Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Proje İncelemesi: İlk Modüler Blok Zinciri Ağı Celestia

Celestia, veri erişilebilirliği ve ölçeklenebilirlik konularında blockchain dünyasına yönelik devrim niteliğinde bir yaklaşım sunuyor.

8 Ocak 2024 16:57

Güncellenme: 8 Ocak 2024 17:14

Kullanıcılara blok zinciri geliştirebilme imkanı sunan modüler veri erişilebilirlik (VE) ağı Celestia, çeşitli roll-up'lara ve layer-2 ağlarına (L2) kolayca doğrulanabilen yüksek işlem veri erişilebilirliği sağlar.


Başka bir deyişle, blok zinciri yığınları modüler hale getirilir ve doğrulayıcı setine ihtiyaç duyulmadan herkes kendi blok zincirini başlatabilir.


Veri Erişilebilirliği Nedir ve Neden Önemlidir? 

Bu kavram, tüm blok zincirlerinin güvenliği için kritiktir çünkü herkesin işlem defterini inceleyip doğrulayabilmesini sağlar. Monolitik bir blok zincirinin kullanıcıları, genellikle tüm veriyi indirmek zorundadırlar.


Ancak bloklar büyüdükçe tüm veriyi indirmek pratik olmaktan çıkar, bu da zinciri doğrulayamayacakları anlamına gelir. Modüler zincirler, kullanıcıların veri erişilebilirlik örnekleme adı verilen bir teknoloji kullanarak çok büyük blokları doğrulamalarını mümkün kılar.


Celestia'nın Sundukları 

Projenin resmi sitesinde yer alan bilgilere göre, Celestia kullanıcılara şunları vadediyor:


 • Hız: Ağ, kullanıcılara kendi blok zincirlerini akıllı bir sözleşme kadar kolay bir şekilde ve yalnızca dakikalar içerisinde başlatabilme imkânı veriyor.
   
 • Dinamik işlem kapasitesi: Celestia üzerinde yer alan uygulamalar büyüdükçe maliyetler düşüyor ve böylece geliştiriciler, daha fazla kullanıcıyı destekleyebiliyor.
   
 • Maksimalizm değil, modülerlik: Kripto ekosistemi yıllardır monolitik bir blok zinciri döngüsüne dayanıyor. Her yeni L1, rekabetin revaçta olduğu bir ortama katılıyor ve kullanıcılar kendi ekosistemlerinden kazanç sağlamak adına maksimalizme yol açıyor. Modüler blok zincirleri ise birbirine bağlı birçok zinciri içeren işbirlikçi bir ortam yaratıyor. Her yeni kullanıcı modüler ekosistem için bir değer temsil ediyor ve rekabet yerini iş birliğine bırakıyor.

TIA Token Nedir, Ne İşe Yarar? 

CoinGecko açıklamasına göre TIA token, topluluğu ön planda tutan ve adil bir şekilde başlatılmış bir merkeziyetsiz finans (DeFi) token'ıdır. TIA token'ları, zamanla azalan arz ile deflasyonist bir yaklaşım benimser. Her on-chain işlemde toplamın %10'luk bir ücreti otomatik olarak alınır ve üçe ayrılır:


 • Yansıma (%5): Ücretler mevcut sahiplere yeniden dağıtılır.
   
 • Dengeleme (%2.5): Akıllı sözleşme tarafından Uniswap'te LCX token’ı için satılan %2.5'lik bir ücret söz konusudur. Elde edilen LCX token, uzun vadeli LCX şirket rezervine eklenir.
   
 • Yakma (%2.5): TIA token'larının %2.5'i yakılır.

Rakamlarla TIA 

TIA, token satışı ve ICO olmadan adil ve topluluk odaklı şekilde piyasaya sürüldü. Kripto para biriminin en çok alınıp satıldığı borsa Ethereum üzerinde yer alan Uniswap ve en aktif işlem çifti olan TIA/WETH, son 24 saatte 10,608.38 dolarlık işlem hacmine sahip.


Şubat 2022’de en yüksek seviyesini kaydeden TIA, o sırada 0,5782 dolara yükselmişti. Bu da demek oluyor ki mevcut fiyatlar, tüm zamanların en yüksek fiyatından %-98,90 daha düşük.


CoinGecko verileri, TIA’nın piyasa değerine göre 2263. en büyük kripto para birimi olduğunu gösteriyor ve token’ın piyasa değeri şu anda 1.218.114 dolar.


Daha Fazla Oku

  tiaCelestiaUniswapcoingecko

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Başak Çetinbülüç

İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu olan Başak, yaklaşık 3 yıldır kripto paralar, blok zinciri teknolojisi, NFT'ler ve Web3 alanlarında çeviri ve yazarlık yapıyor.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Türkiye Pazarını Hedefleyen Kripto Hizmet Sağlayıcılar İçin Kritik Viraj

19 Haziran 2024 13:36

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk