Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Öğren

Bilmeniz Gereken Kripto Piyasası Finansal Terimleri

Eğer kripto para dünyasında yeniyseniz, kafanızı karıştıracak çok fazla jargon var. ‘Ölü kedi zıplaması’ ve volatilite gibi bilmeniz gereken önemli terimlerin bir listesini derledik.

8 Mayıs 2023 12:03

Güncellenme: 9 Mayıs 2023 14:31

Bu sözlük, anlamanız gereken veya trader’lar ve yatırımcılar kripto para piyasasını tartışırken duyacağınız terminolojileri ve jargonu kapsar. Tartışılan stratejileri ve kararları anlayabilmeniz için anahtar terimleri bilmek önemlidir.


Kripto Piyasası Sözlüğü • Açığa satış

Açığa satış, sahip olmadığınız bir varlığı sattığınız ve daha sonra daha düşük bir fiyattan geri almayı umduğunuz, böylece fiyat farkından kâr elde edebileceğiniz bir ticaret türüdür.


 • Altcoin

Bir altcoin, bitcoin'e alternatif olarak oluşturulan herhangi bir kripto para birimidir. Bitcoin ağının orijinal tasarımını geliştirmek veya tamamen farklı bir model izlemek için altcoinler oluşturulabilir.


 • Altın kesişme (golden cross)

Grafiklerde bulunan, 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıktığı ve yükseliş eğiliminin potansiyel olarak devam ettiğini gösteren teknik bir model.


 • Ani düşüş (sell off)

İnsanlar belirli bir varlığı hızla sattığında olur ve fiyatın yüksek hacimle hızla düşmesine neden olur. Bir çöküş sırasında veya kötü ekonomik haberler nedeniyle olabilir.


 • Aşırı Satış

Bu terim, bir varlığın fiyatının göreceli güç endeksi (RSI) veya stokastik gibi teknik bir gösterge tarafından gösterildiği gibi çok düşük veya düşük değerli olduğunu belirtmek için kullanılır. Fiyatta potansiyel bir yükselişin tersine dönüşünü belirtir.


 • Ayı piyasası

Ayı piyasası, varlıkların fiyatlarında uzun süreli bir düşüş dönemidir. Ayı piyasaları tipik olarak yüksek düzeyde piyasa belirsizliği ve karamsarlıkla ilişkilendirilir.


 • Ayı bayrağı

Bu, kutuplu baş aşağı bir bayrağa benzeyen bir grafikte bulunan teknik bir modeldir. Bir düşüş eğilimi döneminden sonra bu model potansiyel bir ek fiyat düşüşünü ifade eder. • Bag Holder 

Değerini kaybetmiş ve artık ödediğinden daha az değerli olan veya hiçbir değeri olmayan bir coin’i tutan kişidir. Bag holder’lar genellikle bir kriptonun değerinin zirvesine doğru satın alır ve sonunda sahip oldukları tek şey boş bir ‘sepet’ olur.


 • Balina

Balina, büyük miktarda sermayeye sahip bir yatırımcıdır. Balinalar, büyük miktarlarda alım-satım yaparak bir varlığın piyasa fiyatı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.


 • Balon

Belirli bir pazar veya varlık için spekülasyon ve yutturmaca ile beslenen aşırı fiyat artışı. Genellikle piyasadaki tüm varlıkların aşırı değerlenmesi ve fiyatın düşebileceği veya balonun patlayacağı beklentisiyle ilişkilendirilir.


 • Birikim aşaması

Bu, fiyatların dar bir aralıkta işlem gördüğü, genellikle bir ayı piyasasının veya fiyatlardaki düşüş trendinin ardından ve yatırımcıların varlıkları düşük bir fiyattan satın alma veya biriktirme fırsatı gördüğü bir takviye dönemidir. Bir birikimin önemi genellikle fiyatlarda bir yükseliş trendinin veya bir boğa piyasasının başlamasından önce gelmesidir.


 • Boğa dönüşü


50 günlük hareketli ortalamanın veya 200 günlük hareketli ortalamanın altındaki bir fiyat düşüşü veya takviye döneminden sonra bu yeni bir yükseliş eğiliminin başlangıcı olur.


 • Boğa piyasası


Boğa piyasası, varlıkların fiyatlarında uzun süreli bir büyüme dönemidir. Boğa piyasaları tipik olarak yüksek piyasa iyimserliği ve güveniyle ilişkilendirilir.


 • Değişken ortalama

Bir grafikte bulunan en yaygın teknik göstergelerden biri günlük, dört saatlik, haftalık vb. belirli bir zaman dilimindeki ortalama fiyat değişimini gösteren bir çizgidir. Yatırımcıların fiyatlardaki ani yükselişler ve düşüşleri görmelerini sağlar. Yaygın hareketli ortalamalar 50 günlük hareketli ortalama ve 200 günlük değişken ortalamadır.


 • Düzeltme

Düzeltme, kripto piyasasının veya bir dijital varlığın fiyatının günler, haftalar veya aylar içinde zirvesinden yüzde 10 veya daha fazla düşmesidir.


 • Elmas eller (diamond hands)

Reddit ve Twitter'da, varlığın uzun vadeli değerine inandıkları için yüksek oynaklığa veya düşen fiyatlara rağmen dalgalı hisse senetlerini veya kriptoyu elinde tutanlar için popüler, argo bir terim.


 • FOMO

FOMO, "kaçırma korkusu"nun kısaltmasıdır. FOMO, iyi bir fırsatı kaçırabileceğinizi düşünmekten ve ona dahil olmak için hissedilen baskıdan kaynaklı endişe veya heyecan hissidir. Bu, büyük bir düşüşten önce bir dijital varlığın en yüksek fiyatından satın alınmasına yol açabilir.


 • FUD

Korku, belirsizlik ve şüphe. FUD genellikle piyasadaki olumsuz duyguları tanımlamak için kullanılır.


 • Getiri 

Getiri veya yüzde getiri, yatırımınızın ilk tutarından ne kadar gelir elde edildiğini gösterir. Diyelim ki 10.000 dolardan bir bitcoin aldınız ve şu anki fiyatı 19.000 dolar. Verim yüzde 90'dır.


 • Kapitülasyon

Bu, bir varlığın fiyatının düştüğü ve varlığın büyük bir satış baskısı dalgasıyla karşılaştığı bir düşüş trendi veya ayı piyasası sırasında meydana gelir.


 • Kripto çöküşü

Bir çöküş, varlıkların fiyatlarında genellikle bir gün içinde yüzde 10 veya daha fazla olan ani ve keskin bir düşüştür. Kripto çöküşü genellikle yüksek piyasa belirsizliği ve korku ile ilişkilendirilir.


 • Likidasyon

Bir işletme faaliyetlerini durdurmaya karar verdiğinde borç verenlere ve alacaklılara ödeme yapmak için varlıklarını satar. Yatırımcılar ayrıca nakit toplamak, zayıf bir pozisyondan çıkmak veya başka nedenlerle varlıklarını likide edebilirler.


 • Likidite

Bir kripto para biriminin başka bir dijital varlık veya itibari para birimi ile takas edilebilme kolaylığı. İyi likiditeye sahip varlıklar iyi bir alıcı ve satıcı hacmine sahiptir.


 • Marjin çağrısı

Bu, sahibinin hesabının portföy değeri, komisyoncunun gerekli limitinin gerekli eşiğinin altına düştüğünde gerçekleşir. Bu, sizi daha fazla para yatırarak veya mevcut varlıkları satarak hesabınıza daha fazla para eklemeye zorlar.


 • Ölü kedi sıçraması (dead cat bounce

Ölü kedi sıçraması, önemli bir düşüşün ardından küçük ve geçici bir fiyat artışıdır.


 • Ölüm kesişimi (death cross)

Grafiklerde bulunan 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamanın altında kesiştiği ve düşüş eğiliminin potansiyel olarak devam ettiğini gösteren teknik bir model.


 • Piyasa değeri

Kriptoda piyasa değeri, piyasada dolaşan tüm coin’lerin veya token’ların toplam değeridir.


 • Pump and dump

Bu, bir grup yatırımcının bir varlığın fiyatını büyük miktarlarda satın alarak veya sosyal medya aracılığıyla veya her ikisini birden kullanarak yapay olarak şişirdiği ve ardından piyasaya "döktüğü" bir piyasa manipülasyonu türüdür.


 • Riske açık/riske kapalı

Riske dayalı- riskten kaçış teorisinde piyasa veya ekonomi iyi durumda olduğunda yatırımcılar kripto para veya hisse senedi gibi daha riskli yatırımlar almaya daha yatkındır. Piyasa veya ekonomi kötü olduğunda yatırımcılar bonolar gibi güvenli varlıklar veya nakit parayı tercih ederler.


 • Trade

Trade, bir varlığı diğeriyle değiştirebildiğiniz işlemlerdir. Bir trade’in amacı iki varlık arasındaki fiyat farkından kâr etmektir.


 • V-şeklinde iyileşme

Bu, bir varlığın veya piyasanın fiyatlarının dramatik bir şekilde çok hızlı bir şekilde toparlanmak için düştüğü ve grafikte bir V modeli oluşturduğu teknik bir grafik modelidir.


 • Volatilite

Volatilite, bir varlığın fiyatının ne kadar dalgalandığının bir ölçüsüdür. Değişken bir varlık, önemli ve ani fiyat dalgalanmaları olan bir varlıktır.


 • Yüselen Wedge

Bu, fiyat hareketinde olası bir düşüş eğilimini gösteren, bir grafikte bulunan teknik bir modeldir. Aşırı alım durumu veya düşüş eğilimi açısından hızlı fiyat düşüşü olasılığını ölçmek için genellikle RSI veya para akışı göstergesi (MFI) gibi teknik göstergelerle birlikte kullanılır.


 • Whipsaw

Piyasa ne yükseliş ne de düşüş eğilimi gösterdiğinde, piyasanın veya varlığın fiyatının uzun bir süre belli bir aralıkta sıkışıp kaldığı dönem.
Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Mike Antolin

Mike Antolin, CoinDesk'in Öğren kategorisi için SEO içerik yazarıydı. Mike, 10 yılı aşkın bir süredir kripto, teknoloji ve finans alanlarında içerik yazarıdır. Şu anda kripto para birimleri, NFT'ler ve Web3 için eğitim içeriği oluşturmaktan sorumludur. Kanada, Montreal'deki Concordia Üniversitesi'nden Bilgisayar Bilimleri alanında lisans derecesine sahiptir ve Eğitim Yüksek Lisansı: Müfredat ve Öğretim'e sahiptir. Mike; BTC, SOL, AVAX ve BNB'ye sahiptir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Merkeziyetsiz Finansın ARC Reaktörü: RWA Tokenizasyonu

30 Eylül 2023 11:29

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk