Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Öldüğünüzde Kriptonuza Ne Olur?

Bunun ürkütücü bir konu olduğunu biliyoruz. Ancak kriptoya yatırım yaparken tüm olasılıkları planlamak gerekir.

10 Nisan 2023 16:46

Güncellenme: 10 Ocak 2024 18:00

Bir miktar kripto paranız varsa, muhtemelen güvenliğine biraz kafa yormuşsunuzdur. 


Sonuçta diğer insanlar onları kolayca çalabiliyorsa paranızı varlıklara yatırmanın ne yararı var? Ancak, en az kripto güvenliği kadar önemli ve hem acemi hem de deneyimli kullanıcılar tarafından genellikle göz ardı edilen bir başka konu daha var: Siz öldükten sonra kriptonuza ne olacak?


Bu bir kaygı gibi görünebilir. Ancak Glassnode'un 2020 sonlarına ait verilerine göre Bitcoin'in dolaşımdaki arzının yüzde 10'undan fazlasının sonsuza dek kaybolduğu tahmin ediliyor. Tabii bu paraların tam olarak nasıl kaybolduğunu bilmek mümkün değil. Fakat bazılarının insanların öldükten sonrası yeterli önlemleri alınmamasından kaynaklandığını varsayabiliriz.


Güvenlik değiş tokuşu ve doğru kişiyi seçmenin önemi

Varlıklarınızı düzgün bir şekilde güvence altına almak için atmanız gereken adımlara bakmadan önce, başka bir kişiye veya kişilere kripto tabanlı servetinize nereden ve nasıl erişeceğinizi söylemenin getirdiği kritik güven değiş tokuşunu anlamanız önemli.


Kripto varlıklarınızı vereceğiniz doğru kişiyi seçmek göründüğünden çok daha karmaşık bir durum. Bu, yalnızca güvenle ilgili değil. Aynı zamanda söz konusu kişi veya insan grubunun teknolojik olarak ne kadar bilgili olduğuyla da ilgili.


Örneğin, Bob'un ölmesi durumunda karısı Alice'e bırakmak istediği beş Bitcoin'i (BTC) var. Ancak, Alice'in bir donanım cüzdanını veya borsayı nasıl kullanacağı hakkında hiçbir fikri yok. Bu durum, Alice’in varlıklara erişmesine yardımcı olması için başka birini bulması veya birinden bu konuda profesyonel danışmanlık alması gerektiği anlamına gelir. Ancak bu önemli bir güvenlik riski oluşturabilir. Ya da bu platformları ve cihazları nasıl kullanacağını kendisi öğrenmeye çalışır. Yanlış adrese kripto göndermenin, cihazlardan kilitlenmenin veya yanlış token standartlarını kullanarak varlıkları çekmenin ne kadar kolay olduğu göz önüne alındığında bu da yine bir güvenlik riski yaratır.


Mesela Tether (USDT), token’ların hangi blokzincirinin verildiğine bağlı olarak üç farklı token varyasyonuna (OMNI, ERC-20 ve TRC-20) sahip bir kripto varlığı. Bunlardan herhangi birini diğerine göndermek coin’lerin kalıcı olarak kaybolmasına neden olur. Örneğin, bir ERC-20 cüzdan adresine gönderilen OMNI tabanlı USDT coin’leri kurtarılamaz.


Bir diğer büyük sorun da ne kadar bilgi paylaşmanız gerektiği. Açıkçası, bir başkasının kripto varlıklarınıza erişebilmesi için o kişiyle yeterince bilgi paylaşmanız gerekecek. Ancak, bu bilgileri bir kişiye mi emanet edeceksiniz ya da birkaç güvenilir kişi arasında bölmeye değer mi?


Bunu en iyi siz bilebilirsiniz. Ancak, bu kesinlikle dikkate alınması gereken bir nokta.


Para kaybetme riskini azaltmak için birden fazla kişiye güvenmenin artıları ve eksileri var. Bu, siz hâlâ hayattayken tek bir kişinin kripto fonlarınızı çalabilmesini engelleyebilir. Ancak birden fazla mütevelliye görevlendirmenin asıl dezavantajı, bir kişi talimatları yanlış yaparsa tüm sistemin çökme ihtimali.


Kripto kullanıcılarının atması gereken adımlar

Kripto fonlarınızın mirasçısı olarak kimi seçeceğinize karar verdikten sonraki ilk adım onların yerini belirlemek ve onlardan talep etme prosedürünü ana hatlarıyla belirlemek.


Fonlarınızın yerini belirlemek

Talimatlarınıza dâhil etmek isteyeceğiniz ilk bilgi varlıklarınızı nerede bulacağınız. 


Bu, sahip olduğunuz herhangi bir donanım cüzdanının fiziksel konumunun yanı sıra hangi sıcak cüzdanlarda kripto bulundurduğunuzu içerir.


Varlıklarınız merkeziyetsiz finans (DeFi) likidite havuzları, merkezi borsalar ve NFT pazaryerleri gibi birden çok yerde bulunuyorsa bunları birden çok varlık türünü destekleyen kripto cüzdanlarında birleştirmek iyi bir fikir olabilir. Örneğin MetaMask, değiştirilebilir token’lar ve NFT’leri erişimi kolay tek bir cüzdanda saklamanıza izin veren bir hizmet veriyor.


Parolalar, özel anahtarlar ve yedek kodlar

İkinci olarak fonlarınıza erişmek için gereken kripto cüzdanları, e-posta hesapları ve takas hesapları için tüm şifreleri, özel anahtarları ve anahtar cümleleri dikkatlice listelemeniz gerekecek.


İki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirdiyseniz uygulamanın depolandığı cihazın konumu ve şifresini veya tek seferlik 2FA yedek kodlarının bir listesini de sağlamanız gerekir.


Hesaplarınız SMS güvenlik mesajları alacak şekilde ayarlandıysa, mevcut mobil cihazınızın konumu ve şifresiyle ilgili ayrıntıları da eklemeniz gerekir (telefon değiştirdikçe düzenli olarak güncellenir).


Teknik tavsiye

Mirasçınızın varlıklarınızı nasıl ele alması veya paraya çevirmesi gerektiğine ilişkin adımları da eklemek isteyebilirsiniz. 


Bu, hangi borsayı kullanmanın en iyi olduğu konusunda talimat vermeyi veya kendi cüzdanını nasıl kuracağına ve fonları nasıl aktaracağına dair kısa bir kılavuzun ana hatlarını içerebilir.


Sizi yeni cüzdanlara para aktarmaya zorlayabilecek bazı deneyimli güvenlik ihlallerinden bahsetmiyorum bile. Belirli platformların zaman içinde gelip geçebileceğine dikkat etmeniz gerekir. Bu, talimatlarınızı zaman içinde güncellemeniz gerektiği anlamına gelir. 

 

Hassas kripto bilgilerinizi nasıl kopyalayabilirsiniz?

Özel kripto bilgilerinizin kopyalarını çıkarmak anahtar cümlelerinizi bir post-it notuna yazıp buzdolabına yapıştırmak veya bilgileri e-posta ile göndermek anlamına gelmez.


Bu ayrıntılar kâğıda yazılmalı ve birden fazla kopyası olmalıdır. Her bir kopya da farklı yerlerde saklanmalıdır. Çünkü, örneğin komodinin içinde yalnızca tek bir kağıt kopya tutarsanız ve ev yanarsa hak sahibi asla fonlara erişemez. Bu kulağa biraz çılgınca gelse de gerçekleşmesi mümkün bir durum.


Güvenlik seviyesini en üst düzeye çıkarmak için metal plakalar üzerinde anahtar cümleleri ve şifreleri saklamaya yönelik kitler sağlayan şirketler var. Bunlar, ev yangınları, su hasarı ve kâğıt kopyaya zarar verebilecek diğer birçok şeye karşı ekstra koruma sağlar. Bu hizmeti veren şirketler arasında şunlar bulunuyor:Buna ek olarak, İngiliz hukuk firması Farrer & Co, bir liste oluşturmaya başladığınızda, bunu vasiyetinize dâhil etmemeniz gerektiğine dikkat çekiyor. Bunun nedeni kripto şifreleriniz de dahil olmak üzere vasiyetnamedeki herhangi bir bilginin siz öldükten sonra yasal olarak kamuya açık hale gelmesi.


Daha Fazla Oku

    kriptoGüvenlik

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Benedict George

Benedict George, CoinDesk'te serbest bir yazar. 2019'dan beri Argus Media'da Avrupa petrol piyasalarında muhabir olarak çalışıyor ve çalışmaları BreakerMag, MoneyWeek ve The Sunday Times'da yer aldı. Benedict, Oxford Üniversitesi'nden Felsefe, Politika ve Ekonomi alanında lisans derecesine ve Londra Üniversitesi City'den Finansal Gazetecilik alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Herhangi bir kripto para sahibi değil.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitget CEO’sundan Spot ETH ETF 19b-4 Başvurusunun Onaylanmasına İlişkin Açıklama

27 Mayıs 2024 18:09

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk