Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

İyilik İçin Kripto: Kripto Bağışı Nasıl Yapılır, Kimler Kabul Eder?

Varlıklarını kriptoda tutan insanlar artıyor. Bu kişiler bir yandan da kazandıklarıyla iyi şeyler yapmanın yollarını arıyorlar. İşte bu yardımseverliği kripto ile nasıl destekleyebileceğinize dair bir yazı.

8 Mayıs 2023 12:11

Güncellenme: 9 Mayıs 2023 11:39

Bazı insanlar ‘sayıların sonsuza kadar yükselmesi’ umuduyla hayatlarını kripto biriktirmeye adarken diğerleri varlıklarını değerli amaçlara yaymaya daha hevesli. Sonuç olarak pek çok sivil toplum kuruluşu (STK) ve hayır kurumu artık yeni zenginlerden kripto kabul etmekten ve bunu ihtiyacı olanlara dağıtmaktan fazlasıyla mutlu. Bu da kriptodaki WAGMI (hepimiz başaracağız) mantrasını özetliyor.


Rusya, Ukrayna'yı işgal ettikten sonra bu gibi pek çok kuruluş cesaretini topladı ve Ukrayna'ya 60 milyon doların üzerinde kripto bağışlandı. Gerçekten de Ukrayna, bağış almak ve bunları erzak için kullanmak için kripto cüzdanlarını kendisi açtı. Peki nasıl kripto bağışlayabilirsiniz ve hangi hayır kurumları bunları kabul eder?


Kripto bağışı nasıl yapılır?

Bağışlayabilmeniz için önce kripto sahibi olmanız gerekir. Binance veya Coinbase gibi merkezi bir borsada veya Uniswap gibi merkeziyetsiz bir borsada kripto satın alabilirsiniz. Merkeziyetsiz bir finans protokolünden (DeFi) de kripto kazanabilirsiniz. Örneğin, merkeziyetsiz borç verme platformu Aave'de kazandığınız kripto para birimlerini borç verebilir ve aldığınız faizi bağışlayabilirsiniz.


**video**


Kripto bağışlamak genellikle cüzdanınızdan bundan yararlanacak tarafa para aktarma durumudur. Karşı taraf genellikle bir STK olacaktır. Çoğu borsadan veya MetaMask gibi bir Web3 cüzdanı aracılığıyla para aktarabilirsiniz. Önemli Not: Gelirlerini hayır işi için bağışlayacaklarını iddia edip bağışlar ile kaçmayı planlayan sözde hayır kurumu olan dolandırıcı kripto yöneticilerine dikkat edin.


Neden kripto para bağışı yapmalısınız?

Pek çok kripto para hareketliliği ile ünlüdür. Bağış yapılan taraf, kriptonuzu bir şey satın almak için kullanmak istediğinde piyasanın çökmesi ihtimaline karşı bugün sahip olduğunuz değeri transfer etmek istiyorsanız nakit dağıtmak daha iyi olabilir.


Ancak bazı yardım amaçlı kuruluşlar, zaman içinde bağışların değerini artırmanın bir yolu olduğu düşüncesiyle fiyat dalgalanmalarını memnuniyetle karşılar. Örneğin, Charity:water adlı bir STK, 2021'de topladığı kripto bağışlarını en az 2025'e kadar bir  bitcoin (BTC) bağış vakfında tutuyor. UNICEF'in kripto fonu da benzer şekilde çalışıyor.


Kripto bağışının başka faydaları da var. Doğrudan kripto bağışları, satışlardaki sermaye kazancı vergilerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir ve yerleşik bir hayır kurumuna bağış yapıyorsanız vergi indirimi almaya hak kazanabilirsiniz.


Bazı bağış toplama etkinlikleri kripto ekonomisi içinde gerçekleşir ve merkeziyetsiz otonom kuruluşlar (DAO) gibi merkezi olmayan bağış toplama yöntemlerinden yararlanır. Örneğin Endaoment, Ethereum tabanlı merkeziyetsiz bir hayır kurumu olmayı amaçlayan bir hayır kurumudur. Aynı zamanda, değiştirilemez token (NFT) projelerinin hayır kurumlarına yapılan bağışlara bütçe ayırması da yaygın bir durumdur. Psychedelics Anonymous, psikedelik ilaçlar kullanarak terapi sağlayan bir kuruluşa para bağışlayan bir NFT projesidir. (Not: projenin kendisi bir hayır kurumu değildir.)


Halka açık blok zincirleri de şeffaftır ve fonlar nakde çevrilene kadar para akışını izleyerek yolsuzluğu potansiyel olarak azaltabilirsiniz. (Bununla birlikte, çoğu hayır kurumunun kripto bağışlarını itibari para birimine dönüştürdüğü ve ardından bunları ‘zincir dışı’ mal satın almak için kullandığı göz önüne alındığında belirli sınırlamalar ile karşılaşmaktadır) Kripto bağışları da özeldir- bağışçıların cüzdan adreslerinin dışında tanımlanmasına gerek yoktur.


Kriptoyu kim kabul eder?


Özel kripto STK'ları

Kripto bağışı için en önde gelen markalardan biri STK’ların kripto para toplamasını kolaylaştıran bir şirket olan The Giving Block'tur. STK’lara çevre veya su kalitesi gibi belirli nedenlere odaklanan hizmetler sağlar. Aynı zamanda, bir faydacılık darbesiyle fonlarınızı en çok acıyı dindireceğini belirledikleri projelere harcayan etki indeksi fonlarıyla uyumludur. Crypto for Charity aynı zamanda 55.000'den fazla ABD'li kâr amacı gütmeyen kuruluşun kripto bağışlarını kolaylaştırır ve Daffy 1,5 milyondan fazla kuruluşu destekler.


Çok sayıda kripto projesinin kendi yardım kolları vardır. Binance Yardım Vakfı, Ukrayna'daki savaş için bir insani yardım fonuna yaklaşık 25 milyon dolar, artı 10 milyon dolar daha bağışladığını iddia ediyor. COVID-19 salgını sırasında sıcak noktalar için fon toplamaya yönelik birkaç proje arasında yer aldı. Gitcoin, açık kaynaklı kripto projeleri için finansman turları yürütür ve genellikle hayırsever bağışlarla eşleşir.


Başlıca STK'lar ve yardım fonları

Elektronik Özgürlük Vakfı, UNICEF, Greenpeace ve İnsan Hakları Vakfı da dahil olmak üzere bugünlerde çok sayıda hayır kurumu kripto bağışlarını kabul ediyor.


2015'ten beri Fidelity, bağışçıların hayır kurumlarına bitcoin göndermesine izin veren, bağışçı tavsiyeli bir bitcoin fonu işletiyor. Fidelity, dönüştürülmüş Bitcoin'i nakit karşılığında satmak için Coinbase'i kullanıyor, ancak Fidelity'nin fonunun yapısı, bağışçıların satışlardan sermaye kazancı vergilerinden kaçınmasına izin veriyor.


Hükümetler de kripto bağışlarını da kabul eder. Örneğin Ukrayna hükümeti, Twitter hesabında kripto cüzdanlarını listeleyerek bir bağış toplama etkinliği başlattı. 


Daha Fazla Oku

    bağışkriptoyardım fonu

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Robert Stevens

Robert Stevens; The Guardian, the Associated Press, the New York Times ve Decrypt gibi mecralara çalışan bir freelance gazetecidir. Oxford University Internet Institute mezunudur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Onramp Invest, Platformuna CoinDesk 20 Endeksini Entegre Etti

29 Şubat 2024 17:48

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk