Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

Solend İzinsiz Kredi Piyasalarına Dalıyor

Solend’in girmek istediği Solano’nun izinsiz havuzlarında tasarımı gereği güvenlik önlemleri bulunmuyor.

18 Ağustos 2022 14:55

Güncellenme: 18 Ağustos 2022 15:59

Solend, merkeziyetsiz borsaların limitsiz token listelerini destekleyen kuralları Solana Network’ün kredi piyasasında da deniyor.


Merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolü Solano, 100 SLND (yaklaşık 70 dolar) ve bazı varlıklara sahip herkesin kendi “izinsiz havuzlarını” açmalarını ve bu kriptoları kredi olarak vermelerini sağlayacak.


İzinsiz havuzlar, DeFi mekanizmasının devam etmesini sağlayan ve kullanıcılar tarafından borç alınan kripto varlıkların tutulduğu hazineler olarak tanımlanıyor. Bu havuzlar merkeziyetsiz borsalar için likidite kaynakları açısından yaygın olsa da finansman çevreleri için çok tercih edilir değil. Bu sistemi Solano’da hiç kimse kullanmıyor. Piyasa lideri Ethereum’da ise sadece birkaç kredi protokolü kullanılıyor.


Solend’in Whitelist’te bulunan 21 kredi havuzu şimdiden Solana’nın DeFi piyasalarındaki SOL, USDC gibi ödünç alınabilir token’lara ve BTC gibi sarılı varlıklara 471 milyon dolarlık bir destekte bulunmuş durumda. Şirketin ekibi dolandırıcıları ayıklamak için izin verilen havuzları detaylıca inceledi. Eğer bir sorun çıkarsa Solend’in hazine fonu platform kullanıcılarına destek olacak.


İzinsiz havuzlarda ise tasarımı itibarıyla hiçbir güvenli koruma bulunmuyor.


Çarşamba günü Solend’in Twitter hesabından potansiyel kullanıcılar uyarılarak “Havuzun güvenli olduğundan emin olun” uyarısı yapıldı.


Projeye göre herkes için ücretsiz havuzlar bir anda karışabilir. Veriler hatalı fiyatlar gösterebilir, depozito edilen varlıklar kötü niyetli token ekonomileri olabilir, likidite mekanikleri bozulabilir ve likidite kuruyabilir. Bu nedenle Solend’e göre havuzların geliştiricileri (borç alanların ödemesinden yüzde 20 pay alıyorlar) bu bakımdan her şeyin doğru gitmesi için sorumluluğu üstlenmek durumundalar.


Salı günü CoinDesk ile yaptığı bir röportajda ana katılımcı Rooter, kullanıcıların havuza atlamadan önce geliştiricileri araştırmaları gerektiğini belirtti.


Öte yandan projeye katkıda bulunanlar bu hareketi gerçek DeFi’ın peşinden gitmek için önemli buluyor. Eğer neyin kredi olarak kullandırılıp neyin kullandırılamayacağına ekip karar verirse o zaman Solend nasıl merkeziyetsiz olabilir ki? Katkıda bulunanlardan Soju da Coindesk’e “DeFi’ın en temel ilklerinden biri izinsiz olmaktır” diyor.


Solend, daha önce de DeFi’ın temel ilkeleriyle mücadele etmişti. Solend’in en büyük borç vereni Haziran ayındaki kripto piyasası bozgunu nedeniyle neredeyse tasfiye edildiğinde bir dizi dağınık yönetim önerisi pek çok çevre tarafından eleştirilmişti. Solend bununla savaştı ve şu anda Solana’nın en üst DeFi protokollerinden biri.


Solend’in takımı, blogda yayımlanan bir yazıda, havuzlarının projelerin kendi token’ları önyükleme yapabilmeleri için kredi piyasalarına destek olabileceğini, influecer’ların kendi varlık havuzlarını kullandırmaya teşvik ederek “takipçilerinden para kazanabileceklerini” hatta borçlanmanın sadece saygınlığa göre olduğu “güvensiz” kredi çizgileri oluşturabileceğini belirtti.


Solana Labs’in geliştirme başkanı Matty Taylor, CoinDesk’e Twitter’dan verdiği cevapta kredi havuzlarına kapıların açılmasının daha fazla değeri ve kullanıcıyı Solend’e getirebileceğini söyledi.


Taylor, “Asıl amaç varlıkların hiçbir işe yaramadan öylece durmaması. Şu anda dünyada pek çok varlık bu şekilde kullanılmadan duruyor ve yeni bir değer yaratmıyor. İzinsiz bir havuzda her türlü varlık kullanılabilir ve insanlar için yeni değerler yaratabilir” diyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Analistler Ralliye Yeni Katılan Bitcoin Boğalarının Geç Kaldıklarını Söylüyor

1 Mart 2024 13:45

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk