Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

Siam Commercial Bank, Bileşik Hazine ile DeFi Getirisinin Peşinde

Bankanın girişim kolu SCB 10X, Fireblocks saklama platformu aracılığıyla Bileşik Hazine'nin %4 getiri hizmetini kullanıyor.

28 Mayıs 2022 18:53

Güncellenme: 23 Eylül 2022 09:12

Tayland'ın en eski ve en büyük bankalarından biri olan Bangkok merkezli Siam Commercial Bank (SCB), kredi platformunun kurum odaklı hizmeti olan “Bileşik Hazine” aracılığıyla merkezi olmayan finans (DeFi) alanına girdi. 

Şirketler, 2020'nin başında başlatılan SCB 10X adlı bir yan kuruluş olan bankanın dijital girişim kolunun, saklama şirketi Fireblocks'tan yararlanan bir tür kurumsal paketleyici olan Bileşik Hazine'ye fon yatıracağını söyledi. 

Hizmet, kurumların yıllık %4 sabit getiri elde etmelerini sağlayan Bileşik üzerinde ABD dolarını itibari para destekli USDC'ye dönüştürür. SCB 10x'in Bileşik Hazineye tahsisinin boyutu açıklanmadı. Bu ayın başlarında platformun S&P Global derecelendirmesi, platformun "Nisan sonunda yalnızca 20 müşterisi ve 180 milyon dolarlık yatırım yaptığını" ortaya koydu. 

Bankalar da dahil olmak üzere büyük kurumlar, Bileşik Hazine ve Aave Arc gibi işe yarar giriş noktaları sunan hizmetler ile DeFi alanını izliyorlar.  

SCB 10X, kriptoda hevesli bir girişim sermayesi yatırımcısı oldu. Kuruluş aynı zamanda alanda, altyapı inşasında da adından söz ettirdi.  SCB 10X'in baş yatırım yetkilisi Mukaya Tai Panich, bankanın dijital bölümünün geçen yılın Temmuz ayından bu yana DeFi'de nasıl yer alacağını çözmeye çalıştığını aktardı. 

Panich bir röportajda, "Biz sadece bir yatırımcı ve kurucu değiliz, aynı zamanda bu tür yıkıcı teknolojileri kullanmak, özellikle bir bankada kullanmak için benimsemek istedik" dedi. Panich, “Comound'un anlaşılması çok kolay düzenlenmiş bir araç yarattığını düşünüyoruz; ABD doları girdi, ABD doları sabit %4 faiz oranıyla çıktı. Bu nedenle kurumların kripto ile nasıl etkileşimde bulunacağı konusunda endişelenmesine gerek yok” diye ekledi. SCB DeFi 

Panich, SCB yönetim kurulunun ve bankanın riskten kaçınan hazine yönetim ekibinin DeFi'ye katılacak kadar kendinden emin olmasının ağır bir yük olduğunu söyledi. Bir kırışıklığın da ana garanti sorunuyla ilgili olduğunu belirtti. (Sabit getirili bir menkul kıymetin, temel varlıkların performansından bağımsız olarak, yatırımcının ilk yatırımına eşit bir minimum getiriyi garanti etmesi.) 

Son yıllarda Compound CEO'su Robert Leshner'ı tanıyan Panich (SBC 10X birkaç sanal DeFi konferansına ev sahipliği yaptı), bankanın gereksinimlerini karşılamaya çalışacak bir diyalog kurmayı başardı. 

Panich, “Hazine ekibimizden gelen bir talep olduğu için Compound ile 'temel geri ödeme' garantisi hakkında konuştuk. Başlangıçta Compound bunu teklif etmedi. Ama bakın, aylar sonra bir 'temel geri ödeme' garantisi sundular" dedi. 

Kurumlar için beyaz listeye alınmış Aave Arc DeFi hizmetini de kolaylaştıran ve geçen yılın sonlarından bu yana Bileşik Hazine ile çalışan kripto saklama şirketi Fireblocks tarafından bir güvenlik ve uyumluluk katmanı sağlandı. 

Fireblocks CEO'su Michael Shaulov bir röportajda, "DeFi'den yararlanan daha üst düzey kurumsal müşteriler görüyoruz. Bileşik Hazine ve Aave Arc gibi şeylerin, onların DeFi ile rahat etmesi için önemli basamak taşları olduğuna inanıyoruz. SCB her zaman inovasyonun ön saflarında yer aldı, bu yüzden ilerlemelerini görmekten mutlu olduk" dedi. 


Bileşik Faiz  

Shaulov, Birleşik Hazine'nin Aave Arc gibi kendi başına izin verilen bir borç verme havuzu olmadığını vurguladı. Bunun yerine, kredi havuzlarında kötü niyetli hiçbir şey olmamasını sağlamak için ölçüm yazılımı tarafından izlenen izinsiz protokolde USDC'yi yükselten operasyonel bir katman olduğunu söyledi.  

SCB'den Panich, bu adımın kurumsal DeFi içinde açıkça önemli olduğunun altını çizdi. Ancak, özellikle Terra'nın UST stabilcoini ve borç verme protokolü Anchor'ın çöküşü nedeniyle bu alandaki heves son zamanlarda azaldı. (SCB 10X, Anchor'ın başlangıç turuna yatırım yaptı.) Panich bu konu hakkında şunları söyledi: 

"Bütün bu olanlar çok büyük bir talihsizlik. Ancak düzenleyicilerin, yönetim kurulu üyelerinin ve yönetimin en üst seviyesindeki kişilerin eğitimi birkaç yıl içinde hızlandı. Yani, sanırım bu bir umut ışığı.”  


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Ian Allison

Ian Allison is a senior reporter at CoinDesk, focused on institutional and enterprise adoption of cryptocurrency and blockchain technology. Prior to that, he covered fintech for the International Business Times in London and Newsweek online. He won the State Street Data and Innovation journalist of the year award in 2017, and was runner up the following year. He also earned CoinDesk an honourable mention in the 2020 SABEW Best in Business awards. Ian graduated from the University of Edinburgh. He holds ETH.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk