Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

.BTC Alan Adı Kılavuzu: Bitcoin Name Service (BNS)

Bitcoin Name Service (BNS) alan adları, Bitcoin Web3 kullanıcılarına cüzdanları için insanlar tarafından okunup anlaşılabilir .btc adları sağlar.

6 Nisan 2024 11:27

Güncellenme: 7 Mayıs 2024 10:09

Bitcoin Name Service (BNS), kripto kullanıcılarının Web3 cüzdanlarına bağlı, kolayca tanımlanabilir, insanlar tarafından okunup anlaşılabilir bir .btc alan adına sahip olmalarını sağlayarak Bitcoin Web3 deneyimlerinin kullanıcı dostu olmasına imkan tanır.


Bitcoin Name Service Nedir?

Bitcoin Name Service, Stacks tarafından kaydedilen Web3 kullanıcı adlarını sağlayan, Bitcoin blok zincirinde güvence altına alınan merkeziyetsiz bir adlandırma veritabanıdır.


BNS, Web3 telefon rehberi olarak düşünülebilir ve unchained.btc gibi insan tarafından okunup anlaşılabilen ana bilgisayar adları ile alfanümerik cüzdan adresleri arasında bir eşleşme sağlar.


BNS, Web2 Alan Adı Sistemi (DNS) ile benzer bir amacı paylaşır. Alan adlarını satın almak, kaydetmek, yönetmek ve aramak için bir arayüz sağlar.


İki sistem de aynı ihtiyacı karşılayabilir ancak yapı ve mimari bakımından farklılık gösterebilir. DNS merkezi sunuculara bağlı kalırken, BNS güvenli ve sansüre dayanıklı eşler arası sunucu sistemlerinde çalışır.


BNS adlarının üç özelliği vardır: benzersizlerdir, insanlar tarafından anlamlandırılabilirler ve sahiplik sağlarlar.


Bitcoin Name System, Stacks ekosistemindeki Bitcoin Web3 kullanıcıları için sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sağlamak adına Bitcoin ağının güvenliğinden ve esnekliğinden yararlanır. Ayrıca kullanıcıların STX'in yanı sıra Stacked tabanlı token’lar ve NFT'ler gönderip almasına olanak tanır.


. BTC Alan Adları Nasıl Çalışır?

.btc alan adı, Bitcoin ağında NFT olarak kaydedilen ve saklanan blok zinciri adı türüdür.


.btc alan adları BNS'de tutulur ve Stacks'te akıllı bir sözleşme aracılığıyla kaydedilir. Alan adları, Bitcoin'in güvenlik özelliklerinden faydalanır ve merkeziyetsiz bir ad kaydı oluşturmak için Clarity akıllı sözleşme dilini kullanır.


Tüm .btc adlarının mülkiyeti, Bitcoin blok zincirinde bir hash olarak belgelenir. BNS'deki her alan adı (domain) ve alt alan adı (subdomain), ortak anahtarlar için sonsuz bir tanımlayıcı sağlayan ve Merkeziyetsiz Tanımlayıcıları (DID) kullanarak diğer sistemlerle uyumlu olan DID’lere sahip olur.


.BTC adları, üç katmanda küresel bir hiyerarşiye göre düzenlenir: ad alanları (namespace’ler), BNS adları ve BNS alt alan adları.


  • Ad alanları, DNS üst düzey etki alanlarına benzer. Hiyerarşinin en üstünde yer alan ve herkesin oluşturabileceği ancak sahip olamayacağı isimlerdir.

  • BNS adları doğrudan blok zincirine kaydedilir ve bunların oluşturulması, halihazırda var olan BNS adını içeren bir ad alanına bağlıdır.

  • BNS alt alan adı kayıtları zincir dışında saklanır ve ayrı özel anahtarlara aittir.

Stacks'teki BNS akıllı sözleşmesiyle .btc adlarını kaydedebilirsiniz. Akıllı sözleşme, BNS alan adlarının senkronize edilmesini ve dünya çapındaki diğer tüm Stacks düğümlerine (node) kopyalanmasını sağlar.


Bitcoin Alan Adı Nasıl Satın Alınır

Bir .btc alan adı almadan önce, Hiro Wallet veya Xverse gibi .btc alan adlarını destekleyen bir cüzdana ihtiyacınız vardır.


BNS'de bir Bitcoin alan adı satın almak için cüzdanınızda STX olması gerekir. Yeni alan adlarının maliyeti 2 STX'tir. Bu maliyetlere işlem ücretleri dahil değildir. STX'i bir borsadan satın alabilir ve Stacks uyumlu cüzdanınıza gönderebilirsiniz.


Bitcoin alan adı satın almak için yapmanız gerekenler:


.btc adınızı arayın

https://btc.us/ adresine gidin ve açılış sayfasındaki arama çubuğuna kaydetmek istediğiniz adı yazın. Platform size adın mevcut olup olmadığını, STX ile yapacağınız ödemeleri ve ada ne kadar süreyle sahip olacağınızı (2 STX için 5 yıl) gösterecektir.


Hesap oluşturun

Adın mevcut olduğunu onayladıktan sonra, satın alma işlemini başlatmak için Bitcoin bağlantılı bir Stacks hesabı oluşturmanız gerekir. Giriş yapmak için Stacks uyumlu cüzdanınızı siteye bağlamalısınız.


Alan adınızı satın alın

Giriş yaptıktan sonra, seçtiğiniz .btc alan adını satın almanız için bir uyarı alırsınız. Bu aşamada belirtilen adrese 2 STX göndermeniz gerekir. İşlem düşük de olsa bir gaz ücretine tabi olacaktır. İşlem tamamlandıktan sonra, Bitcoin alan adınız Stacks cüzdanınızda görünecektir.


İkincil pazarlardan ikinci el Bitcoin alan adı da satın alabilirsiniz. Unutmayın, BNS adları insanlara benzersiz Web3 kimlikleri vererek, işlemleri herhangi bir hata yapmadan tamamlamayı kolaylaştırır.


Daha Fazla Oku

    Bitcoin Name Servicealan adı.btcweb3

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ETH ETF İhraççıları Fonlarını Önümüzdeki Salı Ticarete Açabilecek

16 Temmuz 2024 11:19

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk