Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

Türk Girişimcinin De-Fi Şirketi Türkiye Pazarına Adım Atıyor

Avustralya merkezli De-Fi üzerine odaklanan fintech şirketi Block Earner, Türkiye pazarına üç yeni ürünle giriş yapıyor

6 Temmuz 2022 13:43

Güncellenme: 8 Temmuz 2022 13:14

Merkeziyetsiz finans (De-Fi) ve blokzincir tabanlı finans uygulamalarını basit bir ara yüzle, tıpkı bir bankacılık uygulaması gibi kullanıcılara sunmayı hedefleyen Avustralya merkezli Block Earner, Türkiye pazarına giriş yaptı.


Block Earner, Türkiye pazarına üç farklı ürünle giriyor: Amerikan doları üzerinden yıllık yüzde 6’ya kadar getiri sağlayacak birikim hesabı, yıllık yüzde 4’e kadar getiri sağlayan Paxos Gold adındaki dijital altın hesabı ve Bitcoin ile Ethereum’un yer aldığı kripto hesabı.


Şirketin kurucuları arasında yer alan Türk girişimci Çağlayan Karaboğa yaklaşık 10 yıldır Avustralya’da yaşıyor. CoinDesk Türkiye’ye özel konuşan Karaboğa yaptıkları işi, “Yaptığımız işi yeni nesil bir fintech olarak düşünebilirsiniz. Arka tarafta blokzincir finans uygulamalarına ve De-Fi’a erişim sağlıyor ama ara yüzü daha çok bankacılık uygulamalarını andırıyor” diye anlatıyor.Block Earner’ı 2021 yılında Sydney’de ortağı Jordan Momtazi’yle birlikte kuran Karaboğa, De-Fi sektöründe 10 yıllık deneyimi olduğunu anlatıyor: “De-Fi’ın yapı taşlarından Synthetix.io’da kurucu ekipte ürün müdürü olarak iki sene çalıştım. Jordan’la orada tanıştık. 2020-2021 yıllarında ise De-Fi piyasasının ne kadar olgunlaştığını gördük ve buraya direkt erişim sağlayan bir platform kurmaya karar verdik.”


Geçen Kasım ayında tohum yatırım turunu tamamlayan Block Earner’un burada 4,5 milyon dolarlık yatırım topladığını söyleyen Karaboğa, yatırımcıları arasında Coinbase Ventures ve Avalanche’ın kurucusu Emin Gün Sirer’in de bulunduğu melek yatırımcıların yer aldığını söylüyor.

Seri A yatırımını Eylül ayındaki Türkiye lansmanından sonra yapmayı planladıklarını anlatan Karaboğa, burada bazı Türk risk sermaye şirketleriyle görüştüklerini söylüyor ancak gelecek yatırım turundan beklentilerini paylaşmaktan imtina ediyor: “Şu an tabii piyasanın mevcut durumunu gözeterek bir beklenti paylaşmak istemem ama kripto piyasasında üç-dört ay içerisinde her şey değişebiliyor. Açıkçası şu anda aktif bir yatırım turumuz yok, yıl sonuna kadar bekleyeceğiz. Birazcık piyasayı tartmamız ve Türkiye pazarına odaklanmamız gerekiyor.”


Block Earner’ın Avustralya’dan sonra odaklanacağı ikinci büyük pazar Türkiye olacak. “Türkiye’de 10 milyona yakın kripto yatırımcısı olduğu söyleniyor. Bunların çoğu kripto borsalarında 200 tane token arasından seçmek zorunda kalıyor” diye konuşan Karaboğa, ekliyor: “Amacımız, De-Fi ve blokzincir finans uygulamalarını gerçek bir bankacılık uygulaması gibi müşterilerimize sunabilmek. Bizim platformumuzda 200 tane token arasından seçim yapmak zorunda değilsiniz. Zaten Amerikan doları ve altın gibi ürünlere Türkiye’de ilgi büyük. Bu yaptıkları yatırımlar üzerine bir de yıllık getiri kazanacaklar. Bu getiri nereden geliyor? Blokzincir üzerindeki ekonomik aktivitelerden. Son beş senedir büyüyen bir alan olduğu için De-Fi’daki ekonomik aktivite oldukça büyüyor ve dolayısıyla yüksek getiri sağlıyor.”


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Alp Börü

Alp Börü CoinDesk Türkiye'de kripto piyasaları, şirketler ve stratejiler üzerine çalışmalar yapan editördür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye'de dijitalleşme, teknoloji ve kripto sektörü konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk