Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

Metaverse, DeFi ve NFT’ler Yoluyla Kara Para Aklama AB’nin Hedefinde

Bir yasa tasarısına göre Avrupa Birliği (AB), metaverse, NFT’ler ve DeFi’yı kara para aklama için tehdit olarak görüyor.

30 Eylül 2022 12:03

Güncellenme: 4 Ekim 2022 18:40

CoinDesk tarafından görülen bir yasa tasarısına göre Avrupa Parlamentosu üyeleri büyük hacimli kripto işlemlerini, metaverse, merkeziyetsiz finans (DeFi) ve değiştirilemez token’ları (NFT) hedefleyerek kara para aklamayı önlemeyi planlıyor.


Avrupa Parlamentosu, mevcut durumda Avrupa Komisyonu tarafından 2021 yılında önerilen Avrupa Birliği (AB) kara para aklama yasalarının elden geçirilmesi üzerine tartışıyor. Farklı siyasi gruplar arasında uzlaşma arayışında olan tasarı, sol görüşlü yasa düzenleyicilerin DeFi’yı da yasanın içine katma fikrini de kapsama alıyor.


Tasarıda, DeFi’ı yöneten merkeziyetsiz otonom organizasyonların da (DAO) AB’nin kara para aklama, anti-terörizm finanslama gibi kurallarına tabi olması gerektiği belirtiliyor. Ayrıca geliştiricilerin, kurucuların veya operatörlerin bir yazılım veya platformu faaliyete geçirmeden önce kara para aklama ve terörizm soruşturması risklerini değerlendirmeleri gerektiği aktarılıyor.   


Bunun yanında tasarıda, bankalar, gayri menkul ajansları gibi mükellefleri kapsayan listenin AB'nin Kripto Varlıklar Piyasaları (MICA) kapsamında düzenlenen cüzdan ve diğer kripto hizmet sağlayıcılarını içerecek şekilde genişletileceği belirtiliyor. Tasarıya göre 1,000 Euro'yu aşan  mal ve hizmetler için kripto para ödemeleri kabul eden satıcılardan ve NFT alım satımı veya madenciliği yapan kişi ve platformlardan müşterilerinin kimliğini kontrol etmeleri ve şüpheli işlemleri bildirmeleri istenebilir.


Tasarıdan bazı gelişen Web3 alanlarının da bir tehdit olarak görüldüğü anlaşılıyor. Öyle ki metaverse’ün suçlulara, yasa dışı yollarla elde ettikleri parayı takip edilemez para birimlerine dönüştürerek sanal gayrimenkul, sanal araziler ve yüksek talep gören ürünler alabildikleri fırsatlar sağladığı aktarılıyor.   

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Scroll’daki DeFi Yolculuğunuz Session One ile devam ediyor

21 Haziran 2024 23:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk