Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Yeni Başlayanlar için SocialFi Kılavuzu

SocialFi, kullanıcıların içerikleri üzerinde kontrol sahibi olmalarını ve doğrudan para kazanmalarını sağlayarak Web3'ün Web2'nin sosyal medya sorunlarına sunduğu bir çözümdür.

26 Ocak 2024 10:45

Güncellenme: 26 Ocak 2024 11:28

SocialFi, Web2 sosyal medya ağları ile merkeziyetsiz finans (DeFi) arasındaki boşluğu dolduran devrim niteliğinde bir kavramdır. Sosyal kullanıcılar için etkileşim yoluyla ödüller kazanabilecekleri ücretsiz ve merkeziyetsiz bir ortam sağlar.


SocialFi Nedir?

Social Finance'in (Sosyal Finans) kısaltması olan SocialFi, sosyal medya ağları ile DeFi'ın bir araya gelmesidir. Web3'ün, ağları hiçbir merkezi otorite yönetmediği için kullanıcıların içerikleri üzerinde kontrol sahibi olduğu sosyal medya yaklaşımıdır.


SocialFi, içerik oluşturuculara değeri geri verir. Web2'nin şu anda sunduklarının aksine, istediklerini yaratmakta özgürdürler ve verileri üzerinde daha fazla kontrole sahiptirler.


Ek olarak, SocialFi platformlarındaki kullanıcılar, para kazanabilmeleri konusunda herhangi bir sınırlama olmadığından, etkileşimlerinden ve takiplerinden birden fazla kazanç sağlayabilirler.


SocialFi Nasıl İşler?

Merkeziyetsiz Otonom Organizasyonlar (DAO'lar) ve sosyal token’lar, SocialFi platformlarının işlemesinde önemli bir rol oynar.


DAO'lar, platformların yönetiminden sorumludur ve hiçbir merkezi otoritenin ağlardaki kullanıcı etkinliğine karışamamasını sağlarlar. DAO'lar ayrıca geliştiricilerin ve diğer ekiplerin platformların özünü değiştirmesini de engeller. Bu, teşvik paylaşımı da dahil olmak üzere her kararın tamamen DAO'ya bağlı olduğu anlamına gelir.


Platformların para kazanması, yerel token’lar veya platformda işlem gören diğer varlıklardan oluşabilen sosyal DeFi token’larına bağlıdır. Uygulama içi token’ların yanı sıra, içerik oluşturucular sosyal etkileşimlerinden para kazanmak için kullanabilecekleri token’lar da geliştirebilirler.


Platformlar merkezi olmadığından, kullanıcılar hangi içerik oluşturucularla etkileşim kuracaklarını seçerler ve bir içerik oluşturucunun token’ına sahip olmaları gerekir. Ayrıca token’lar katılımı teşvik etmeyi, işlevsel ve ödüllendirici ortaklık programları oluşturmayı mümkün kılar.


Dijital sahiplik, SocialFi uygulamaları ile devreye girer. İçerik oluşturucular, kimliklerini kanıtlamak için PFP NFT'lerini kullanabilirler. Diğer NFT'ler aracılığıyla dijital içerik sahipliklerini de takip edebilirler. Bu model, içerik oluşturucuların mesajlar, GIF'ler, bloglar, fotoğraflar ve müzik dahil olmak üzere yayımladıkları her şeyden para kazanmalarını kolaylaştırır. İçerik oluşturucular, SocialFi ağlarında adil bir şekilde dağıtılan reklamlar yoluyla daha fazla gelir elde edebilir.


SocialFi'ın Önemi

SocialFi uygulamaları, sosyal ağların gücünü ve Web3'ün merkeziyetsiz doğasını birleştirerek sosyal medya endüstrisini alt üst etmeye hazırlanıyor. İşte sosyalleşmenin en önemli faydalarından bazıları:


Merkeziyetsizlik

Web2 platformları, tüm veriler tek bir sunucuda depolandığından yoğun bir şekilde merkezileştirilmiştir. Büyük teknoloji şirketleri platformları tekelleştirmiş ve nihayetinde kullanıcılarının verilerini, mahremiyetini, katılımını, etkileşimlerini ve para kazanmasını kontrol edebilir hale gelmiştir.


SocialFi bu aracıları ortadan kaldırır ve kullanıcılara ağları üzerinden tam ücret verir. SocialFi'ın merkeziyetsiz yapısı, kullanıcıların para kazandıkları şeyler ve verileri üzerinde daha iyi kontrole sahip oldukları anlamına gelir.


Ayrıca, verilerin çeşitli node’lara yayılması, merkezi sunucularda olduğu gibi tek bir hata noktasını ortadan kaldırarak gizlilik ihlallerini azaltır.


Sansür

SocialFi, sansürün sinir bozuculuğunu ve zararlı içeriklerin ağda dolaşımını dengeler. SocialFi platformları on-chain verileri merkeziyetsiz hale getirerek, herkese açık olarak görüntülenebilir gönderileri düzenlemek için kural motorlarını ayrıştırır. Node’lar daha sonra kiminle etkileşime geçeceklerini, kimleri engelleyeceklerini seçebilir ve kullanıcılara zararlı içeriği onaylama sorumluluğunu verir.


Bu şekilde SocialFi, içerik oluşturuculara daha fazla konuşma özgürlüğü sunarak yasaklanma korkusu olmadan kendilerini ifade etmelerine olanak tanır.


Gelir Kaynağı

SocialFi ağları, içerik oluşturucular ve izleyicileri için çeşitli kazanç modelleri sunar. Nelerden para kazanılacağını belirlemek kullanıcılara kalmıştır.


Örneğin içerik oluşturucular, içerikleriyle kimlerin etkileşime girdiğini kontrol etmek için sosyal token’larını kullanabilir. Kullanıcılar, onlarla etkileşim kurmak için bir içerik oluşturucunun token’ına ihtiyaç duyduğundan spam olasılığı azalır ve yüksek kaliteli içeriği teşvik eder.


İçerik oluşturucular sosyal takipçi ve etkileşimlerinden de para kazanabilirler, özel ürünler ve NFT'lerin satışı yoluyla da bunu gerçekleştirebilirler.


İncelemeye Değer 3 SocialFi Platformu

Thinkin

Thinkin, toplulukları teşvik eden Algorand tabanlı bir SocialFi platformudur. DAO'lar, platformun araçları aracılığıyla topluluklarını kolayca büyütebilir ve ağ içindeki etkileşimleri teşvik edebilir.


Platform, sosyal etkileşimleri çeşitli şekillerde ödüllendiren bir Yaz Kazan (Write-and-Earn) programı kullanır. Bu ödüller aracılığıyla topluluklar, launchpad'deki IDO'lara katılabilir. Bu nedenle IDO tahsisi, yatırılan fon miktarı ile değil, katılım yoluyla gerçekleşir.


Geojam

Geojam, içerik oluşturucular ve kullanıcılar için birden fazla kazanç fırsatı sunan ve influencer’lar, sanatçılar ve hayranlar için unutulmaz bir deneyim yaratan benzersiz bir sosyal ağdır.


Sosyal ağ, ekonomisini yürütmek için JAM token kullanır. Kullanıcılar, içerik oluşturucularla etkileşime geçerek ve uygulamada aktif rol oynayarak token kazanırlar. Daha sonra token’ları özel ürünler için kullanabilir veya yönetişim de dahil olmak üzere ağın DeFi özelliklerine katılmak için kullanabilirler.


LuxWorld

LuxWorld, Ethereum üzerine inşa edilmiş öncü bir Seyahat Et Kazan (Travel to Earn) platformudur. Ağın oluşturulmasının temel itici güçlerinden biri, öncelikle turizm endüstrisini etkileyen COVID-19 salgını oldu.


Platform, kullanıcıları ve seyahat sırasında katılımlarını teşvik etmek için LUX token’ını kullanır. Ek olarak, NFT'leri destekler, bir NFT pazarına ve check-in teşviklerine sahiptir.


SocialFi, Web3'ün geliştirilmesiyle henüz tam potansiyeline ulaşmamış olsa da, faydalarını şimdiden görmek mümkündür. Bununla birlikte, endüstrinin gelişebileceği pek çok alan vardır. Yine de merkeziyetsizlik, DeFi, Web3 ve sosyal medya ilginizi çekiyorsa SocialFi platformlarını incelemeniz mantıklı olabilir.


Daha Fazla Oku

    öğrenSocialFidefiweb3Web2

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk