Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Layer 2

E-Bülten

Öğren

Desk Nedir? CoinDesk’in Sosyal Tokeni Açıklandı

Sadakat puanları için blok zinciri destekli yanıtımız nasıl kazanılır, saklanır ve harcanır?

21 Aralık 2022 11:50

Güncellenme: 22 Aralık 2022 18:48

CoinDesk'te, sadece dijital varlıkların ve blok zincirin olanak verdiği iş modeli dönüşümünü kayıt altına almıyoruz, buna aktif olarak katılıyoruz.


Sanal bir etkinlik olan Consensus 2021'de, etkileşimi ve topluluk oluşturmayı teşvik etmek için tokenize edilmiş ödülleri kullanma ve hedef kitlemizden olumlu geri bildirimler toplama deneyi DESK’in beta testini yaptık. Consensus 2022’de CoinDesk, DESK'i 2019'dan bu yana ilk canlı etkinliğimizde deneyimin temel bir parçası haline getirerek tam teşekküllü bir zincir üstü sosyal token olarak yeniden başlattı.


Aralık 2022’de CoinDesk, token’ı daha geniş kullanıcı deneyimine entegre etmek için DESK'in işlevselliğini genişletti. Artık okuyucular CoinDesk.com'da makaleler okuyarak, videolar izleyerek ve daha fazlasını yaparak DESK kazanabilirler.


Daha fazlası: CoinDesk'in Web Sitesindeki DESK Yükseltmesi, Tokenize Edilmiş Okuyucu Deneyimi Sunuyor


DESK ve nasıl kullanılacağı hakkında bilmeniz gereken her şey aşağıdadır. Biz DESK programını geliştirirken bu gönderi düzenli olarak güncellenecektir, bu yüzden en son bilgiler için sık sık kontrol edin.


DESK Sıkça Sorulan Sorular

DESK nedir?

CoinDesk’in sosyal token’ıdır.


DESK’in misyonu nedir?

DESK, CoinDesk markası etrafında bir topluluk oluşturmak ve izleyicilerimizi içeriğimizle etkileşimde bulunmalarından dolayı ödüllendirmek için tasarlanmıştır.
 DESK'in ahlakı, blok zincir teknolojisinin kurucu ilkelerine göre modellenmiştir: Açıklık, topluluk, güçlendirme ve yenilikçilik. Birlikte bir ekosistem oluşturmamıza yardımcı olacak kullanıcılarımızla geri bildirim döngüsü oluşturmak için DESK'i kullanmayı umuyoruz.


Nasıl DESK edinebilirim?

Bu güncellemeden itibaren, coindesk.com'da bir hesap oluşturarak ve Consensus Magazine makalelerini okumak gibi içeriklerimizle ilgilenerek DESK kazanmaya başlayabilirsiniz. DESK kazanmanın diğer yolları şunlardır:

 • Carpe Consensus bölümlerini dinlemek
 • Seçilmiş CDTV bölümlerini izlemek
 • DESK Hub'ı ziyaret etme
 • Discord sunucumuzda sohbetlere katılmak
 • Consensus 2023'te, festival boyunca 2022'nin Paskalya yumurtası airdrop'ları gibi, DESK kazanmak için birçok yüz yüze yolumuz olacak. Bizi izlemeye devam edin!

Harika, peki DESK ile ne yapabilirim?

 • Token-kapılı Discord sunucusunun kilidini açın
 • En az 1 DESK sahibi olan kullanıcılar, özel topluluk anketlerimiz için oy kullanabilir ve etkileşim için DESK kazanabilir.
 • DESK ile diğer kullanıcılara bahşiş verebilirsiniz.


Concencus 2022'de ziyaretçiler Desk'i aşağıdaki aktiviteler için kullanabildi:

 • Barda bir içki
 • CoinDesk ile iş ortaklığı yapan yakındaki satıcılardan alınan yiyecekler
 • Kapüşon veya tişört gibi ürünler
 • Çevrimiçi pazar yerimizden takas edilemez tokenlar (NFT)
 • Consensus katılımcıları ve ortaklarından özel yerinde teklifler
 • Spencer Dinwiddie ile "Horse" basketbolu veya Garry Kasparov ile satranç oynamak gibi benzersiz deneyimler.


DESK hangi blok zincirde?

DESK, Ethereum'a bir yan zincir veya paralel ağ olan Polygon üzerinde çalışır.


DESK neden Ethereum için uygun değil?

Poligon, işlem başına daha düşük maliyetler nedeniyle gazsız bir deneyim sunmamıza yardımcı oluyor.


DESK harcayabilmek için bir sonraki Consensus’tan önce ne yapmam gerekiyor?

Polygon ile çalışan bir kripto para cüzdanı kurmanız gerekecek. MetaMask ve Coinbase Cüzdan, yeni başlayanlar için kullanımı en kolay olanlardır.


Daha fazlası: DESK'i Kullanmaya Başlayın: Cüzdanınızı Nasıl Kurarsınız?


DESK'i kullanmak için CoinDesk hesabı oluşturmam gerekiyor mu?

Evet. Aralık 2022'deki yeni sürümle birlikte bir coindesk.com hesabına sahip olmanız gerekecek.

 

Çözmeye çalıştığınız sorun nedir?

Web2 çağında içerik oluşturucular  yazarlar, sanatçılar, film yapımcıları, yayıncılar, medya kuruluşları veya etkinlik organizatörleri  olsun  izleyicilere doğrudan ulaşma ve etkileşim kurma çabalarını karmaşık hale getiren aracı platformların algoritmalarına bağlı hale geldi.


Basitçe söylemek gerekirse, web, bir dizi bekçinin (büyük gazeteler, dergiler ve televizyon ağları) yerini bir başkasıyla (sosyal medya ve arama motorları) değiştirerek sonuçlandı.


Diğerleri gibi, tokenları ve yeni verileri ve yönetişim modellerini içeren kripto ve Web3 çözümlerinin, hedef kitlemizle daha doğrudan bir ilişki kurmayı ve platformlardan bağımsız, ilgili katılımcılardan oluşan bir topluluğun genişlemesini kolaylaştıracağından umutluyuz.


İçerik oluşturucu-izleyici ilişkisini dijital alemden çıkarıp, internet bekçilerinin daha az etkiye sahip olduğu fiziksel bir alana taşıyan Consensus'un, bu hedef doğrultusunda yeni tokenlar ve teşvik modelleri denemek için harika bir yer olduğuna inanıyoruz.


DESK'in birbirleriyle ve CoinDesk makaleleri ve diğer içeriklerle yıl boyunca zengin etkileşime giren ve ardından her yıl geri gelip bu temel taşı yıllık etkinlikte şahsen bir araya gelen bir topluluk oluşturmasını umuyoruz.Sadakat puanları için neden bir blok zincirine ihtiyacınız var?


Sosyal tokenlar, ürün yaratıcıları ve ürün kullanıcıları arasında bir geri bildirim döngüsü oluşturarak topluluk odaklı teknolojiye izin verir. Bu, DESK ekibinin DESK kullanımına dayalı gerçek zamanlı etkileşim verileri almasına ve bu verileri DESK ekosisteminde yinelemek için kullanmasına ve bunu giderek daha fazla kullanıcı ihtiyaç ve isteklerine göre hizalamasına olanak tanır.


Başlangıçta, blok zinciri bize DESK kullanımı hakkında veri sağlar. Blok zinciri aynı zamanda içeriden öğrenilen anlaşmaları veya masa altı eşantiyonları caydırır çünkü kamuya açık defter bu tür herhangi bir yanlış davranışı açığa çıkarır. Bu, NFT'ler veya fiziksel ödüller talep eden herkesin ödüllerini kazanmak için (içeriğimizle etkileşime geçerek) çalışması gerektiği anlamına gelir.


Basitçe söylemek gerekirse: DESK, bir medya ve etkinlik şirketi olarak çabalarımızı hedef kitlemizin istek ve ihtiyaçlarına göre ayarlamak için kullanılacaktır.


DESK’in değeri artacak mı?

Hayır. DESK bir para birimi veya herhangi bir finansal varlık veya yatırım ürünü değildir. Spekülasyon amaçlı değildir ve kimseyi zengin etmeyecektir. Bu kimsenin birikim aracı olmadığı gibi para kazanma fırsatı da değildir.


DESK'in neden parasal değeri yok?
Havayolu şirketlerinin frequent-flier milleri, otel misafir puanları ve benzerleri gibi bir ödül tokenidir. CoinDesk, spekülasyon veya ticaret için kullanılmasını caydırmak için güçlü önlemler alacaktır.


Kullanıcıların kolektif, dijital bir sistemin işleyişine katkıda bulunabilecekleri bir sistem sağlayarak, blok zinciri yeni bir organizasyon türü için temel oluşturur: tokenize edilmiş topluluk. Bunun örneklerini geçtiğimiz birkaç yılda NFT topluluklarında ve dağıtılmış otonom kuruluşlarda (DAO) gördük. Bu blok zincir kullanım durumunu vurgulamak için, para kazanmaya odaklanmak yerine topluluk değeri yaratmak için sosyal faydayı etkinleştirmeye ve genişletmeye odaklanmaya karar verdik.

 

DESK madenciliği yapabilir miyim?

Hayır. DESK, yalnızca CoinDesk etkinlikleri ve içeriğiyle etkileşime geçmenin bir ödülü olarak veya diğer kullanıcılardan bir bahşiş olarak kazanılabilir.


Daha fazla jeton kazanmak için DESK’imi stake edebilir miyim?

Hayır. Yukarıya bakın.


CoinDesk fon toplamak için DESK kullanıyor mu?

Hayır. Hiç token satmıyoruz, sadece izleyici üyelerine katılımlarının bir ödülü olarak dağıtıyoruz.


Token ana ağdaysa, herhangi birinin onu bir borsada listelemesini veya ticaretini yapmasını engelleyen nedir?

DESK'i listelemek, satın almak veya takas etmek ödüllerin ve değerin ekosistemin içinden gelmesini istediğimiz için kullanım koşullarımıza aykırıdır.  Kullanım koşullarımızı ihlal eden hesapları yasaklama ve cüzdan adreslerini kara listeye alma hakkımız saklıdır.


Yasaklamak? Kara listeye almak? Bu kulağa çok merkeziyetsiz gelmiyor. Ne oluyor?

Tüm blockchain varlıklarının tamamen merkeziyetsiz olmadığını veya öyle olduğunu iddia etmediğini hatırlamak önemlidir. Ethereum'un esas para birimi  Ether, tamamen kullanıcı kontrollüdür, ancak ağın üzerine inşa edilen ERC-20 tokenları, düzenleyicinin onu nasıl tasarladığına bağlı olarak olabilir veya olmayabilir. Örneğin, bir dizi düzenlemeye tabi Stabilcoin, ERC-20 token'larıdır ve bunları verenler, kolluk kuvvetlerinin taleplerine uymak için şüpheli adreslerin fonlarını dondurma yetkisine sahiptir. 

Yani, hayır, DESK ademi merkeziyetçi değildir ve öyle olduğunu da iddia etmemektedir. Bitcoin veya Ether ile rekabet etmiyor.


Tamam, ancak DESK'in parasal bir değeri yoksa, Austin'deki taco standları veya barlar Consensus 2022 sırasında bunu nasıl kabul etti?

DESK'in sağladığı değerin bir kısmı, kullanıcılarımızı daha derin bir düzeyde etkileşimde bulunmaları için ödüllendirmek istediğimizde CoinDesk'in ekosisteme enjekte ettiği şeydir. Bu, CoinDesk'in sahada iş birliği yaptığı kuruluşlarda yiyecek ve içecekleri alabilmeniz için DESK’inizi kullanabilmeniz anlamına gelir.


DESK'i kullanmak için gaz (zincir üstü hesaplama) ücretleri var mı?

Hayır. DESK ekosistemi yüzde 100 gaz ücreti gerektirmez.


Nasıl?

CoinDesk, Polygon'daki gas maliyetlerini karşılıyor.


2021'de Sanal Consensus'tan DESK’im varsa ne olur? Hala kullanabilir miyim?

DESK, test ağından ana ağa geçiş yaptığı için 2021'de toplanan DESK artık kullanılamaz. Bununla birlikte, DESK'in beta testçilerinin geri bildirimlerine ve çabalarına değer veriyoruz.

 

'Piranhalar' kimlerdir?

Piranhalar, Consensus 2021 sırasında DESK etrafında oluşan acemi topluluktur. Kendi Discord kanallarını kurdular ve token hakkında ‘memler’ oluşturdular. Bu fenomen, konseptin CoinDesk için açık bir doğrulamasıydı.

Consensus 2022'de DESK topluluğunun resmi merkezi, hem Piranhaları hem de yeni gelenleri ağırladığımız CoinDesk'in Discord sunucusuydu.


DESK'i kim kurdu?

CoinDesk, Coinvise ve diğerleri de dahil olmak üzere birkaç önemli dış ortağın yardımıyla yapıldı.


Hangi cüzdanlar DESK'i destekliyor?

Bahsedildiği gibi MetaMask ve Coinbase Wallet kullanımı en kolay olanlardır ancak Polygon üzerinde çalışan herhangi bir cüzdan kullanılabilir.


DESK cüzdanımı CoinDesk hesabıma nasıl bağlarım?

Desk panosuna gidin. "Create or Connect Wallet(cüzdan yarat ya da bağla)" seçeneğini seçin ve cüzdanınızdaki işlemi onaylayın.


DESK işlemleri anonim midir?

Değişir. CoinDesk, kimlikleri yalnızca kullanıcılar desk.coindesk.com'da hesap oluşturduğunda cüzdanlarla ilişkilendirebilir. Bu verileri, oturum açtıklarında kullanıcıların kimliğini doğrulamak veya DESK ödüllerini dağıtmak dışında hiçbir şey için kullanmayacağız, asla satmayacağız ve kullanıcı bilgilerini titizlikle koruyacağız. (Gizlilik politikamıza bakın.) DESK işlemleri, Polyscan blok gezgininde DESK'in sayfasında görünecek, ancak yalnızca cüzdan adresleri görüntülenecektir.


DESK işlemlerimi vergilerimde belirtmem gerekir mi?

DESK'in kendine özgü bir parasal değeri yoktur, ancak hizmet tokenlarının vergiye tabi olduğu bir yargı alanında yaşıyor olun ya da olmayın, endişeleriniz varsa bir vergi uzmanına danışmalısınız.

 

DESK güncellemelerine nasıl yetişebilirim?

DESK ürün blogumuzda, DESK'in yol haritası ve tokenları için kritik öneme sahip airdrop'ların, ürün geliştirmelerinin ve diğer güncellemelerin kaydını tutacağız.
Ayrıca Discord sunucumuzdan DESK güncellemelerini takip edebilirsiniz.


DESK'in geleceği nedir?

En son sürüm, coindesk.com'da DESK için Web3 modelimizin geliştirilmesinde yalnızca başlangıçtır. Şu anda beta aşamasında olan cüzdan işlevselliğimizi geliştirmek için çalışıyor olacağız ve deneyimi iyileştirmeye nasıl devam edeceğimize dair hangi verilerin ve okuyucu geri bildirimlerinin ortaya çıkacağını görmek için sabırsızlanıyoruz.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk