geldi. Bu ifade, dijital varlıklar aracılığıyla bankacılığın modern bir versiyonunu yaratmaya çalışan firmalarda ciddi sıkıntıların mevcudiyetine işaret eden bir durum. Bu durum, kripto paralarını borç verene veya borsaya emanet eden müşterilerin bir anda varlıklarını artık geri alamamaya başlaması demek.

Örneğin kripto brokeri Voyager Digital. Bu şirketin Kanada'da kayıtlı hisseleri, 4 Temmuz'da "işlem, para yatırma, para çekme ve sadakat ödüllerini geçici olarak askıya aldığını" duyurduktan sonra %42 oranında çakıldı. Günler sonra şirket iflas başvurusunda bulunduğunda durum daha da kötüleşti.

Voyager'ın sorunları, kripto paraların zirve fiyatlarından büyük düşüş yaşadığı bir dönemde ortaya çıktı. Bir kripto şirketinin para çekme işlemlerini durdurarak esasen likidite sorunlarına yönelik dünyaya bir uyarıda bulunması, bu işlemleri iflas mahkemesinin dışında yeniden başlatmakta sorun yaşayacağını gösteriyor.

Keefe, Bruyette & Woods hisse senetlerinin eş başkanı Paul McCaffery, "Sorun şu ki, para çekme işlemleri askıya alındığı an artık yatırımcılar için çok geç" diyor.

Kripto borç veren platformlar iflas ettiğinde

Stabil coin terraUSD'nin (UST) çöküşü ve 3AC olarak bilinen Three Arrows Capital adlı kripto yatırım fonunun patlamasının ardından, likidite sıkıntısı çeken bir dizi kripto borç veren platformu, müşteri taleplerini artık karşılayamadıklarını fark etti.

Haziran ve Temmuz ayı boyunca Celsius Network, Babel Finance, CoinFLEX, Voyager, Vauld ve Zipmex gibi kredi kuruluşları para çekme ve transfer işlemlerini durdurdu. CoinLoan ve Finblox gibi diğer bazı şirketler ise para çekme işlemlerine devam etti, ancak belirli bir azaltılmış limit dahilinde.

Kripto borç verenler iflas ederse, geleneksel finansal düzenleyici sistem yardımcı olamaz. ABD'deki geleneksel bankalardaki mevduatlara ödeme garantisi sağlayan FDIC, 29 Temmuz'da kamuoyuna bunu hatırlatan bir bilgi formu yayımladı.

Zipmex gibi bazı borç veren kuruluşlar, seçilmiş belirli tokenleri kurtarabilmiş ve kullanıcıların cüzdanlarına geri göndermeye başlamıştı. Ancak kredi verenlerin çoğu, Celsius'un da Voyager gibi iflas etmesiyle birlikte para çekme işlemlerini durdurdu.

Ödeme gücü sorunlarının domino etkisinin ne kadar süreceğini kimse tahmin edemez, ancak başka herhangi bir firma para çekme işlemlerini askıya aldığını duyurursa, kripto oyuncularının ürperecekleri muhakkak.

McCaffery, CoinDesk'e gönderdiği e - postada, "[Askıya alma] duyuruları azalıyor, ancak 3AC'nin iflas başvurusunun yansımaları devam ettiği için henüz tam olarak bitmiş değil" diyor ve ekliyor: "Tüm bu kan kaybının, gelecekteki iş modellerine gömülü daha iyi risk yönetimi süreçleriyle sonuçlanacağını umuyorum."

Askıya alınan para çekme işlemlerinin zaman çizelgesi

12 Haziran: Celsius, "hesaplar arasındaki takas ve transferler ile tüm para çekme işlemlerini duraklattığını" duyurdu. (Celsius 13 Temmuz'da iflas başvurusunda bulundu.)

17 Haziran: Babel, "Babel Finans ürünlerinden itfa ödemelerinin ve para çekme işlemlerinin geçici olarak askıya alınacağını" duyurdu.

23 Haziran: CoinFLEX "tüm para çekme işlemlerini duraklattığını" açıkladı.

1 Temmuz: Voyager Digital, "alım satım, para yatırma, para çekme ve sadakat ödüllerini geçici olarak askıya aldığını" duyurdu. (Voyager 5 Temmuz'da iflas başvurusunda bulundu.)

4 Temmuz: Vauld, "tüm para çekme, alım satım ve para yatırma işlemlerini askıya alma yönünde zor bir karar verdiğini" açıkladı.

20 Temmuz: Zipmex, "bir sonraki bildirime kadar para çekme işlemlerine ara verdiğini" duyurdu.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin Madencisi Marathon Digital, Birinci Çeyrek Beklentilerini Karşılayamadı

10 Mayıs 2024 12:06

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk