Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Kriptoda İş Bulmak İçin Bilmeniz ve Yapmanız Gerekenler

Pek çok kripto işi var. Peki bu işler için kripto konusunda ne kadar yetkin olmanız gerekiyor? İşte kriptoda nasıl iş bulabileceğinize dair bir yazı.

1 Nisan 2023 13:00

Güncellenme: 10 Mayıs 2023 21:40

Kripto, hızla büyüyen ve çeşitliliğe sahip bir sektör. Merkezi borsalar gibi hizmetler veren geleneksel yapılara sahip şirketlerden anonim olarak katkıda bulunan kişiler tarafından yönetilen merkeziyetsiz platformlara kadar çok çeşitli kuruluşlara ev sahipliği yapıyor.


Sektör hızla büyüyor ancak ciddi bir yetenek açığı da yaşıyor. Anonimleştirilmiş başvurulara dayanan web3.career verilerine göre bir kripto geliştiricisinin sektör ortalaması 120.000 dolar. Bazı durumlarda deneyimli mühendisler için yıllık ücret paketi 750.000 dolara veya (tweetlenen bir işe göre) 900.000 dolara kadar çıkabiliyor.


Aranan sadece blokzinciri geliştiricileri değil. Kripto endüstrisinde birçok teknik olmayan iş de bulunuyor. Yaptıkları işte gerçekten iyi olanlar için potansiyel çok fazla.


Kaynak: web3.career


Ancak kriptoda çalışma isteğiniz sadece parayla ilgiliyse bu noktada zorlanabilirsiniz. Çünkü kripto, hızla gelişen sektöre dair bir tutku ve merak olmadan girmesi veya devam etmesi zor bir sektör - hatta bir kültür.


Blokzincir analitik firması Dune Analytics'in kurucu ortağı Fredrik Haga, geçen yıl bir blog gönderisinde şöyle yazmıştı: “Çoğu insan bir sektörde çalışıyor. Kripto bir endüstri değil, kripto bir topluluktur."


Haga ayrıca yazısında şunları da belirtiyor “Hem dünyanın dört bir yanından insanların daha iyi bir finansal sistem oluşturmak için bir araya gelmesi anlamında, hem de kültürel bir fenomen olarak... Kriptoda çalışmak demek LinkedIn içerik pazarlama postları paylaşmak ve 'hayat çok ciddi ve ben çok profesyonelim’ ruhsuzluğu demek. Twitter, Telegram ve Discord sohbetleri, meme’ler, hackathonlar ve hayatı eğlenceli ve ilginç kılan tüm renkler ve tuhaflıklar ile birlikte.”


Kriptoda iş bulmanın da kendine has tuhaflıkları var.


Kriptonun Temellerini Anlayın

Pek çok kripto işinin ilk şartı kriptoyu anlamanızdır. Tabii ki bu tüm işler için geçerli değil. Çünkü bazı işler kriptoya meraklı, heyecanlı ve öğrenmeye istekli birine de açık olabilir.


CoinDesk'in CryptoExplainer+ içeriği ve hızlandırılmış kurslar da dâhil olmak üzere kriptoyu kendi kendinize öğrenebileceğiniz birçok ücretsiz çevrimiçi kaynak bulunuyor. Göz atmanızda fayda olan diğer kaynaklar ise şunlar:


  • Girişim sermayesi firması a16z'nin kendi versiyonu crypto canon ve daha spesifik bir NFT canon.

  • Ekonomist Tascha Che'nin kripto ekonomisi üzerine mega bir Twitter dizisinden oluşan hızlandırılmış kursu.

  • Daha teknik roller için akıllı sözleşmelerin nasıl çalıştığını anlamak isteyeceksiniz. Popüler bir NFT projesi olan Crypto Coven için ilk akıllı sözleşmesini yazan bir geliştiricinin sunduğu bu ayrıntılı içerik, iyi bir başlangıç.

Ancak kriptoyu anlamanın en iyi yolu, bizi bir sonraki adıma taşıyan kriptoyu “yapmak”.


Kripto “Yapın”

Kripto alanındaki çoğu iş, kriptoyla ilgili deneyimlerinizi önemser. Bu durum, geleneksel düşünce tarzınızdan farklı olabilir. Daha önce mutlaka bir kripto şirketinde çalışmış olmanız gerekmiyor. Bu daha çok “kripto yapma” deneyimine sahip olmakla ilgili bir durum. Bu aslında kaldıraçlı alım satım yapmış olmak, likidite sağlamış olmak, varlıkları teminatlandırma ve borçlanma, yield farming, NFT'leri çevirme, airdrop'lara hak kazanma, dağıtılmış otonom organizasyonlarına katkıda bulunma, Mirror.xyz'de yazılar yayınlama (...) gibi bir dizi şey anlamına gelebilir, adını siz koyun.


İşten işe farklılık göstermekle birlikte sizinle mülakat yapanlar genellikle aşağıdaki gibi sorular sorarak bu deneyiminizi sorgularlar:


  • Favori DeFi protokolünüz nedir ve neden?

  • DeFi'da kazançlarınızı optimize etmeyi hiç denediniz mi? Nasıl?

  • Hangi NFT koleksiyonlarını seviyorsunuz ve neden?

Zincir Üzerine Bir CV Oluşturun

Kripto insanları gelecekte bu tür sorulara ihtiyaç olmayacağını öngörüyor. Öyle ki, zincir üzerindeki CV’niz zaten bir işe alım uzmanının deneyiminiz hakkında bilmesi gereken tüm ayrıntılara sahip olacak.Kripto “yaparak” zincir üzerinde bir CV oluşturmuş olacaksınız. Bu da bir blokzincirindeki kripto faaliyetlerinizin bir kaydı anlamına gelir. Bu, doğrulanabilir bir itibar sistemidir ve geleneksel CV’lerin aksine gerçeği çarpıtamazsınız.


Bazı Web3 projeleri, zincir üzerinde bir CV oluşturmanıza yardımcı olmak için kurulmuştur. RabbitHole, Avalanche platformunda token takası ve ödünç verme veya DeFi'ye giriş sağlayan dört görevi tamamlama gibi zincirleme görevleri düzenler. Karşılığında, RabbitHole'dan daha sonra NFT'ler için kullanabileceğiniz deneyim puanları kazanırsınız ve bu NFT'ler bir kursu tamamladığınızı gösteren sertifikalar yerine geçer.


Degenscore gibi uygulamalar aracılığıyla zincir üzerindeki performansınızın raporlarını da oluşturabilirsiniz. Dejenere kelimesinin kısaltması olan Degen, kriptoda, özellikle de DeFi'de, cesurca denemeler yapmayı seven, büyük riskler alan ve çekinmeden zincir üzerinde aktif olan kişiler için kullanılan bir terim. Kriptodaki bazı yeni iş gereksinimleri buna açıkça atıfta bulunuyor:
Nişinizi Bulun

Kripto devasa bir orman. Coinbase borsasında bir miktar Bitcoin satın almaya başlamış olabilirsiniz. Ancak sonra bir bakmışınız bir NFT ön satışında beyaz listeye alınabilmek için Discord mesajlaşma uygulamasında saatler harcıyorsunuz.

Bazıları, çevrimiçi oyun sektöründeki en yeni ne varsa onu bilmek ve denemek için ‘kazanmak-için-oyna’ nişine doğru çekiliyor. Böylece, arkasındaki ekonomiyi anlayabilecekler.


Bir topluluğun parçası olarak ortak hedeflere yönelik çalışmayı sevenler de DAO’larla ilgileniyor. DAO yönetiminin nasıl çalıştığını anlayıp ve dağınık Discord sohbetlerinde yollarını bulabiliyorlar.


Nişiniz belirli bir blokzinciri ile de sınırlı olabilir. Fakat burada akıllıca bir seçim yapmanız gerekiyor. Bitcoin'e odaklanmak bir Bitcoin işinde kullanışlı olacaktır. Ancak sizi diğer ağlarda bir protokol içeren bir rolden alıkoyabilir.


Günlük enerjiniz ve dikkat süreniz sınırlıdır. Bu nedenle özellikle farklı kripto alanlarını denedikten sonra nişinizi akıllıca seçin.


Katkılarınızı İşe Dönüştürün

Kriptoda işe alınmanın yaygın bir yolu, birinin projelere yaptığı katkılardan dolayı fark edilmesidir. DAO'lar genellikle kuruluşlarında projeyi başlatmaya yardımcı olan kişileri işe alır. Burada oyunun kuralı basit: Discord sunucularına dâhil olun, topluluk çağrılarına katılın ve işleri bitirin.


Katkınızın projeye özgü olması gerekmez. Aynı zamanda endüstrinin ilerlemesine de yardımcı olabilir. Kriptoda yetkinliği göstermenin yaygın bir yolu çeşitli konularda Medium veya Mirror.xyz makaleleri yayınlamaktır. Bunlar yalnızca araştırma, medya veya analiz odaklı roller için değil, aynı zamanda temel altyapının anlaşılmasının çok önemli olduğu operasyonlar için de faydalıdır.


Kripto İşleri Nerede Aranmalı?

Kripto işleri her zaman geniş çapta duyurulmaz ve genellikle LinkedIn gibi geleneksel siteleri es geçerler. Bazen bir iş ilanı yalnızca topluluktakilerin başvuracağından emin olmak için basit bir Discord duyurusuyla yapılabilir.


Birçok kripto şirketi yetenekli birini bulmak için aşağıdaki siteleri kullanır:


https://cryptocurrencyjobs.co

https://cryptojobslist.com

https://crypto.jobs

https://angel.co/


İyi şanslar!Daha Fazla Oku

    Kripto İşlerikariyerweb3

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ekin Genç

Ekin Genç, CoinDesk ile birlikte daha önce Bloomberg Businessweek, EUobserver, Anakart ve Decrypt'de yazarlık yapmıştır. Oxford Üniversitesi ve London School of Economics mezunudur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Starknet Vakfı 'Yakında' 1,8 Milyar STRK Token Tahsis Edecek

8 Aralık 2023 21:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk