Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Kripto Spot Ticareti Nedir ve Nasıl İşler?

Bu yöntem, çoğu yeni kripto para trader’ı için tercih edilen bir ticaret yaklaşımıdır.

5 Aralık 2023 17:39

Güncellenme: 6 Aralık 2023 10:24

Kripto spot ticareti, yatırımcılara dijital varlık ticareti yapmanın alternatif bir yolunu sunar. Özellikle yeni trader’lar daha basit bir ticaret deneyimi sunduğu için sıklıkla bu yöntemi tercih ederler.


Kripto Spot Ticareti Nedir?

Kriptoda spot ticaret, dijital para birimlerini ve token’ları mevcut piyasa fiyatlarından alıp satma sürecidir. Amaç, daha uygun fiyatlı piyasadan satın alım yapmak ve kâr elde etmek için daha yüksek bir piyasa fiyatından satmaktır.


Yatırımcıların fiyatların yukarı veya aşağı yönlü hareketi üzerine bahse girdiği marj veya vadeli işlem ticaretinin aksine, spot ticaret yatırımcıların gerçek kripto para birimlerini alıp satmalarına olanak tanıyarak alıcılara sahiplik sağlar.


Ancak spot ticareti, yatırım ya da HODL etme ile karıştırılmamalıdır çünkü bir spot trader’ının amacı fiyat hareketlerinden yararlanmak adına düzenli olarak alım satım yapmak ve kısa vadede kazanç elde etmektir.


Nasıl İşler?

Spot ticarete katılmanın en kolay yolu, merkezi (CEX) veya merkeziyetsiz (DEX) bir borsa kullanmaktır. CEX’ler genellikle DEX’lerden daha basit bir deneyim sunarlar ve bu da kolaylıkla yeni başlayanların ilgisini çeker.


Borsa seçip bir hesap oluşturun. Biz örnek olarak merkezi borsa Luno’yu seçtik.


Hesabınızı açtıktan sonra itibari para yatırmanız veya başka bir cüzdandan borsaya kripto aktarmanız gerekir. Ardından işlem yapmak istediğiniz kripto para çiftini seçersiniz.


Şimdi de piyasa, limit ve stop limiti arasında tercih ettiğiniz emir türünü belirlemeniz gerekiyor. Biz bu örnekte BTC/USDC işlem çiftini kullanıyoruz.


İşlem yapmak istediğiniz tutarı girin ve kripto satın al butonuna tıklayın.


Son olarak, emriniz emir defterindeki bir satış emriyle eşleşir eşleşmez gerçekleşir ve BTC’nizi borsa hesabınıza aktarabilirsiniz. Tam tersi, eğer bir satış emri oluşturursanız emriniz saniyeler içerisinde yerine getirilir ve işlem neredeyse anında gerçekleşir.


Artılar ve Eksiler

Kripto spot ticaretinin çeşitli avantajları ve dezavantajları bulunur.


Olumlu Yanlar

Coin sahipliği: Diğer kripto varlıklarını ödünç almak veya merkeziyetsiz kredi havuzlarında faiz kazanmak için teminat gibi çeşitli amaçlar için kullanabileceğiniz, satın aldığınız dijital varlıklara sahip olmanızı sağlar.


Kullanım kolaylığı: Özellikle ticarete yeni atılanlar için nispeten basit bir yoldur.


Daha az risk: Marj ve vadeli işlemlerden daha az risklidir, bu da kayıplarınızın yatırdığınız sermaye ile sınırlı olduğu anlamına gelir.


Daha fazla kripto seçeneği: Genel olarak, kripto para borsalarında marj ticaretinden ziyade spot ticaret için desteklenen daha fazla kripto para birimi vardır.


Olumsuz Yanlar

Sınırlı kazanç: Spot ticareti kaldıraç sunmaz, bu da fonlarınızı kullanmanız gerektiği anlamına gelir, yani potansiyel kazançlar (ve aynı zamanda kayıplar) sınırlıdır.


Ücretler: Genel kârlılığınızı etkileyebilecek alım satım, para çekme ve ağ ücretleri dahil olmak üzere ödemeniz gereken çeşitli ücretler çıkabilir.


Kripto Spot Ticareti mi Marj Ticareti mi: Fark Nedir?

Kripto spot ticareti ile marj ticareti arasındaki temel fark: Spot ticareti için nakit paraya ihtiyacınız olurken, marj ticaretinde kaldıraç kullanarak işlemleriniz için borç kredi alabilirsiniz.


Tabii bu kadarla kalmıyor. İşte temel farklardan bazıları:Spot kripto ticareti, kripto para ticaretine atılmanın kolay bir yoludur. Bununla birlikte, diğer tüm yatırım veya ticaret yaklaşımlarında olduğu gibi, riskleri vardır ve potansiyel olarak tüm sermayenizi kaybedebilirsiniz. Bu yüzden satın aldığınız kripto para birimini araştırmak ve yalnızca kaybetmeyi göze alabileceğiniz kadar yatırım yapmak önemlidir.


Daha Fazla Oku

    marjticaretkriptospotyatırım

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ETH ETF İhraççıları Fonlarını Önümüzdeki Salı Ticarete Açabilecek

16 Temmuz 2024 11:19

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk