Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Staking Nasıl Yapılır: Başlangıç için 7 Strateji

Ethereum gibi PoS ağlarında kendinizi stake işlemlerine kaptırmak oldukça kolaydır. Ancak uzun vadede temkinli olmak en mantıklısıdır.

25 Eylül 2023 16:48

Güncellenme: 25 Eylül 2023 17:11

Staking, HODL etmeyi geride mi bırakıyor? Yakın zamanda yapılan bir analiz, tüm Ethereum’un yüzde 20’sinin staking işlemleri için kullanıldığını gösteriyor. Hatta ETH geliştiricileri, bu oranın yüzde 50’ye çıkabileceğini söylüyor.


Staking bombardımanının Ethereum ekosistemi için iyi mi kötü mü olduğu tartışılır. Ancak bu yazıdaki konumuz, bu işlemlerin nasıl akıllıca ve mümkün olduğunca güvenli bir şekilde yapılabileceği olacak.


Kriptonuzu mantıklı bir şekilde kullanmak, özellikle de ayı piyasalarında ekstra para kazanmak isteyebilirsiniz. Her zamanki gibi belirtmekte fayda var: Bu yazı bir yatırım tavsiyesi değildir, bu yüzden kendi araştırmanızı kendiniz yapmalısınız.


Devlet tahvillerini göz önünde bulundurun

Staking şirketi Chorus One’ın danışmanı Felix Lutsch şöyle diyor: “Bir sürü ödül sunan ilginç staking ihtimallerinin dikkatinizi çekmesi oldukça doğaldır. Fakat ilk ve en önemli kural, bu işe neden giriştiğinizi sürekli olarak hatırlamaktır. Bireysel staking işlemlerinin amacı, piyasada nispeten yeni olan ve şişirilmiş token’lardan kaçınmaktır. Bunu devlet tahvilleri gibi düşünebilirsiniz. ABD Devlet Tahvillerinden yaklaşık yüzde 3 verim elde edersiniz ancak en azından (yani umarım) enflasyondan etkilenmezsiniz. Böylece paranızı yüzde 0’a yakın kâr edeceğiniz bir hesapta tutmaktan çok daha iyi bir sonuç elde edersiniz.”


Türemiş teminatlara dikkat edin

Evet, “türemiş teminat” kalıbını ben uydurdum. Bir varlık sınıfını destekleyen teminatın, desteklediği varlıkla tamamen aynı olduğu bu çarpık senaryoyu en iyi bu şekilde tanımlayabilirim. DeFi uzmanı ve Nomad Fulcrum’un CEO’su Paweł Łaskarzewski, mevzubahis sorunu açıklamak için geleneksel finanstaki “The Big Short”u kullanıyor. Olay şu şekilde gerçekleşiyor: 2008’de, bankalardaki ipoteklerin çoğu aynı ipoteklerin çarpık versiyonları tarafından “destekleniyor” ve ipotekler çuvalladığında tüm sistemi alt üst ediyor.


“Kripto dünyasında staking çözümleri genellikle aşırı teminatlı kredi protokollerine bağlıdır” diyen Łaskarzewski, bu tür aşırı kaldıraçların “kriptoda görülen en büyük likiditelere yol açtığını” belirtiyor.


Önce dayanak varlığa odaklanın, stake etmeye değil

Lutsch, çaylak yatırımcıların yaptığı en büyük hatalardan birinin stake getirilerine körü körüne bağlanmak olduğunu söylüyor. Bazı yatırımcılar, getirilere odaklanarak altta yatan projeyi göz ardı ediyor. Geçtiğimiz yıl perakende kullanıcılarda en çok para kaybettiren bu hata, Terra projesiyle kanıtlanıyor. Lutsch, Terra hakkında “Projenin cazip bir kâr getirmesi gayet güzel, ancak projeyi incelediğinizde tüm bu gelirin mekanizmanın istikrarına bağlı olduğunu fark ediyorsunuz” diyor ve çoğu insanın sistemin nasıl çalıştığını anlamadığını belirtiyor. Kısacası, kavraması zor projelerden (kara kutulardan) uzak durmanız gerekiyor.Lutsch, benzer riskleri en aza indirmek amacıyla önce Ethereum gibi daha sağlam projelere veya token’lara yatırım yapılmasını, daha sonra stake işlemlerine odaklanılmasını öneriyor.


Riskleri okuyabiliyorsanız havuzlara katılın

Staking şirketi Attestant’ın CBO’su Dr. Steve Berryman; Lido, Stakewise, Rocket Pool gibi staking havuzlarının “yenilikçi bir fikir” olduklarını belirtiyor. Örneğin, bu işe bireysel olarak kalkıştığınızda doğrudan staking yapabilmeniz için 32 ETH’ye ihtiyacınız oluyor ve doğrulayıcılarla uğraşmanız gerekiyor. (Peki ya ayarlamaları yanlış yaparsanız?)


Rocket Pool gibi akıllı sözleşmeli sistemler ise havuzun geri kalanını doldurduğundan bir node operatörü için yalnızca 8 ETH’ye ihtiyaç duyuluyor. Böylece fiili (de facto) bir node operatörü olarak, fiziksel altyapıyla uğraşmadan ödüller kazanabiliyorsunuz ve Coinbase gibi platformlarda vanilla staking gerçekleştirerek daha yüksek getiriler elde edebiliyorsunuz.


Ödüllerin yanı sıra taahhüt edilen “likit staking token’lar” da kazanıyor ve bunları merkeziyetsiz finans (DeFi)  uygulamalarında kullanabiliyorsunuz. Bunların yanı sıra Berryman, staking havuzlarının da dikkat edilmesi gereken sinsi tarafları olabileceğini vurguluyor. Örneğin, doğrulayıcılarda karşılaşılan hatalar nedeniyle teminat olarak verilen token’lar ağ tarafından kesintiye uğrayabiliyor.


Aşırı kaldıraçlara karşı dikkatli olun

“Yield farming” (verim çiftçiliği) ifadesinin modası geçti ancak bir staking protokolüne para bastığınızda, karşılığında likidite token’ları aldırsınız ve bu yeni token’ları başka bir staking protokolüne yatırdığınızda yaptığınız şey aslında budur. Tipik getirilerin 5 katını elde edebileceğiniz bu yöntem, Łaskarzewski tarafından şöyle açıklanıyor: “Gelir gözünüzü karartmamalı, eğer bir şeyler ters giderse işleminiz aşırı kaldıraçlı olduğundan tamamen likide olabilirsiniz.”Dayanak projeyi inceleyin

Ekipte kimler var? Geçmişte ne gibi projelerde bulunmuşlar? Dayanak proje mantıklı mı? Bunların hepsi oldukça önemli sorular. “İnsanların yaptığı en büyük hata, proje ile verim arasındaki bağlantıyı gözden kaçırmaları” diyen Lutsch, dayanak varlığı incelemenin önemini vurguluyor. “Dayanak projeye güvenmiyorsanız verime hiç güvenmeyin.”


Can sıkıntısını kabullenin

Kripto ticareti bolca fiyat dalgalanması, sevinç ve umutsuzluk içerir. Staking tam tersi olmalıdır. Sermayenizden istikrarlı (ama nispeten mütevazı) bir getiri elde ediyorsanız ve bunu üzerine çok düşünmeden yapabiliyorsanız doğru yoldasınız demektir.


Son olarak Lutsch şöyle ekliyor: “Aslında durum oldukça can sıkıcı çünkü verim elde etmek için zamana ihtiyacınız var. Yapabileceğiniz hiçbir şey yok.”


Daha Fazla Oku

    stakestakingyatırım

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: BTC 67 Bin Dolar Seviyesine Geriledi

12 Haziran 2024 02:28

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk