Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

Solana DeFi Platformundan Balina Hesaba El Koyma Hamlesi

Solend kullanıcıları “Solend Labs’in balina hesaba el koyması için acil yetkilendirilmesi” konusunda oy kullandılar.

20 Haziran 2022 08:00

Güncellenme: 23 Eylül 2022 09:10

Solana temelli borç alma ve verme platformu Solend, protokol üzerindeki en büyük hesaba geçici süreliğine el koyma yetkisi için oylamaya gitti. Solend kullanıcılarına göre “aşırı geniş bir marj pozisyonunda” olan bu balina hesap, zincir üzerinde likiditasyona doğru hızlı ilerliyordu.


Solend’de ilk kez yapılan bu planlanmamış, acil oylama Solend Labs’e SOL fiyatı aşırı düşerse balina hesabın sıkıntılı varlıklarını (yaklaşık 20 milyon dolar değerinde SOL) tezgah üstü (OTC) işlemlerle likide etme hakkı verecek.


Solend Labs’e göre balinanın zincir üzerinde likidasyona gitmesi Solana’nın. DeFi piyasalarında kaosa neden olabilir. Bu işlemleri OTC üzerinde yapmak bu riski ortadan kaldırıyor. Ancak bu işlem tamamen akıllı sözleşmeler üzerinden çalışan Solend protokolünü de bir nevi delmek anlamına geliyor. 


Bu müdahalenin gerekli olduğunu iddia edenler söz konusu balinanın tipik bir kullanıcı olmadığını belirtiyorlar. Hesap, Solend üzerinde 5,7 milyon SOL park etmiş durumda ki bu miktar toplam havuzun yüzde 95’ine karşılık geliyor. Bunun karşılığında da 108 milyon dolarlık stabil coin alınmış. Bu da herkesin aldığının çok üzerinde bir meblağ.


Eğer SOL’ın likiditasyon fiyatı 22,30 dolara inerse hesap 20 milyon dolar borçlu hale gelişecek. Sol şu aralar 32 dolar civarında işlem görüyor. 


Solend’de yapılan açıklamada, “Tüm çabalarımıza rağmen balinanın riskini azaltmasını sağlayamadık, hatta kendisiyle temasa bile geçemedik. Balinanın bu iletişimsizliği ve piyasaların durumu göz önüne alındığında bu riski önlemek için aksiyon alınması elzem” deniliyor.


Solend kullanıcılarına oylamada şu soruldu:


Evet derseniz: Eğer bir balinanın özel marj gereklilikleri toplam borcun yüzde 20’sini aşacak hale gelirse Solend Labs hesabı geçici bir süreliğine devralır ve OTC işlemlerle likiditasyona gider.


Hayır derseniz: Hiçbir aksiyon alınmaz. 


Solend token sahiplerinin yüzde 97,5’i, Evet oyu verdi. Ancak oylamada yeterli çoğunluk kılpayı sağlandı. Oylamanın geçerli olması için yüzde 1 katılım gerekirken oylamada katılım yüzde 1,13 oldu. 


Evet oyu veren bir tek hesap oylamanın kaderini belirledi. Bu hesabın oylamaya katılması sayesinde yüzde 1’lik sınır geçilebildi. 


Ancak daha sonraki tartışmalar sonucunda acil durum tekilerinin onayı konusunda da oy kullanılmasına karar verildi ve kullanıcılar, Solend’ın balina tasfiye krizi  sürecinde “Acil Durum Yetkilerini” tersine çevirmek için ikinci kez oy kullandılar. 

 

Oylama bugün sabah saatlerinde son buldu ve SLND2’ye “evet” diyenlerin yüzdesi yüzde 99,2’ye ulaşırken, “hayır” diyenlerin yüzdesi 0, 8’le sonuçlandı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Danny Nelson

Danny, CoinDesk'in işletme editör yardımcısı konumundadır. Daha önce Tufts Daily için soruşturma yürütüyordu. CoinDesk'te yaptığı vuruşlar şunları içerir (ancak bunlarla sınırlı değildir): federal politika, düzenleme, menkul kıymetler yasası, borsalar,

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk