Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Kripto Discord: Yapılması ve Bilinmesi Gerekenler

Discord, hemfikir kişilerle bağlantı kurmak ve en sevdikleri projelerle uğraşmak için harika bir araçtır. Ama aynı zamanda dolandırıcılar için de bir paratonerdir.

22 Ocak 2023 15:00

Güncellenme: 22 Ocak 2023 15:00

Discord, kripto parayla ilgilenen herkes için bilgi edinmek, soru sormak ve fikir alışverişinde bulunmak için iyi bir yer olabilir. Ayrıca, bireysel projelere ve coinlere ayrılmış kanallar, bir protokole para yatırmadan önce o protokol hakkında bilgilenmenizin değerli bir yolu olabilir.


İlk olarak, Discord dilini analiz edelim.

  • Sunucular: Bir "sunucu", bağımsız olarak çalıştırılan her topluluğu tanımlamak için kullanılan terimdir. Birkaç arkadaşla takılmak için kullanılan bir yerden yüz binlerce topluluk içeren büyük projelere kadar herkes kendi sunucusunu başlatabilir. Bunlar, daha sonra daha küçük "kanallara" bölünür. Bu kanallar, esasen topluluk içerisinde belirli bir konu veya etkinlik için planlanmış sohbet odalarıdır. 

  • Kanallar: Farklı sunucularda, genellikle geliştirme duyuruları veya yaklaşan etkinlikler gibi şeyler için kullanılan bağımsız sohbet odaları bulacaksınız. Kanallara katılmaya ve diğer kullanıcıları tanımaya başladığınızda, onları arkadaş olarak ekleyebilir, özel sohbetler ve hatta güvenilir gruplar için özel sunucular başlatabilirsiniz. Örneğin, "Breakers" discord sunucusunda (CoinDesk'in NLW’le yaptığı "The Breakdown" podcast hayranlarının buluştuğu yer), haberleri, en son bölümü, piyasaları, düzenlemeleri, mem'leri ve daha fazlasını konuşmak için kanallar vardır.


Doğru Discord kanallarını bulmak çok sayıda seçenek olduğundan göz korkutucu görünebilir ve bazı sunucularda gevezelik seviyesi çok yüksektir. Ayrıca Discord'da alacağınız mesajların çoğunun, sizi sahte web sitelerini ziyaret etmeye, özel anahtarlarınızı/tohum kurtarma ifadenizi (seed recovery phrase) bulmaya veya kötü amaçlı yazılım indirmeye ikna ederek paranıza erişmeye çalışan dolandırıcılardan geleceğini de aklınızdan çıkarmayınız.

Herkes bir sunucu başlatabileceğinden bunlardan birinin varlığını güvenilirlik veya meşruiyet işareti olarak kabul etmeyin.


Discord sunucuları neden önemli?

 

Bir Discord sunucusunun ön önemli cazibesi, benzer ilgi alanlarını paylaşan büyük bir insan grubunun parçası olmaktır. Bir projeye olan sosyal ilgiyi ölçmenin yanı sıra güncellemeler almanın harika bir yolu olabilir. Dahası, sizi en çok ilgilendiren konulara odaklanmanıza yardımcı olabilir.


Bir Discord sunucusu, normal bir sohbet odasına katılır gibi, iyi vakit geçirebileceğiniz ve dünyadaki diğer tutkunlarla etkileşim kurabileceğiniz bir yer olabilir. Ancak, hassas bilgiler paylaşırken veya yeni "arkadaşınızın" özel bir konuşmada size gönderdiği bağlantılara tıklarken dikkatli olmalısınız. Yatırım yapmaya istekli olduğunuz bir kripto para hakkında ilginç bir sohbet paylaşmış olmanız, temel güvenlik prosedürlerini bir kenara bırakmanız gerektiği anlamına gelmez. Bu güvenlik prosedürlerini şöyle özetleyebiliriz:


  1. Bir sunucunun varlığı onun güvenilirliğini kanıtlamaz.
  2. Size yardım etmeye çalıştıklarını iddia etseler bile, Discord'daki hiç kimseye oturum açma bilgilerinizi, kişisel anahtarlarınızı veya cüzdan tohum ifadenizi (wallet seed phrase) asla vermeyiniz.
  3. Bir projeyle ilişkili topluluğu ve liderlerini, özellikle herhangi bir katılımcı, diğerlerine hızlı yatırım yapmaları için bekledikleri takdirde  "fırsatı kaçırabileceklerini” söyleyerek baskı yapıyorsa tanımak için zaman ayırın.

 

Farklı sunucular bulmak ve katılmak

Discord'un çekici yönlerinden biri, uygulamaya bir PC uygulaması, mobil uygulama veya web tarayıcısı aracılığıyla erişebilmenizdir. Ayrıca, uygulamaya birden çok kez sahip olmayı gerektirmeden istediğiniz kadar sunucuya katılmanıza izin verir. Discord'un görünümü ve hissi size AOL (America OnLine adlı medya uygulaması) veya MSN Messenger'ı anımsatabilir- ama bu durumda, en sol taraftaki her dairesel simge, birer kişi yerine birer sunucudur.


Katılmak için Discord sunucuları bulmak, ilgilendiğiniz projelere bağlı olacaktır. Bitcoin için Discord kanalı- veya daha spesifik olarak Bitcoin subreddit’i (Reddit’teki alt gruplar)- Reddit sayfasında bulunabilir. Benzer şekilde, bir subreddit'e sahip diğer önemli kripto para projeleri, Reddit'teki "Kaynaklar" bölümünde özel bir Discord sunucusuna resmi bağlantıya sahip olacaktır.
Reddit, belirli kripto para veya projelerle ilgilenen küresel bir kitleyle etkileşim kurabileceğiniz bir "mesaj panosu" dur. Discord'un sağladığı gerçek zamanlı sohbet işlevinin eksikliğine rağmen, Discord'a biraz benzemektedir.


 Gördüğünüz gibi, /r/Bitcoin Discord bağlantısının üstüne geldiğinizde, sunucuya katılmak URL'ye tıklayarak gerçekleşir. Her URL, herkesin kullanabileceği ücretsiz katılım biletine benzeyen bir davet kodudur. Bağlantıya tıklamak sizi Discord arayüzüne götürecek ve web tarayıcısı veya masaüstü/mobil alıcı aracılığıyla sunucuya erişmenizi sağlayacaktır.


İlgilendiğiniz konuyla ilgili bir subreddit bulamazsanız, çoğunlukla sunucu/kanal + Discord + Mod adını arayarak bir sunucunun moderatörünün kim olduğunu öğrenebilirsiniz. Doğru kişiyi bulduğunuzda, doğrudan davet bağlantısı almak için sunucunun moderatörüne mesaj gönderebilirsiniz.


Yaygın en iyi uygulamalar

 

Bir Discord sunucusuna veya birden fazla sunucuya katıldığınızda, kendinizi çok çabuk bir şekilde bildirimlerden bunalmış bulabilirsiniz. Bot hesaplar genellikle yeni gelenleri selamlar- bunlar, yeni bir üye bir kanalla veya doğrudan mesajla katıldığında bir karşılama mesajı göndermek gibi belirli komutları veya görevleri yerine getiren yapay zekâ (AI) sohbet robotlarıdır ve başlangıçta rahatsız edici olabilir.

Yeni başlayanlar için iyi bir seçenek, sunucu ayarlarına gidip özel mesajları kapatmaktır. Özel bir sohbete katılmak isterseniz, ulaşmak için önce sizin ilk adımı atmanız gerekecektir, bu da spam gönderenlerin ve potansiyel dolandırıcıların sizinle konuşmasını engelleyecektir.

Bu seçeneği kapatmak için aşağıdaki adımları uygulayınız:

  • Sunucu kullanıcılarından gelen Direkt Mesajları (DM'ler) kapatmak istediğinizde sol taraftaki sunucuya tıklayınız.
  • Sunucu adının yanındaki aşağı yönlü üçgene tıklayınız ve "Gizlilik Ayarları"nı seçiniz.
  • "Sunucu üyelerinden gelen direkt mesajlara izin ver" kaydırıcısını griye dönecek şekilde sola hareket ettiriniz.
  • “Tamam”a tıklayınız.
  • Sunucu üyelerinden gelen DM'leri devre dışı bırakmak istediğiniz diğer bütün sunucular için bu adımları tekrarlayınız.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Andrey Sergeenkov

Andrey Sergeenkov kripto paralar hakkında yazan bir serbest gazetecidir. blok zinciri ve merkeziyetsizliğin yılmaz bir savunucusu olan Andrey hükümetler, toplum ve iş dünyasına dair yazılar kaleme alıyor. BTC ve ETH sahibi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk