Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Trust Wallet vs. MetaMask

İşte önde gelen ve yaygın olarak kullanılan iki kripto cüzdanı arasında bir karşılaştırma.

20 Nisan 2023 19:00

Güncellenme: 30 Nisan 2023 18:20

Trust Wallet ve MetaMask, kripto paralarınızı saklayabileceğiniz, gönderebileceğiniz, alabileceğiniz, değiştirebileceğiniz ve satın alabileceğiniz dijital cüzdanlardır. Trader’ların piyasalara kolayca ve güvenle girmek için kullanabilecekleri hem basit hem de yeni başlayanlar için uygun platformlardır.


Her iki cüzdanın da mobil uygulamaları vardır. Ancak yine de aşağıda açıklandığı gibi çeşitli şekillerde farklılık gösterirler.


Trust Wallet'a genel bakış:

Trust Wallet, Kasım 2017'de Binance tarafından satın alındığından beri Binance kripto borsasının resmi merkeziyetsiz cüzdanı olmuştur. Trust Wallet, yaygın olarak kullanıcı dostu, güvenli ve kullanımı kolay bir cüzdan olarak kabul edilmektedir. 65'ten fazla blok zincirinde 4,5 milyondan fazla farklı türde dijital varlığı destekler.


Trust Wallet, dijital varlıklarınızı saklamaktan çok daha fazla özellik sunar. Ethereum ve Polygon gibi 60'tan fazla blok zincirine kolayca erişebilir ve popüler merkeziyetsiz uygulamaları (dapps) kullanabilirsiniz. Dapp tarayıcısı, PancakeSwap ve SushiSwap gibi popüler merkeziyetsiz platformlara erişebilmeniz için bir köprü görevi görür.Ayrıca Trust Wallet içinde kripto satın alabilir, takas edebilir ve stake edebilirsiniz.


Güvenlikle ilgili olarak Trust Wallet bir sıcak cüzdandır. Yani doğrudan internete bağlıdır. Ancak Trust Wallet, özel anahtarlarınız ve bir blok zincirindeki varlıklarınız üzerinde tam kontrol sahibi olmanızı sağlayan gözetimsiz bir cüzdandır.


MetaMask'a genel bakış:

Trust Wallet gibi MetaMask da iOS ve Android ile uyumludur. Ancak Trust Wallet'tan farklı olarak MetaMask bilgisayarınızda da kullanılabilir ve kullanıcıların masaüstü tarayıcıları aracılığıyla Binance Smart Chain ve Ethereum ağı gibi çeşitli blok zincirleriyle etkileşim kurmasına olanak sağlar. Kısacası, farklı merkeziyetsiz finans (DeFi) platformları ve değiştirilemez token (NFT) marketleri gibi merkeziyetsiz uygulamalara (dapp) bağlanabilen bir internet tarayıcısı uzantısıdır.


MetaMask, direkt olarak Uniswap ve Compound gibi platformlara bağlanmak için Ethereum ağına erişmek üzere tasarlanmıştır. ERC-20 token standartlarını destekler. Böylece Ethereum ağında hemen hemen her token’ı saklayabilirsiniz.


MetaMask'ın dikkate değer bir özelliği de kripto para birimlerinin takas edildiği basit arayüzüdür. Web tarayıcı uzantısından veya uygulamasından "Değiştir" düğmesine tıklayabilirsiniz. Bu, çok çeşitli kripto para birimlerini hızlı ve kolay bir şekilde takas etmenizi sağlar.MetaMask ile hangi platformu kullanırsanız kullanın sorunsuz bir deneyim yaşarsınız. 


Uygulamadaki yerleşik güvenlik önlemleri, Trust Wallet ile karşılaştırıldığında eşit derecede güçlüdür. Çünkü hem gözetimsiz hem de sıcak bir cüzdandır.


Hangisini seçmelisiniz: Trust Wallet mı, MetaMask mı?

Genel olarak bir kripto cüzdanına olan ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun. Trust Wallet ve MetaMask, avantajlar, özellikler ve işlevsellik açısından farklılık gösterir. İki cüzdanı karşılaştırmanız gerekecek. Bu liste, hangi cüzdanın size uygun olduğunu analiz etmenize ve karar vermenize yardımcı olacaktır.


Trust Wallet

Aşağıdaki işlevlere ihtiyacınız varsa bu cüzdan sizin için uygundur:


 • 4,5 milyondan fazla türde dijital varlığı saklayabilme ve 60'tan fazla blok zincirine erişebilme esnekliği

 • Kredi kartı ile kripto para satın alma seçeneği

 • Doğrudan uygulamanın kendisi aracılığıyla çok çeşitli merkeziyetsiz uygulamalara erişmek 

Dikkate alınması gereken sınırlamalar:


 • Kullanılabilir bir masaüstü veya tarayıcı uzantısı yok.

MetaMask

Aşağıdaki işlevlere ihtiyacınız varsa bu cüzdan sizin için uygundur:

 • Öncelikle Ethereum tabanlı merkeziyetsiz uygulamalar ve Ethereum ağıyla işlem yapmak

 • Çoğu tarayıcı ve iOS ve Android tabanlı mobil cihazla uyumlu olması

 • Platforma kolay bağlantı ve uygulama içindeki herhangi bir adrese birkaç saniye içinde ether göndermenin hızlı ve basit olması

Dikkate alınması gereken sınırlamalar:

 • MetaMask uzantısı, tüm web tarayıcılarında olmasa da çoğunda çalışır. Chrome, Edge, Brave ve Firefox ile uyumludur.

 • Göz atmak için bir merkeziyetsiz uygulama menüsü yok.

 • Bitcoin'i desteklemiyor.


Daha Fazla Oku

  MetaMaskTrust Walletcüzdan

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Mike Antolin

Mike Antolin, CoinDesk'in Öğren kategorisi için SEO içerik yazarıydı. Mike, 10 yılı aşkın bir süredir kripto, teknoloji ve finans alanlarında içerik yazarıdır. Şu anda kripto para birimleri, NFT'ler ve Web3 için eğitim içeriği oluşturmaktan sorumludur. Kanada, Montreal'deki Concordia Üniversitesi'nden Bilgisayar Bilimleri alanında lisans derecesine sahiptir ve Eğitim Yüksek Lisansı: Müfredat ve Öğretim'e sahiptir. Mike; BTC, SOL, AVAX ve BNB'ye sahiptir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
BTCTurk Hacklendi, Binance Süreç için Destek Veriyor

22 Haziran 2024 19:32

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk