Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Bitcoin Madenciliği Zorluğu: Bilmeniz Gereken Her Şey

Bitcoin bloklarının kabaca her 10 dakikada keşfedilmesinden emin olmak için, kaç madencinin belirli bir anda blokları keşfettiğine dayalı olarak zorluğu ayarlayan otomatik bir sistem devrededir.

12 Aralık 2022 18:32

Güncellenme: 13 Aralık 2022 20:07

Başlangıç Düzeyi

Adından da anlaşılacağı üzere, Bitcoin madenciliği zorluğu, madencilikle yeni Bitcoin bloklarının keşfedilmesine ilişkin zorluğun derecesini ifade eder.

Bitcoin ağının tamamen merkezsizleştirilmiş ve herhangi tek bir baskın otorite tarafından yürütülmemesi nedeniyle Bitcoin’in yaratıcısı/yaratıcıları Satoshi Nakamoto tarafından kaynak koduna doğrudan kodlanmış bir algoritma kullanılır. Bu algoritma, blokların sabit bir hızda keşfedildiğinden emin olmak için ağda kaç madencinin çalıştığı doğrultusunda düzenli olarak madencilik sürecinin yeniden düzenler. 


Bu rehberde bu kavramı detaylıca inceleyeceğiz, önemine vurgu yapacağız ve Bitcoin madenciliğinin zorluğunu belirleyen ve düzenleyen metodu detaylandıracağız.


Bitcoin madenciliğine giriş

Bitcoin madenciliği süreci, bütün ağın ve asıl kripto paranın -Bitcoin- güvenliğinin ve geçerliliğinin ana merkezidir. Madencilik, Bitcoin’in mutabakat sisteminin özüne dayanır. Bu, tüm dağılmış katılımcıların blokzincire girecek olan yeni veriler konusunda ortak fikre varmasını sağlamak için Bitcoin tarafından kullanılan bir anlaşma sistemidir. Bu ağ, dünyadaki herhangi birinin yeni işlemleri geçerli kılmasının ve bu işlemleri yeni bloklarla kronolojik olarak blokzincire eklemesinin sorumluluğunu alması sonucunda tamamen merkezsizleştirilmiş işlem onaylama sürecine dayanır.


Kulağa ne kadar basit gelse de, proof-of-work olarak bilinen tüm bu süreç müstakbel onaylayıcıların herkesten önce doğru sabit uzunluklu kod üretmek için makinelerini çalıştırmalarını gerektiren bilgisayar yoğun bir çabadır.

 

Daha fazlası: Bitcoin Madenciliği Nasıl İşler?


Onaylayıcıları yeni bloklar keşfetmek için bir tür enerji harcamaya zorlamanın nedeni potansiyel kötü kullanıcıları ağa katılmaktan ve geçersiz işlemlerle blok zinciri bozmaya çalışmaktan caydırmaktır.


Madenciler kazanma olasılıklarını artırmak için, yıllar içinde sıradan bir dizüstü bilgisayarın saniyedeki üretim kapasitesinden katlanarak daha yüksek bir tahmin sayısına ulaşan -saniyede bir kentilyondan fazla rastgele kod üretme kapasitesi bulunan- uygulamaya özel entegre devre (ASIC) olarak adlandırılan özelleştirilmiş hesaplama ekipmanı kullanımına geçtiler.


Bitcoin madenciliği zorluğu neden önemlidir?

Bitcoin zorluk algoritması yeni bloklar bulmak için 10 dakikalık süreyi devam ettirerek bütün sistemi istikrarlı halde tutmaya programlanmıştır. Özünde, tüm sistemdeki bir madencinin doğru bir kod üretip Bitcoin blok zincirine eklenecek yeni bir Bitcoin işlemleri bloğu önerme hakkı kazanması yaklaşık 10 dakikasını alır. 


Bu düzeni devam ettirmek için, algoritma devreye girer ve Bitcoin madenciliğinin zorluğunu artırır ya da azaltır. Bir madenci izdihamı veya madencilik hilesi durumu ortaya çıktığında Bitcoin madenciliğinin zorluğunu yukarı çeker. Eğer aksi gerçekleşiyorsa (yani yeni bir blok bulmak için yarışan madencilerin sayısında azalma varsa,) protokol madenciliğin zorluğunu düşürür ve kalan madencilerin yeni bloklar keşfetmesini kolay hale getirir. Bitcoin madenciliğinin zorluğu hedef hash’ın önünde bulunan sıfırları azaltarak veya artırarak değiştirilir.


Hedef hash, tüm madencilerin yenmeye çalıştığı belirli bir hash’a (sabit uzunluklu kod) denir. Hedef hash’ın önünde bulunan sıfırların dengi veya daha fazlası olan rastgele bir kod üreten kazanan kişi olur.


Daha fazlası: Hash Oranı Ne Demek?


Eğer böyle bir sistem olmasaydı, yeni madenciler giderek gelişen ekipmanlarla ağa katıldıkça bloklar muhtemelen çok daha hızlı keşfedilirdi. Bu da tahmin edilemez sayıda Bitcoin’in dolaşıma girmesine ve yüksek ihtimalle değer artışını engelleyecek bir zincirleme etkiye neden olacaktı.


Bitcoin’in cazibesinin büyük bir bölümünün aşırı parasal genişleme nedeniyle itibari paralarda görülen tahmin edilemez ve önlenmesi güç enflasyona göre daha istikrarlı ve tahmin edilebilir enflasyona sahip olmasından kaynaklandığına da değinmek gerekmektedir. Dolaşımdaki arzın maksimum 21 milyon coin’le sınırlı olması, aynı zamanda diğerlerine nazaran kıt bir maksimum arz ile gerçekten sınırlı bir varlık olduğu anlamına gelir. Bu sebeplerin ikisi de, teoride, -taleplerin yüksek kalması kaydıyla- zamanla Bitcoin’in fiyatını desteklemeye yardımcı olmalıdır.

 

 

Bitcoin madenciliği zorluğu ne sıklıkla düzenlenir?

Bitcoin’in madencilik zorluğu her 2,016 blokta bir güncellenir (ya da yaklaşık her iki haftada.) Ağın madencilerin son iki haftadaki faaliyetlerinin yeni bir blok çıkarmak için gereken süreyi azaltıp artırmadığına karar verdiği 2,016 blok aralığına zorluk dönemi denir. 


Bitcoin madenciliği zorluğu nasıl hesaplanır?

Bitcoin madenciliği zorluğu çeşitli formüllerle hesaplanır. Ama en yaygın olanı ise: Zorluk seviyesi = Zorluk Hedefi/ Şu Anki Hedef

Zorluk hedefinin, madencilik zorluğunun 1 olduğu hedef hash’ın onaltılık gösterimi olduğuna dikkat edin.


Aksine, mevcut hedef işlemlerin en son blokunun hedef hash’ıdır. İki değer bölündüğü zaman, Bitcoin madenciliğinin zorluk seviyesi olan bir tam sayı ortaya çıkar.


Örneğin, cevap 24 trilyon ise, madencinin kazanan hash’i bulabilmesinden önce yaklaşık 24 trilyon hash üretmesi beklenir. Tabi ki, bazen madenciler şanslı olup çok az sayıda tahminle de bulabiliyor.

 

Bitcoin madenciliği zorluğu nasıl düzenlenir?

Madencilik zorluk düzenlemeleri, Bitcoin ağındaki 2.016 işlem bloğunu bulmak için gereken standart süre ile son 2.016 bloğu bulmak için geçen süre karşılaştırılarak yapılır. Kabul edilen blok süresinin 10 dakika olduğu aklınızda bulunsun. Bu nedenle, 2016 bloğu çıkarmak için tahmin edilen süre 20,160 dakikadır (yani, 2016 X 10 dakika.)


Ağ, son 2,016 bloğu çıkarmak için gereken süreyi hesaplar. Standart 20.160 dakikanın (10 dakika x 2.016 blok) son zorluk dönemini ölçeklendirmek için geçen süreye oranı daha sonra en son zorluk seviyesiyle çarpılır. Bu hesaplama, blok süresini istenen 10 dakikaya indirmek için madencilik zorluğunda yapılması gereken yüzdelik değişimi belirleyecek bir sonuç verir.


Bununla beraber, orijinal Bitcoin protokolündeki bir hata, teorik 2.016 blokun yerine önceki 2.015 bloka dayalı olarak zorluk seviyesi ayarlamaları yapar.


10 dakikalık blok süresi hedefken, madencilik zorluğu mevcut zorluk seviyesinin dört katının altında veya üzerinde değiştirilemez. Her bir zorluk dönemi için alt limit – yüzde 75 iken, üst limit iste + yüzde 300’dür. Bu kural, madencilik zorluğundaki herhangi bir ani değişimi önlemek için konulmuştur.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Andrey Sergeenkov

Andrey Sergeenkov kripto paralar hakkında yazan bir serbest gazetecidir. blok zinciri ve merkeziyetsizliğin yılmaz bir savunucusu olan Andrey hükümetler, toplum ve iş dünyasına dair yazılar kaleme alıyor. BTC ve ETH sahibi.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk