Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Kripto Vakfı Nedir?

Blok zinciri projelerini desteklemek için farklı hedeflere ve yöntemlere sahip olabilen kripto vakıfları kâr amacı gütmeyen bir statüye sahiplerdir.

15 Kasım 2023 09:30

Güncellenme: 15 Kasım 2023 20:13

Kripto vakıfları, belirli blok zincirlerini ve ilgili projeleri desteklemek için oluşturulmuş kâr amacı gütmeyen kuruluşlardır. Topluluk oluşturmayı teşvik edebilir ve bir proje üzerinde merkeziyetsiz kontrolü destekleyebilirler. Topluluk öncülüğündeki bir projeden bir kuruluşun sorumlu olması tuhaf görünse de vakıflar sektörde yaygın bir uygulamadır.


Kripto vakıfları, blok zinciri projelerine bir blok zincirinin merkeziyetsizleşmesine dair yardım ve güvence gibi bazı önemli faydalar sunar. Ayrıca tanınma ve benimsenmeyi artırmak için bir proje hakkında pazarlama desteği ve eğitim sağlayabilirler.


Kripto vakıflarının faydaları olsa da bazıları son zamanlarda kripto vakfı modeline daha şüpheyle bakıyor ve bu yapının aslında kime fayda sağladığı ile ilgili sorgulamalarda bulunuyor. Bu yazıda kripto vakıflarına bir bağlam sağlamak için kripto vakıflarının ne yaptığını ve neden var olduklarını ele alacağız.


Kripto vakıfları ne yapar?

Vakıflar ve blok zinciri ekosistemleri arasındaki yakın ilişkiye rağmen vakıflar blok zincirinin geliştirilmesinde veya kontrolünde aktif bir rol üstlenmezler. Bunun yerine, vakıflar öncelikle bir blok zincirinin, ilgili teknolojisinin ve topluluğa desteğinin sürekli büyümesinden sorumludur.


Kripto vakıfları tarafından sunulan destek, mali veya mali olmayan şekilde gerçekleşebilir.


Mali olmayan destek; toplulukla etkileşim kurmayı, projeler için bağlantılar oluşturmayı ve etkinliklere ev sahipliği yapmak gibi destekleri içerebilir. Örneğin Ethereum Vakfı, geliştiricilerin ve araştırmacıların topluluktaki diğer kurucularla bağlantı kurarken Ethereum hakkında daha fazla bilgi edinmeleri için Devcon Konferansı'na ve diğer Ethereum etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.


Bu vakıflar ekosistem projelerine yatırım yapma ve onları destekleme eğiliminde olsalar da bu, geleneksel kâr amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından yapılan hayır işleri ile karıştırılmamalıdır.


Aynı zamanda vakıflar, geleneksel bir risk sermayesi firmasının çalışmasına daha benzer bir şekilde projeleri finanse edebilir ve bu blok zinciri etrafındaki genel ekosisteme yardımcı olacak projelere fon sağlayabilir. Örneğin Solana Vakfı, Solana Vakfı Hibe programı aracılığıyla "Solana ağını merkeziyetsizleştirmeyi, büyütmeyi ve güvence altına almayı amaçlayan girişimlere" yatırımlar sunuyor. Kripto vakıfları, a16z veya Pantera Capital gibi geleneksel risk sermayesi şirketlerinin yanı sıra hibe dışı fonlama veya başka yatırımlarla da ilgilenebilirler.


Kripto vakıfları neden var?

Kripto vakıfları, bir projenin merkeziyetsizliğini ve gelişimini ilerletmek için tasarlanmıştır. Dolaylı olarak destek sağlayarak, kripto temelleri, bir blok zincirinin geliştirilmesinin topluluk genelinde dağıtılmasını sağlayarak tek bir varlık tarafından merkezileştirilmesini engeller. Bu iddialı hedefe rağmen vakıfların gerçekten merkeziyetsizliğe ulaşıp ulaşamadıkları belli değildir.


Blok zincirleri bir boşlukta yaratılmazlar. Bir projenin başlaması için bir dereceye kadar merkezileşme gerekmektedir. Çoğu zaman, lansmanda kâr amacı güden bir kuruluş projenin oluşturulması için katalizör görevi görür. Vakıf ise genellikle bir süre sonra kurulur.


Örneğin, Filecoin (FIL) ve Filecoin topluluğuna bir göz atalım. Protocol Labs, özellikle Filecoin için merkeziyetsiz depolama çözümleri geliştirmeye odaklanan, kâr amaçlı bir araştırma ve geliştirme laboratuvarıdır. Merkeziyetsiz Web için Filecoin Vakfı, Filecoin ekosistemi içinde inşa etmek istedikleri projelere rehberlik ve destek sağlayan, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Aynı ilişki, kâr amacı gütmeyen Algorand Vakfı ve Algorand Inc. gibi hemen hemen tüm diğer blok zincirleri arasında da mevcuttur.


Kâr amacıyla faaliyet gösteren kuruluşlar ile kâr amacı gütmeyen kuruluşlar arasındaki ilişki tartışılırken merkeziyetsizlik ve kripto vakıfları hakkındaki tartışmalar ortaya çıkıyor. Vakıflar genellikle kâr amacı gütmeyen kuruluşlar tarafından başlatılır ve lansman sırasında bir token tahsisi alırlar.


Polkadot (DOT) örneğinde, Web3 Vakfı ilk token arzının yaklaşık %12'sini veya 1,2 milyon DOT'u almıştı. DOT miktarı lansman sırasında yaklaşık 348.000 dolar değerindeydi, ancak o zamandan beri bugün 7.5 milyon doların üzerine çıktı. Token lansmanları yoluyla bu finansman yöntemi Polkadot'a özgü değildir ve günümüzde diğer birçok kripto kuruluşunda da görülmektedir.


Vakıflar ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlar arasındaki yakın ilişki, yalnızca kripto eleştirmenlerinin ötesinde, aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve toplu dava avukatlarında da şüphe uyandırdı. Temmuz 2022'de, hem Solana Foundation hem de Solana Labs aleyhine, bu iki kuruluşun SOL token’ları satarak Menkul Kıymetler Yasasını ihlal ettiği iddiasıyla bir toplu dava açıldı.


Vakıflara karşı açılan dava ve diğer benzer eylemler, bir kripto vakfına sahip olmanın bir başka ek faydasını vurguluyor: menkul kıymet yükümlülüğünden kaçmak.


Bir kripto para biriminin ABD yasalarına göre menkul kıymet olup olmadığını değerlendirmek amacıyla mahkemeler genellikle Howie Testine başvurur. Bu test kapsamında mahkeme, aşağıdaki durumlarda bir kripto para biriminin menkul kıymet olduğunu belirleyecektir:


  • Bir para yatırımı olması

  • Ortak bir girişim olması

  • Makul bir kâr beklentisi olması

  • Başkalarının girişimci veya yönetimsel çabalarından elde edilmesi

Bir kripto para birimi, Howey Testinde bu dört çatalın her birini karşılıyorsa, ABD yasalarına göre bir menkul kıymet olarak kabul edilebilir. İlk üç uç neredeyse her kripto para birimi için doğru olsa da testin son ucu, DAO'lar veya proof-of-stake merkeziyetsizleşmenin bir yolu olarak kullanılmaktadır.


Vakıflar, bir blok zincirinin geliştirilmesinden ve desteklenmesinden sorumludur ancak bunu pasif veya paralel yollarla yaparlar. Blok zinciri geliştirmeye yönelik bu merkeziyetsiz yaklaşım, geliştiricilerin blok zincirini bir menkul kıymete dönüşmeden inşa etmeye devam etmeleri için sözde güvenli bir sığınak sağladı. Geliştirmenin merkezi bir doğası olmadığı sürece, birçok kişi blok zincirinin altında yatan kripto para biriminin menkul kıymet olarak kabul edilemeyeceğine inanıyor.


Vakıflar, kripto para birimlerinin menkul kıymetler yasasından muaf olduğu argümanında kilit noktalardan biri olarak hizmet ediyor. ABD merkezli yaptırımlardan ek bir koruma katmanı eklemek için bu temeller ayrıca İsviçre'de veya diğer kripto dostu ülkelerde oluşturulur.


Bununla birlikte, SEC'in resmi olarak bir menkul kıymet olmadığını kabul ettiği tek varlık Bitcoin'dir ve ABD'de kripto para birimlerinin menkul kıymetler mi yoksa emtialar mı olduğu konusundaki karmaşık tartışmalar devam etmektedir. Bir vakfa sahip bir blok zincirinin gelecekteki kararları etkileyip etkilemeyeceğini ise zaman gösterecek.Daha Fazla Oku

    kriptovakıfkripto vakıflarıdao

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Griffin Mcshane

Griffin McShane, şu anda Brooklyn, NY'da yaşamaktadır. Hem bilgisayar bilimi hem de işletme eğitimi aldığı Providence Koleji'nden ve Maine Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Griffin, CoinDesk için yazma işinin yanında, Jason Calacanis'in Inside.com'u için Inside Crypto haber bültenini yazmıştır ve Uluslararası Gizlilik Uzmanları Birliği'nin (IAPP) bir üyesidir. Önemli miktarda herhangi bir kripto para birimi tutmaz.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Onramp Invest, Platformuna CoinDesk 20 Endeksini Entegre Etti

29 Şubat 2024 17:48

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk