Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Bitcoin Pizza Günü Nedir?

Mayıs 2010'de Laszlo Hanyecz, Bitcoin ile iki büyük pizza satın alma girişiminde bulundu.

12 Mayıs 2023 15:08

Güncellenme: 20 Mayıs 2023 12:13

Etkinlik, 22 Mayıs 2010'da bitcoin kullanarak iki pizza satın alan erken bir kripto benimseyicisini anıyor. Bu tarihte ilk kez birinin fiziksel bir mal satın almak için bitcoin kullanması gerektiği bildirilmişti.


Söz konusu kişi, aynı zamanda eski bir bitcoin madencisi olan Laszlo Hanyecz adlı Floridalı bir programcıydı.


2012'de gerçekleşen ilk bitcoin fork'undan önce, her başarılı madenci yeni bir blok keşfettiğinde 50 BTC ile ödüllendiriliyordu. Bu, kişinin 10.000 BTC kazanmak için yalnızca 200 blok çıkarması gerektiği anlamına geliyordu. O zamanlar madencilik yapmak için yarışan çok fazla insan olmadığı düşünülürse, pek de zor bir işlem değildi.


18 Mayıs'ta Hanyecz, Bitcointalk.org adlı bir forumda bitcoin kullanarak iki büyük pizza satın almak istediğini duyurdu. Sipariş vermek ve siparişi kendisine getirmek isteyen herkese 10.000 BTC teklif etti. Birisi, BTC'yi coin başına yarım cent’in altında fiyatlandıran belirli bir borsada bu bitcoin'ler karşılığında 41 dolar alabileceğini belirtti. 


2019'da CBS ile yaptığı bir röportajda Hanyecz, Anderson Cooper'a işlemin "bitcoini bazı insanlar için gerçek kıldığını" düşündüğünü söyledi. "Benim için kesinlikle gerçek kıldı."


21 Mayıs'a kadar bitcoin ödemeli pizza işlemini gerçekleştirecek birini hâlâ bulamamıştı. Sonunda 22 Mayıs günü birisi teklifini kabul etti. Bu sonradan tarihe geçecek bir hareketti.


"Pizza ile 10,000 bitcoin'i başarılı bir şekilde trade ettiğimi bildirmek istiyorum." Pizzalar Papa John's tarafından yapılmıştı ancak Hanyecz onları 19 yaşındaki Jeremy Sturdivant'tan (kullanıcı adı "jercos") ikinci el olarak satın almıştı.


Mevzubahis coin'ler sonraki on yılda oldukça hızlı bir şekilde değer kazandı. Aslında Hanyecz varsayımsal olarak tüm zulasını bitcoin'in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68,990 dolara satmış olsaydı yaklaşık 690 milyon dolar kazanabilirdi. Bu da tanesi 15 dolardan 46 milyon büyük Papa John's pizzası almaya yeterdi.


Bu tarihi olayın ışığında küresel kripto topluluğu her yıl 22 Mayıs'ta ilk fiziksel bitcoin işlemini kutlamak ve Hanyecz'e nasıl Melinda Gates'in onda biri kadar zengin olabileceğini hatırlamak için bir araya geliyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Benedict George

Benedict George, CoinDesk'te serbest bir yazar. 2019'dan beri Argus Media'da Avrupa petrol piyasalarında muhabir olarak çalışıyor ve çalışmaları BreakerMag, MoneyWeek ve The Sunday Times'da yer aldı. Benedict, Oxford Üniversitesi'nden Felsefe, Politika ve Ekonomi alanında lisans derecesine ve Londra Üniversitesi City'den Finansal Gazetecilik alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Herhangi bir kripto para sahibi değil.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk