Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

Risk Sermayeleri FTX'in Ardından Daha Merkeziyetsiz Altyapıları mı Finanse Ediyor?

Altyapı projeleri ve düzenlemelere direnen protokoller temkinli yatırımcıları kendine çekiyor.

25 Şubat 2023 11:00

Güncellenme: 25 Şubat 2023 11:00

Kripto şirketlerine risk sermayelerinden ve diğer kaynaklardan yapılan yatırımlar Ocak ayında bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 91 azaldı. Bir yandan, bir dizi kripto skandalından önce rekor kıran boğa piyasasının bir dinginlikle birlikte sonunun geldiği, diğer yandan, milyarlarca dolarlık merkezi kripto borsası FTX'in çöküşünün ardından yüksek profilli iflasların yaşandığı ve sistemik açıdan önemli UST stabil coin'inin çakıldığı bir yıl olması nedeniyle anlaşılması özellikle zor bir kıyaslama.


FTX sonrası yatırım ortamında, anlaşmalar yavaşlıyor ve startup değerlemeleri daha bir temkinli hale geliyor. Bununla birlikte, CoinDesk'in görüştüğü risk sermayedarları, kriptoyla ilgili farklı seviyelerdeki bir dizi unsura yatırım yapma konusunda büyük ölçüde hemfikirler. Ancak bu unsurların arasında merkezi finans oyuncuları yer almıyor. 


Her halükârda altyapı

Kripto dünyasının birçok yönüne atıfta bulunan genel anlamıyla altyapı, Ocak ayında da en istikrarlı yatırım unsuru oldu. Bu terim, blok zincirler arası portallardan, zincir içi cüzdanlara kadar geniş bir kapsama alanına sahip. Ayrıca, statik dijital kimlikleri uygulanabilir, değiştirilemez token'ları kullanışlı, merkeziyetsiz otonom organizasyonları ise şirketler ve hükümetlere gerçek rakip haline getirecek her türlü yazılım inovasyonunu içine alıyor.


Kripto odaklı yatırım şirketi Multicoin Capital'ın kurucu ve yönetici ortağı Kyle Samani, CoinDesk'e gönderdiği bir e-postada, şirketinin, FTX Kasım ayında para çekme işlemlerini askıya aldığında mağduriyete uğrayanların arasında yer aldığını, ancak borsanın çöküşünün yalnızca yatırım kararlılıklarını güçlendirdiğini belirtiyor. Samani, merkeziyetsiz finansın (DeFi) "volatilite boyunca çok iyi performans gösterdiğine" de işaret ediyor.


Kyle Samani, insanları fiziksel telekomünikasyon ağları kurmaya teşvik eden, Multicoin'in portföyünde yer alan şirketlerden Helium gibi projelere atıfta bulunarak, "özellikle proof-of-physical tabanlı ağlarla ilgilendiklerini, ağ tasarımının, arkadan gelenlerin bu alanın ilklerinden faydalanabilecekleri bir seviyeye ulaştığını” belirtiyor.


Yine CoinDesk'e e-posta gönderen Generalist Web3 fonu Shima Capital'ın ortaklarından Yida Gao, hedge fon milyarderi Bill Ackman'ın desteğine sahip firmalarının aktif şekilde özellikle tüketici ve altyapı projeleriyle ilgilendiğini, oyunun, bir sonraki kripto kullanıcı dalgasına nasıl sebep olacağı konusunda güçlü bir tezlerinin bulunduğunu” ifade ediyor. 


Bu alan, veri ağırlıklı bilgisayar oyunlarını zincire dahil edebilen ve oyun içi varlık ekonomilerini güçlendirebilen, sektöre özgü zincirler gibi yoğun yeni kullanıcı dalgasını destekleyecek zeminlerin inşa edilmesini içeriyor. Ayrıca, varlık kurtarma, istikrarlı kullanıcı kimlikleri ve dolandırıcılığa karşı koruma sistemleri gibi yeni olanaklar yaratacak şekilde akıllı sözleşmeleri yeniden yazmak amacıyla önerilen hesap soyutlama benzeri yeni ağ protokollerini de kapsıyor.


Gao, "Şu anda, Web3 şemsiyesi altındaki hem tüketiciler hem altyapılar bakımından, bu devasa pazarı inşa eden kurucuları destekleyecek umut verici fırsatlar bulunuyor" diyor. Tüketiciler bakımından, inşa ettikleriyle yeni kripto kullanıcılarını kendine çekebilecek oyun tasarım stüdyolarına sermaye sağlamaktan ve kullanıcıların yaratmalarını teşvik eden fikri mülkiyet standartlarını geliştirmek için zaman ayırmaktan bahsediyor. 


Düzenlemelere direnen yatırımlar

FTX'in kurucusu Sam Bankman-Fried ve diğer yöneticilerin işledikleri suçlar, ABD'de daha sıkı kripto düzenlemesine yönelik çağrıları artırırken, bu durum pek çok startup'ı belirsiz bir yasal alana itti. Bu nedenle, bir diğer aktif yatırımcı Tribe Capital geçen ay, merkeziyetsiz ve sansüre dayanıklı olduğu söylenen protokollere odaklanmayı tercih etti.


Şirkete Temmuz ayında katılan yönetici ortak Boris Revsin, "Hükümet düzenlemeleri, mantıklı olsun veya olmasın, bir tür sansürdür. Doğası gereği küresel, yani ABD merkezli olmayan veya ABD'de hizmet vermeyen protokoller daha güçlü bir anlatıya ve pazara açılma planına sahipler. Çünkü ABD'li düzenleyiciler tarafından yaratılan belirsizlikten o kadar etkilenmiyorlar.” diyor.


İster tüketicinin kullandığı uygulamalar için araçlar, ister üzerine inşa edilecek endüstri altyapısı veya her şeyin düzenlendiği yasalar sözkonusu olsun, 2023 inşa yılı olacak.


Daha Fazla Oku

    risk sermayeleriFTXmerkeziyetsizbill ackman

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Brandy Betz

Brandy, CoinDesk için kripto ile ilgili risk sermayesi anlaşmalarını yazıyor. Daha önce Seeking Alpha'da Teknoloji Haberleri Editörü olarak görev yaptı ve The Motley Fool için sağlık hizmetleri hisselerini yazıyordu.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Starknet, Sıfır Bilgi Kanıtı Teknolojisine Sahip Ethereum Sanal Makinesine Kavuşuyor

22 Mayıs 2024 17:34

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk