Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

Solana’nın En Büyük DeFi Borç Vereni Neredeyse Batıyordu ki Devreye Binance Girdi

Solend'in balina krizi mevduat sahiplerini sarstı ve Solana'yı çökertmekle tehdit etti. Borç verme protokolü düzelebilir mi?

28 Haziran 2022 14:31

Güncellenme: 23 Eylül 2022 09:10

Milyonlarca dolarlık bir teminat çağrısı olduğunda ve kimse telefonu açmadığında ne olur?

 

Bu ürkütücü olasılık, geçen hafta Solana'nın en büyük ikinci merkeziyetsiz finans (DeFi) üssü Solend için kabus gibi bir gerçeklik haline dönüştü. 170 milyon dolarlık SOL teminatına karşı ödünç alınan 107 milyon dolarlık USDC'li bir cüzdana sahip olan en büyük tek kullanıcısı tasfiyenin eşiğindeydi ve tamamen MIA.

 

Geliştiriciler, anonim hesabı yaklaşan kaderi hakkında uyarmayı için Reddit’i, zincir mesajlarını, hatta Twitter memlerini bile denediler. Proje liderlerinin söylediğine göre, Balina hesabının Solend'i ve hatta belki de Solana'yı çökertebilecek yıkıcı bir zincir içi tasfiyeyi önlemek için ya daha fazla teminat toplaması ya da konumunu azaltması gerekiyordu.

 

Solend’i kurtarmak için yapılan çalışmalar yönetim ve güç tartışmasına dönüştü. Bu da Crypto Twitter’da DeFi ikiyüzlülüğü ve daha fazla suçlamalara yol açtı.

 

CoinDesk ile paylaşılan, 21 haziranda Rooter ile email yoluyla iletişime geçen kullanıcının konuşmalarının ekran görüntülerinde "Bu sorunun Solana topluluğunda ve Solana ekibinde endişeye neden olduğu için üzgünüm" dedi. "Son yönetim önerisi hakkında kızgınlık veya kırgınlık yok" diye belirttiği görüldü.

 

İletişim kurduktan sonra, balina Solend bahislerini Mango Markets gibi diğer Solana DeFi üslerine yeniden dağıtmaya başladı (tek bir basamaklı tasfiye olmadan en şiddetli krizi sona erdirdi). SOL'un fiyatı, anlık başkalarının zarara olan sevincinin ağır dozuna rağmen, tüm kaosu susturacak kadar iyileşti.

 

Dağınık kokteyl

 

Solend’in tasfiye bozgunu, çalkantılı kripto piyasaları DeFi protokollerinin çizginin dışına çıkmasına sebep oldu ve sözde merkeziyetsiz yönetim organları protokol kullanıcılarını derinden etkileyen zor kararlar alamaya zorladı.

 

Bu karmaşık bir kokteyl yapabilir. Merkeziyetsiz finansta programatik akıllı kod bir ülkenin değişmez kanunu anlamına gelir.

 

Tabii ki, gerçek yaşamda bu daha karmaşıktır.

 

Solend krizi, protokolünde bir borçlunun ne kadar büyük olabileceğine dair hiçbir sınırlama koymadığı için ortaya çıktı. Solend’in SOL teminatının ve USDC kredilerinin çoğunluğuna tek bir balina sahipti. Eğer SOL’ün fiyatları çok düşerse teminat tasfiye riski altındaydı.

 

Solend'in akıllı sözleşmeleri, kullanıcı teminatı çok düşük olduğunda otomatik olarak DEX'lere tasfiye satış emirleri gönderir. Onlar salt bir şekilde programatiktir. Bu yüzden de ticaret piyasalarını veya daha da kötüsü zinciri çökertip çökertmeyeceğini görmek için bütünsel olarak kontrol etmiyorlar.

 

Sıfır gün

 

SOL’daki milyarlarca dolar her gün el değiştirirken bu eylemin çoğu Solend’in DeFi işlemlerini yönlendirdiği çok daha ince işlem gören DEX’lerden çok merkezi borsalarda geçekleşiyor. DEX’lerin balinanın oluşturduğu negatif ortamı yok etmesi için yeterli likiditesi yoktur ve bu da alıcılar geri çekilinceye kadar SOL’un fiyatlarının yüzde 60, yüzde 80 kadar düşeceği anlamına geliyor.

 

Rooter’a göre bunun kendisi bir sorundu. Rooter, “Bu o kadar çılgın bir arbitraj ve likidite fırsatı ki sadece botlar akın edecekti” dedi. Bu tür bir faaliyet geçmişte tüm Solana blockchain’ini çökertmişti.

 

Solend böyle bir darbenin yükünü yaşayacağına emindi. Tahsil edilemeyecek para, tükenmiş bir hazine ve hayal kırıklığına uğramış bir kullanıcı tabanı ile bırakacaktı. “Temel olarak bizim için bitti ve kullanıcılarımız bir ton para kaybedecek” diyen Rooter, akıllı sözleşmelerin tasarlandıkları amaç uğrunda uygulamaya konulması durumunda ne olacağını açıkladı.

 

Dış erişim çabalarını hatırlatarak “Şimdi gerçekten bir şeyler yapmalıyız” dedi.

 

Bir cevapsız çağrı

 

Geleneksel finanstaki bankacılar, müşterilere "marj çağrısı" ile karşılaştırılabilir bir pürüzü ele alabilirler, böylece konuyu gün yüzüne çıkarırlar ve krediyi güvence altına almak için daha fazla teminat ihtiyacını açıklarlar. Sonuçta, karşı tarafın kimliklerini bilirler ve borçlu kişiyle bir telefon görüşmesi veya e-posta yoluyla ulaşabilir. Fakat DeFi için durum böyle değildir (Girişimciler, Solend'in hiçbirini kullanmadığı cüzdanlar arası mesajlaşma çözümleri üzerinde çalışıyor olsa da).

 

Rooter mesajlarını özel olarak yayınlayamasa da balinanın dikkatini Twitter'da kamuoyuna açıkladı. Bu kullanıcıları oldukça korkuttu çünkü paralarını Solend'den topluca çekme durumu olabilirdi. Rooter, tweet'lerin geri teptiğini itiraf etti.

 

"Sorunlarımızı daha da kötüleştirdi, çünkü o zaman sadece bir şeylerin olabileceği riskiyle uğraşmakla kalmıyorduk, aynı zamanda insanların fonlarının dondurulduğu acil bir sorunla uğraşıyoruz."

Onların çözümü, Solend Labs'a balinanın teminatı üzerinde "acil durum yetkileri" vermek için tartışmalı bir öneriydi. Kontrol altına alındıktan sonra, yönetici şirket balinayı chain dışı, tezgah üstü piyasa (OTC) aracılığıyla "zarifçe" tasfiye edecek ve aslında piyasa sıfır gününden kaçınacaktır. USDC'yi balinaya geri verilecek, krizi çözecek ve piyasaları düzeltecek aynı zamanda kontrol altında tutulmak için tasarlanmış akıllı sözleşmeleri geçersiz kılacaktı.

 

Bu da olayın en sancılı hale geldiği yer oluyor.

 

Yönetim

 

Birçok DeFi protokolü kod değişikliklerini topluluğa sunar. Token sahipleri yeni listelere, faiz artışlarına, ortaklıklara, bu tür şeylere oy verirler. Kullanıcının token hazinesi ne kadar büyükse, görüşü o kadar ağır olur. Popüler bir sistem olmasına rağmen, merkezi olmayan sistemleri yönetmek için kusurlu bir sistemdir.

 

Solend daha önce hiç DAO oylaması yapmamıştı. Ancak Rooter, tartışmalı çözümü topluluğa sunmadan önce ortaya koymasının gerektiğini söyledi. 19 Haziran'da, "acil durum yetkileri" paketi olan SLND1'i önerdi. Altı saat sonra, oylama yeterli çoğunlukla yüzde 97.5 oranında geçti.

 

SLND1'in görünür yüzünün altında yatan başka bir resim vardı. Katılım belirteçlerinin yüzde 1.01'ine sahip tek bir cüzdan (oylama balinası) fark yarattı. Katılımı olmasaydı, SLND1 yeter sayıya ulaşamaz ve teknik olarak çökerdi. Oylamanın olumlu bir şekilde geçmesinin tek sebebi oylama balinasının olumlumu yönde oy kullanması oldu. 

 

Rooter, Solend ekibinin SLND1'ın düşük katılımından endişe duyduktan sonra oylama balinasından oy kullanmasını istediğini söyledi. Discord'da aktif olan balinadan evet veya hayır oyu vermesini istemediklerini, sadece katılmasını istediklerini söyledi. Oylama balinası oy vermeye mecbur kaldı.

 

Rooter, "Protokolün kullanıcıları genellikle çok destekleyici oldular. Eleştirmenler, Twitter'da hiçbir hissesi veya mevduatı olmayan insanlar gibi olma eğiliminde "dedi.

 

SLND1'in eleştirmenleri medya kapsamında çok fazla aktiftiler ki, Rooter ve ekibi, SLND1’i geçersiz kılacak yeni bir oylama olan SLND2'yi önerdi. O da oylama balinasının devreye girmesinden sonra geçti.

 

Rooter, "Balina yine temelde tüm oyu salladı" dedi.

 

Rooter, çok fazla tereddütlü ve anlaşılmaz konuşmalardan sonra balina evet oyunu kullanırken sadece Crypto Twitter’ın bilemeden konuşan uzmanlarını yatıştırmak için hareket etmek istemedi.

 

SLND3 ile ilgili 21 Haziran'da yapılan son oylamada, topluluğun 50 milyon dolarlık yeni bir borçlu tavanını etkili bir şekilde onayladığı görüldü. Bu da balina riskini azaltmak için tasarlandı. (Oylama balinasının kritik "evet" oyu ile geçti).

 

Bu noktada Rooter'ın paralel sosyal yardım çabaları nihayet meyve verdi ve Binance, borçlu balinanın dikkatini çekti ve e-posta yoluyla iletişim haline geçtiler. Birkaç gün içinde de durum yavaş yavaş çözüldü.

 

Binance, Solend'in durumu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

 

Borsadaki bir sözcü, geçmişte proje ekipleri ve hesap sahipleri arasında bir aracı olduğunu doğruladı. Sözcü, Binance'in kullanıcılarının izni olmadan asla bilgi paylaşmayacağını dile getirdi.

 

İyileşme

 

Ortada çok fazla tekrarlayan hasar var. Solana'nın VC topluluğundan gözlemciler, CoinDesk'e, Solend'in bir dizi yönetim oyuyla aşılmaz bir gerileme yaşadığından korktuklarını söyledi.

 

Pazartesi günü bir araştırmacı, kötü yönetişim kararlarına karşı durağanlık olduğunu söyledi. Hangi gücün kazanacağından emin değildi.

 

Solend'in toplam kilitli değeri (TVL) geçen hafta boyunca yüzde 10 ve bir ayda yaklaşık yüzde 60 düşerken, Larix, Hubble ve Oxygen gibi ikinci kademe Solana DeFi borç verenleri çok daha iyi performans gösterdi. Mango Markets, balinanın yeniden dağıtımında aslan payını aldı.

 

Geçen Cuma günü CoinDesk'e konuşan Rooter, umutlu bir tavır gösterdi. O zamana kadar, Solend yıkıcı bir tasfiyeye maruz kalmadan krize yön vermişti.

 

Rooter,"Bence bu duygu biraz gelişiyor. Demek istediğim, PR geri tepmesi de bu noktada patladı. Solend bir sürü TVL'yi kaybetti. Ama biliyorsun, insanlar şimdi onu kullanabilir, "dedi.

 

Solend, Solana'daki en büyük ikinci DeFi projesi olmaya devam ediyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk