Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

MiCA Nedir ve Avrupa için Neden Önemli?

Kripto Varlık Piyasası (MiCA) Düzenlemeleri, Avrupa Bölgesi'ndeki kripto endüstrisini yatırımcılar için şeffaf ve güvenli bir ortam haline getirmeyi amaçlıyor.

13 Şubat 2024 22:05

Güncellenme: 14 Şubat 2024 11:32

Avrupa Birliği'nin uygulayacağı Kripto Varlık Piyasası (MiCA) Düzenlemeleri, kripto varlıklar için dünyanın ilk kapsamlı yasal çerçevesidir. Dönüm noktası niteliğindeki düzenlemeler, Avrupa Bölgesi'ndeki kripto endüstrisini yatırımcılar için şeffaf ve güvenli bir ortam haline getirmeyi amaçlar. MiCA Düzenlemeleri, kripto varlık ihraççıları ve hizmet sağlayıcıları için geçerlidir.


MiCA Nedir?

Kripto Varlık Piyasası (MiCA), Avrupa'daki kripto varlıklarını yöneten ilk Avrupa Birliği düzenleyici çerçevesidir. MiCA, AB'nin geleneksel alım satım menkul kıymetlerine ilişkin mevcut düzenlemelerindeki en iyi uygulamalara dayanmaktadır ve bunları kripto varlıklarına ve sabit paralara uygular.


Avrupa Parlamentosu, AB üye ülkelerinde kripto hizmetlerinin sağlanmasını ve kripto varlıkların ihracını denetlemeye yönelik düzenlemeleri kabul etmiş durumda.


MiCA, kripto inovasyonunu desteklemeyi, kripto varlıklarla ilişkili riskleri azaltmak için yasal teminat sağlamayı ve finansal istikrarı sağlamayı amaçlamaktadır. Kripto hizmet sağlayıcılarının yetki almasını ve üye ülkelerdeki AB mali düzenleyicilerine kaydolmasını gerektirir.


MiCA Neleri Kapsar?

MiCA AB düzenlemeleri, kripto varlıklarının ticareti, yönetimi, ihracı ve tavsiyesi ile ilgili hizmet sağlayıcılar için geçerlidir. Buna AB'deki borsalar, kripto ticaret platformları, saklama cüzdanları, danışmanlık ve yönetim firmaları dahildir. Ayrıca, herhangi bir üye devletle iş yapmak isteyen AB dışındaki kripto varlık ihraççıları ve hizmet sağlayıcıları için de geçerlidir.


Bu kripto düzenlemeleri, kripto para birimleri ve token’lar arasında belirli ayrımlar yaparak, dağıtık defter teknolojisini (DLT) kullanan kripto varlıklarını net bir şekilde tanımlar. Düzenleyici çerçeve üç farklı kripto varlığını kapsar: varlık referanslı token’lar (ART'ler), e-para token'ları (EMT'ler) ve hizmet token'ları (EMT veya ART olmayan kripto varlıkları).


MiCA, stablecoin'ler için daha katı kurallar uygular ve kullanıcı güvenini aşılamak için iyi likidite ile yeterince desteklenmelerini sağlamak için yasal olarak bağlayıcı stabilizasyon mekanizmaları gerektirir.


Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcılarına Yönelik Düzenlemeler

Borsalar, cüzdanlar ve saklama sağlayıcıları gibi MiCA kapsamına giren Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcıları (CASP), AB'de faaliyet göstermek için AB'nin ulusal mali düzenleyicilerinden birinden yetki ve özel bir lisans almak zorunda kalacak. Yatırımcı fonlarını ve finansal sistemin bütünlüğünü korumak için katı organizasyon gereksinimlerine uymaları gerekecek.


MiCA, hizmet sağlayıcıların hassas bilgileri korumak ve müşteriler tarafından işlenen piyasa suistimali örneklerini izlemek için şirketlerin bir sisteme sahip olmasını gerektirir.


MiCA kripto düzenlemeleri, kripto ticaret platformlarının yalnızca teknik incelemeye sahip kripto varlıklarını öne çıkarmasını ve müşteri kimlik doğrulaması yapmasını şart koşar. Ayrıca, finansal terörizmle mücadele etmek ve kara para aklamayı önleme kurallarına uymak için sahibinin kimliğini ve işlem geçmişini gizleyen anonimlik özelliklerine sahip token’ların reddedilmesini gerektirir.


Kripto Varlık İhraççılarına Yönelik Düzenlemeler

MiCA düzenlemeleri, kripto varlık ihraççılarının, dolandırıcılık ve yanlış beyan durumlarında ihraççıların sorumlu tutulması adına 27 AB üye ülkesinden herhangi birinde tüzel kişilik olarak kaydolmasını gerektirir.


Kripto varlık ihraççıları EMT'leri veya ART'leri hakkında temel pazarlama bilgilerini içeren bir teknik inceleme hazırlamalıdır.


Projeler, kripto varlıklar ücretsiz olarak dağıtıldığında veya değeri 1 milyon euro'dan az olan küçük bir proje olduğunda teknik inceleme sağlamaktan muaftır. Ek olarak, yalnızca nitelikli yatırımcılara sunulan kripto varlıklar ve ödül token’ları da bu şarttan muaftır.


MiCA Nereden Çıktı?

2019 yılında, Avrupa Bankacılık Otoritesi tarafından hazırlanan ve mevcut AB düzenlemelerinin gelişen kripto endüstrisine uygulanabilirliğini inceleyen bir rapor, çoğu blok zinciri tabanlı ürünün mevcut mevzuatın kapsamı dışında kaldığını ortaya koydu.


Rapor, MiCA tasarısını destekleyerek kripto hizmet sağlayıcıları ve ihraççıları için artan yasal tekdüzelik ve tüketici koruma önlemlerinin ve lisanslamanın uygulanmasını tavsiye etti.


MiCA'nın Avrupa'daki Kripto Kullanıcıları Üzerindeki Etkisi

Avantajlar

  • Kapsamlı bir düzenleyici çerçeve, kripto varlıklarıyla ilgili yasal kesinlik ve netlik sağlayacak, sektöre olan güveni artıracak ve kriptoyu meşrulaştıracak.

  • Kripto varlık hizmet sağlayıcıları ve ihraççıları, yatırımcılara ilgili ve yanıltıcı olmayan bilgiler sağlayarak sektörde şeffaflığı ve hesap verebilirliği artıracak.

  • MiCA, yatırımcılara Avrupa Birliği üye devletlerinin her birinde diğer ülkelere göre daha iyi koruma sağlayacak.

  • CASP'lerin MiCA lisansı 'pasaport' hakları sağlayacak, yani tüm AB üye devletlerinde faaliyet gösterebilecekler.

  • MiCA, inovasyonu ve kriptonun benimsenmesini teşvik ederek yatırımcılar için daha fazla fırsat sunacak.

Dezavantajlar

  • NFT sınıflandırması gibi uygulamalarda düzenleyici belirsizlik devam ediyor.

  • Lisanslı hizmet sağlayıcıları için gereken Müşterini Tanı (KYC) prosedürleri, kullanıcı gizliliğini tehlikeye atıyor.

Sözün Özü

MiCA AB düzenlemeleri, küresel kripto düzenleyici rejimlerinin izleyebileceği ilk kapsamlı kılavuzu temsil ediyor. Ayrıca Avrupa'daki kripto varlık endüstrisi için sağlam ve güvenli bir ekosistem oluşturmaya yönelik olumlu bir adım.

Mevzuat, yatırımcıların varlıklarını korumak ve kripto pazarına olan güveni artırmak için büyük bir ihtiyaç duyulan yasal kesinliği sağlıyor. Bununla birlikte, kriptodaki düzenlemeler hâlâ erken aşamada ve MiCA, daha iyi kapsama alanı için gelecekte düzeltilmesi gereken düzenleyici kararlarda bazı belirsizliklere sahip.


Daha Fazla Oku

    ABAvrupa BirliğiMİCAkripto

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk