Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Kripto Trading Botları Nedir ve Nasıl Çalışırlar?

Kripto trading botları, kripto pazarlarında algoritmik ticaret stratejileri kullanmak isteyen profesyonel trader’lar için paha biçilmez araçlardır. Tabii risklerini de unutmamak gerekir.

30 Ekim 2023 12:36

Güncellenme: 1 Aralık 2023 19:21

Kripto para ticareti günün her saati gerçekleşir ve en deneyimli yatırımcılar için bile tüm piyasa fırsatlarını yakalamak imkansızdır. Bu nedenle yatırımcılar, ticaret stratejilerini kendi adlarına otomatik olarak yürütmen kripto trading botlarını kullanır.


Bu yazıda kripto trading botlarını, nasıl çalıştıklarını, artılarını ve eksilerini inceleyip popüler botlardan bazılarını keşfedeceğiz!


Kripto Trading Botları Nedir?

Kripto trading botları, küresel kripto varlık piyasalarında ticaret stratejileri yürütmek için önceden tanımlanmış parametrelere dayalı belirli ticaret stratejilerini kullanan otomatik algoritmik programlardır.


Optimum alım satımları elde etmek için kullanılan bu botlar, kripto pazarını 7/24 takip edebilir.


Algoritmik botların uygulayabileceği ticaret stratejileri bottan bota değişir. Hatta bazı profesyonel yatırımcılar, piyasadaki verimsizliklerden yararlanmak adına kendi programlarını geliştirirler.


Nasıl Çalışırlar?

Bu botlar üçüncü bir tarafça oluşturulmuş otomatik alım satım yazılımlarıdır. Yani istediğiniz yazılımı satın alabilir, abone olabilir veya ücretsiz bir programı indirebilirsiniz. Bununla birlikte, en azından bazı temel kodlama ve teknik analiz bilgilerine sahip olmanız sizin avantajınıza olacaktır.


Kripto ticaretinde API (Uygulama Programlama Arayüzü), botların alım satım yapmasına ve trader’ın portföyünü yönetmesine izin vermek için kripto trading botları ile borsa arasında köprü görevi gören bir arayüzdür. Kısacası, botları API aracılığıyla platformlara bağlayarak kullanırsınız.


Kripto trading botları, önceden tanımlanmış piyasa göstergelerine ve parametrelerine dayalı olarak alım satım yapar. Botların kullandığı bazı yaygın parametreler arasında fiyat, zaman dilimi ve emir hacmi bulunurken, yaygın piyasa göstergeleri arasında hareketli ortalamalar (MA'lar), göreceli güç endeksi (RSI) ve daha fazlası yer alır.


Botlar kripto varlıklarınıza doğrudan erişebildiğinden ve sizin adınıza alım satım yapabildiğinden, API'nizi botların hangi eylemleri gerçekleştirebileceği konusunda kısıtlamalı ve yalnızca güvendiğiniz botları kullanmalısınız. Ayrıca, canlı piyasalarda kâr elde etme şansını artırmak için ticaret stratejinizi farklı piyasa senaryoları altında geriye dönük test etmeniz mantıklı olabilir.


Avantajlar

  • Süreçleri otomatikleştirerek verimli ticaret imkanı sunarlar. Yatırımcıların tüm dijital varlıklarını takip etmelerine ve farklı pazarları aynı anda gözlemlemelerine yardımcı olurlar.

  • Piyasayı 7/24 takip ederek yatırımcıların günün her saatinde ticaret yapabilmelerini sağlarlar.

  • Kripto piyasası son derece volatil olduğundan kâr elde etmek için doğru zamanda doğru kripto para birimine yatırım yapmak çok önemlidir. Kripto trading botları, parametler doğru ayarlandığında bu seçimler konusunda oldukça iyidir.

  • İyi bir kodlamayla insanların yaptığı hatalar ve duygusal kararlar ortadan kaldırılabilir.

Dezavantajlar

  • Botların aktif kalabilmesi için bilgisayarınız sürekli olarak açık kalmalıdır. Bilgisayarın kapanması ve botun çalışmayı bırakması riski bulunduğundan dikkatli olmanız gerekir.

  • Bir trading botunu ayarlamak teknik bilgi gerektirebilir: Ticaret stratejilerini ve kripto pazarını iyi bir şekilde anlamanız gerekir. Kripto para birimlerinin değişken doğası, o sırada neyin işe yaradığına bağlı olarak stratejileri değiştirmenizi gerektirecektir. Ayrıca, bir bot yalnızca programlaması kadar iyidir.

  • Botların varlıklarınıza doğrudan erişimi vardır, bu yüzden dolandırıcılıklara kurban gitme riski de taşırlar. Bu botlar tüm paranızı çekebilecek kötü amaçlı kodlara sahip olabilirler. Araştırmanızı yapmalı ve botlarınız için güvenilir bir kaynak bulmalısınız.

Popüler Kripto Trading Botlarından Bazıları

Cryptohopper

Abonelik modeliyle çalışan bulut tabanlı otomatik ticaret platformu Cryptohopper’ın 7 günlük ücretsiz deneme sürümü mevcuttur. Çeşitli stratejiler, ticaret göstergeleri ve mum grafikleri sunan platformla birlikte birçok kripto para biriminde alım satım gerçekleştirebilirsiniz.


Coinrule

Coinrule, 200'den fazla ticaret stratejisi şablonuna sahip otomatik bir ticaret botu sağlayıcısıdır. Belirli bir strateji uygulamadan önce herhangi bir stratejiyi test etmek için risksiz bir demo sürümü deneyebilirsiniz. Hem ücretli hem ücretsiz abonelik planları sunan Coinrule, 2 binin üzerinde kripto para birimini takip eder.


3Commas

3Commas, piyasa koşullarına göre yapılandırılabilen otomatik kripto trading botları sunan bir ticaret platformudur. Stratejilerinizi geliştirerek veya copy-trade özelliğini kullanarak botlarınızı kişiselleştirebilirsiniz. 3Commas, ücretsiz plana sahip three-tier (üç katmanlı) bir abonelik sistemiyle çalışır.


Unibot

Unibot, mesajlaşma uygulaması Telegram üzerinden kripto para birimi alıp satmanıza izin veren bir trading botudur. Aynı zamanda, Uniswap v3'te hızlı alım satım yapılmasını sağlayan merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolüdür. Unibot, birden fazla cüzdana sahip olmanıza, diğer cüzdanlardaki alım satımları kopyalamanıza (copy-trading) ve yeni token’lara piyasaya sürülür sürülmez erişmenize olanak tanır.


Daha Fazla Oku

    kripto paraticaretTradingkripto trading botları

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Ethereum Tabanlı Alan Adı Protokolü ENS Kendi Layer-2'sini Geliştirmeyi Planlıyor

28 Mayıs 2024 19:32

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk