Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Yield Farming: Nedir ve Nasıl İşler?

Bu yöntem potansiyel olarak DeFi pazarlarında getiri elde etmenin kazançlı bir yoludur, ancak birçok riski de beraberinde getirir.

30 Kasım 2023 20:26

Güncellenme: 30 Kasım 2023 20:29

Yield farming, küresel DeFi pazarlarındaki en popüler getiri yaratma fırsatlarından biridir ve yield farming protokollerine kripto yatırarak ortalamanın üzerinde getiri elde etmenizi sağlar.


Yield Farming (Verim Çiftçiliği) Nedir?

Genellikle protokolün yönetişim token’ı olarak ödenen ödüller kazanmak için bir DeFi protokolündeki likidite havuzuna token yatırmak anlamına gelir.


Yield farm'ın farklı yolları vardır, ancak en yaygın olanı likidite sağlamak adına merkeziyetsiz kredi ve ticaret platformlarına yatırım yapmaktır. Bu platformlara likidite sağlama karşılığında, likidite sağlayıcıları (LP'ler), genellikle eş zamanlı olarak ödenen belirli bir yıllık yüzde getiri (APY) elde eder.


DeFi projeleri, bu yöntemle platformlarının kullanımını teşvik eder ve topluluklarını DeFi platformlarının mihenk taşı olan likideteye katkıda bulundukları için ödüllendirirler.


Yield Farming Nasıl İşler?

Süreç protokolden protokole farklılık gösterse de genellikle yield farmers olarak da adlandırılan likidite sağlayıcılarının bir DeFi uygulamasına token yatırmasıyla gerçekleşir.


Yield farming ödülleri APY olarak ifade edilir. Bu token’lar, belirli koşullar yerine getirildiğinde akıllı sözleşmelerde kilitlenir.


Genel olarak, süreç şu şekilde işler:

  • Bir yield farming protokolü seçin, örnek olarak PancakeSwap gibi bir otomatik piyasa yapıcıyı (AMM) kullanalım.

  • Merkeziyetsiz ticaret platformunun likidite sağlayıcıları bölümüne erişmek için “Likidite” butonuna tıklayın.

  • Ardından likidite havuzuna hangi varlıkları yatırmak istediğinizi seçin. Örneğin, BNB/CAKE havuzuna BNB ve CAKE yatırabilirsiniz.

  • İki varlığı da yatırdıktan sonra bir LP token alırsınız.

  • Daha sonra bu token’ı “Farms” (Çiftlikler) kısmına yatırırsınız, yani aslında yield farming ödülleri kazanmak adına BNB/CAKE yield farm’ına yatırım yapmış olursunuz.

Birçok DeFi protokolü, yield farmer'larını platformla ilgili kararlara oy vermek için kullanılabilen ve borsalarda da alınıp satılabilen yönetişim token’ları ile ödüllendirir.


Yield farming, kişilere pasif gelir elde etme fırsatı sunar. Bununla birlikte, potansiyel yüksek getiriler yüksek risklerle birlikte gelir.


Yield Farming’in Avantajları

Pasif gelir: Kullanıcılar varlıklarını kullanarak aktif olarak ticarete karışmadan ek token’lar ve ücret gelirleri şeklinde ödüller kazanabilirler.


Likidite sağlama: Yield farming, verimli bir alım satım ortamı oluşturur ve DEX’lerdeki slippage’ı (kayma) azaltır. Kullanıcılar likidite sağlayarak DeFi ekosisteminin işleyişinde önemli bir rol oynarlar.


Yüksek getiriler: Bazı DeFi projeleri geleneksel finans araçlarını geride bırakan cazip getiriler sunar. Piyasa koşullarına bağlı olarak, kullanıcılar potansiyel olarak sermayelerinden önemli getiriler elde edebilirler.


Yield Farming'in Riskleri

Geçici kayıp: Havuzdaki tokenler arasında dengeli likiditeyi korumak için kullanılan mekanizma nedeniyle meydana gelirler. Token fiyatları likidite sağlandıktan sonra önemli ölçüde değişirse, platformun otomatik sistemi daha ucuz tokenlardan daha fazlasını satın alarak ve daha pahalı olanları satarak havuzu yeniden dengeleyebilir. Bu yeniden dengeleme eylemi, verim çiftçileri için bir kayba neden olabilir.


Akıllı sözleşme kusurları: DeFi protokolleri akıllı sözleşmeler üzerine kuruludur. Hacker’lar, koddaki herhangi bir hatadan veya güvenlik açığından yararlanarak yatırılan fonların çalınmasına neden olabilir.


Volatil oranlar: Getiriler, arz ve talep dinamiklerine göre değişir ve bu da gelecekteki potansiyel ödülleri tahmin etmeyi zorlaştırır. Örneğin, daha fazla insan varlık tedarik ettikçe getiriler düşebilir.


Değişken fiyatlar: Kripto para fiyatları oldukça değişkendir ve bu da ödüllerin değerini ve yatırdığınız varlıkları etkiler. Ödüllerinizi kazandığınız token’ın değeri önemli ölçüde düşerse, tüm kârınız zarar görebilir.


Riske Değer mi?

Yield farming, kripto piyasasında getiri elde etmenin kazançlı bir yolu olsa da, aynı zamanda yapabileceğiniz en riskli faaliyetlerden biridir.


Ayrıca, potansiyel yield farming kârınız, yield farming ödülünüz olarak aldığınız protokol token’ının fiyatına bağlıdır.


Son olarak, bugün aldığınız getiri ile yarın alacağınız getiri aynı olmayabilir. Daha fazla çiftçi, fonları yüksek verimli bir çiftliğe taşımaya başladıkça yüksek getiriler sıkışma eğilimindedir ve bu da getirilerinizi etkiler.


Ancak bu riskleri göze alabilecek seviyedeyseniz, yield farming kripto varlıklarınızdan getiri elde etmenin heyecan verici bir yolu olabilir. Yine de kendi araştırmanızı yapmalı ve asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden fazlasını yatırım yapmamalısınız.


Daha Fazla Oku

    yield farmingdefiAPYEthereum

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk