Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Kripto Para Ticaretinde Risk Nasıl Yönetilir?

Kripto para ticareti özellikle yeni trader’lar için bazı riskler taşıyabilir. Ancak bu riskleri yöneterek akıllı bir şekilde yatırım yapmanın yolları bulunuyor.

23 Eylül 2023 12:00

Güncellenme: 23 Eylül 2023 13:18

Kripto paralar çoğunlukla değişkendir ve kripto para ticareti yapmak bazen riskli olabilir. Kripto piyasasının fiyat dalgalanmaları yaşadığı da bilinmektedir. Diğer tüm yatırımlarda da olduğu gibi, her şey ne kadar kesin görünürse görünsün yatırımınızın değerinin düşme olasılığı vardır. Bununla birlikte, risk yönetimi şüphesiz kripto paralara yatırımındaki en önemli noktalarındandır. 


İşte kriptoda risk yönetiminin bazı yolları: 


Sadece kaybetmeyi göze alabileceğiniz miktarda yatırım yapın 

Asla kaybetmeyi göze alabileceğinizden daha fazla yatırım yapmamalısınız. Bu kural, birkaç saat içinde çift haneli kayıplar yaşayabilen kripto paralar başta olmak üzere tüm pazarlar için geçerlidir. 


Kripto paraların birkaç erken yatırımcıyı milyonere dönüştürdüğü bir gerçek. Öte yandan finansal olarak tehlikeye düşen birçok yatırımcı da bulunuyor. Bu varlıkların sürekli değişen hükümet politikalarına yanıt olarak hızla değer kaybedebilmesinin yanında kripto platformları bir hack’lenme veya kapatılma operasyonlarının kurbanı da olabiliyor. 


Örneğin, 2021'de Singapur'da düzinelerce insan, Torque adlı bir kripto platformuna karşı polise ihbarda bulundu. Şirketin bir çalışanının, önemli kayıplara yol açan yetkisiz alım satım faaliyetleri gerçekleştirdiği ve müşterilerin platformu kullanmasının kısıtlandığı bildirildi. 


İyimserlik, piyasa zirveleri sırasında rasyonel karar vermeyi etkileyebilir, ancak abartı döngülerine ve asılsız vaatlere kapılmaktan kaçınmak önemlidir. Hayatınızdaki birikimlerinizi yatırmadan veya kripto satın almak için bir mülk satmadan önce düşünün. 


Kripto varlıklarınızı soğuk cüzdana taşıyın 

"Anahtar sizin değilse coin’ler de sizin değildir" sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. Varlıklarınızı merkezi bir borsada site çökmeleri,  hacker’lar ve hatta iflas gibi bir takım riskleri beraberinde getirebilir. Mesela kripto borsası FTX, Kasım 2022’de iflas başvurusunda bulunmasıyla para çekme işlemlerini aniden durdurmuştu. 


Kripto varlıklarını bir soğuk cüzdana aktarmak, fonlarınızı korumak için merkezi bir borsalarda yaşanan bazı riskleri azaltabilir. Çünkü bir kripto para borsası özel anahtarlarınızı tutar ve bu nedenle varlıklarınızı kontrol eder.  


Öte yandan soğuk cüzdanlar, varlıklarınız üzerinde tam koruma sağlar. Ayrıca, soğuk depolama cihazları internete bağlı değildir, bu da bilgisayar korsanlarının ve siber suçluların fonlarınıza erişme ihtimalini büyük ölçüde azaltır. En popüler soğuk depolama cihazlarından bazıları Ledger ve Trezor gibi şirketler tarafından sağlanan donanım tabanlı cihazlardır. 


Kripto portföyünüzü koruyun 

Hedging, geleneksel piyasalarda uzun süredir bir risk yönetimi biçimi olarak kullanılmaktadır. Hedging, mevcut bir pozisyonun kaybolması riskini veya bir varlıktaki negatif yönlü fiyat hareketlerini azaltmaya yardımcı olmak için bir varlığın alınması veya satılması anlamına gelir. 


Hedging, yatırımınızı olumsuz piyasa dalgalanmalarından korumanıza izin verse de kripto yatırımınızdan elde edeceğiniz potansiyel kazancı sınırlar. Yine de bu, yatırımınızın önemli bir bölümünü kaybetmekten daha iyi bir seçenektir. 


Dolar maliyeti ortalaması, satın alma seçenekleri, vadeli işlemler ve hatta yield farming gibi kripto portföyünüzü hedge etmenin birkaç yolu vardır. 


"Dolar Maliyet Ortalaması" (DCA) stratejisi, bir kripto yatırımını korumanın en basit yollarından biridir. Sermayeyi tek bir büyük satın alım işlemine yatırmak veya bir kişinin tüm varlıklarını bir kerede satmak yerine düzenli aralıklarla kademeli olarak kripto alım satımı yapmayı gerektirir. 


Örneğin, Bitcoin'e yatırım yapmak için 1,000 dolarınız olduğunu varsayalım. Bir seferde 1,000 dolar değerinde Bitcoin satın almak yerine, yatırımınızı bir aya yayılmış her hafta 250 dolara bölebilirsiniz.  


İlk satın alma işleminizden sonra Bitcoin fiyatı yükselirse bazı potansiyel kazançlarınızı kaybedebilecek olsanız da, fiyat düşerse kendinizi olası kayıplardan da kurtarmış olursunuz. 


Portföyünüzü çeşitlendirin 

Kripto veya başka herhangi bir yatırım söz konusu olduğunda tüm yumurtalarınızı aynı sepete koymaktan kaçının. Mayıs 2022'de ABD dolarına sabitlenmesi gereken algoritmik stabilcoin terraUSD'nin fiyatı 35 sente düşmüştü. Birkaç gün sonra ise LUNA token 80 dolardan birkaç sente düştü. 


Tahmininiz ne olursa olsun yalnızca bir kripto paraya yatırım yapmayın. Bunun yerine, yatırımınızı birkaç dijital varlığa yayın. Kullanım durumlarına veya teknolojilerine dayalı projelere yatırım yaparak kripto varlıklarınızı çeşitlendirebilirsiniz. Örneğin, Bitcoin bir değer deposu olarak lanse edildiği için servetinizi korumanın iyi bir yolu olabilir. Ethereum ise merkeziyetsiz uygulamaları ve akıllı sözleşmeleri sebebiyle en büyük platform haline geldi. Bununla birlikte, bir stabilcoin’in değeri, temel bir varlığa sabitlenir. Bu da onu diğer dijital varlıklardan daha az düzensiz hale getirir. Farklı şeyler başarmaya çalışan yüzlerce kripto para projesi olduğunu da hatırlamakta fayda var. 


Aşırı kaldıraçlardan kaçının 

Bu biraz ileri seviye bir tavsiyedir ancak marj ticareti yapmaya çalışan yeni başlayan trader’ların sayısı da şaşırtıcı derecede fazladır. Marjlar, emir boyutunu artırmak için kullanılır. Aynı zamanda da uzun veya kısa işlem seçeneği sunar. Bazı kripto borsaları x100'e kadar kaldıraç sunabilir. 


Fikir teoride kulağa hoş gelse de, size karşı %1'lik bir hareket tüm portföyünüzü yok edebilir.  


Zorunlu bir likidite sırasında tüm anaparanızı kaybedebilirsiniz. 


Daha güvenli bir yaklaşım, yalnızca kazancınızı artırmak için değil, aynı zamanda kötü bir trading’den çıkmak adına bir tampon bölge sağlamak için daha fazla alan sağlayan daha düşük kaldıraç miktarlarına bağlı kalmak olacaktır. 


Dikkatli olun

Herhangi bir yatırımda olduğu gibi risk, kripto para ticareti deneyiminin de bir parçasıdır ve tamamen ortadan kaldırılamaz. Akıllı bir trader, her şeyin planlandığı gibi gideceğini varsaymak yerine risk alanlarını belirler ve bu risklerin etrafından dolaşmanın bir yolunu bulur.  Daha Fazla Oku

    Bitcoinkriptorisk yönetimiportföyyatırım

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Andrey Sergeenkov

Andrey Sergeenkov kripto paralar hakkında yazan bir serbest gazetecidir. blok zinciri ve merkeziyetsizliğin yılmaz bir savunucusu olan Andrey hükümetler, toplum ve iş dünyasına dair yazılar kaleme alıyor. BTC ve ETH sahibi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yerli Girişim Clave Artık Herkese Açık

10 Nisan 2024 21:49

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk