Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

Merge, DeFi Protokollerini Olumsuz Etkileyebilir

DappRadar’a göre Proof-of-Stake’e geçiş, stabil coin değerlerini düşürebilir; borç havuzlarını küçültebilir.

27 Ağustos 2022 07:49

Güncellenme: 29 Ağustos 2022 18:25

DappRadar tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre Ethereum’da yaklaşan Merge (birleşme) sürecinin, bu merkeziyetsiz blok zinciri üzerinde çalışan DeFi protokollerine önemli etkileri olabilir. 


Söz konusu rapor Ethereum’un proof-of-stake konsensüs mekanizmasına geçişi (Merge olarak da bilinen süreç) aşamasında gerçekleşebilecek gecikmelere dikkat çekiyor. Uzun zamandır beklenen (ve ertelenen) bu teknolojik güncelleme, DeFi protokollerinde işlem sürelerinin uzamasına veya hizmet kesintilerine neden olabilir ve bu durum da platformlar için sorun oluşturabilir. Bunun sonucunda da stabil coin’lerin değerleri düşebilir ve DeFi borç havuzları küçülebilir.


Ethereum, günlük hacim olarak milyarlarca doları bulan birçok merkeziyetsiz token işlemlerine, borç alıp-vermeye ve getiri hasadı projelerine ev sahipliği yapıyor. Ethereum’un konsensüs mekanizması üzerinde çalışan DeFi protokollerinin düzgün çalışabilmesi için blok zincirinin de düzgün çalışması elzem.


DappRadar’da veri analisti olan Pedro Herrera, Merge’ün ether arz pazarında görülebilecek olumsuz etkisinin DeFi havuzlarını etkileyeceğini vurguluyor.


Herrera, “Merge başarılı bir şekilde gerçekleştirilemezse DeFi protokollerinde gecikmeler olur ve bu da stabil coin’leri etkileyebilir. Ancak arz dinamikleri perspektifinden bakıldığında stabil coin’lerin likidite havuzlarında, DeFi dünyasında ve bunun dışındaki alanlarda nasıl kullanılacağının da gözden geçirilmesi gerekli” diyor.


Ethereum’un proof-of-stake konsensüs mekanizmasına geçişinin token’ların oluşturulma hızını da düşürmesi bekleniyor. Özellikle de geçişin ilk birkaç ayında bu durum öne çıkabilir. Token oluşturma yavaşlasa bile blok zincirinin token yakma mekanizması Merge öncesi hızını koruyacak ve token’ları yok etmeye devam edecek. Bu durum zaman içerisinde ether arzında kısıntı oluşmasına neden olacak. 


Rapora göre bazı Ethereum temelli protokollerin proof-of-stake’e geçişi daha yavaş olacağı için bazı DeFi platformlarında ağın kesintiye uğraması söz konusu olabilir. 


Herrera, “Merge’de node’lar arasında senkronizasyon veya benzer teknik sıkıntılar oluşturma riski söz konusu. Bu Ethereum’un blok üretimini durdurmasına ve hatta sistemin bir süre durmasına neden olabilir” diyor.


Resim böyle şekillense dahi platformların kendileri Merge’ün fonksiyonelliklerini etkilemeyeceğini belirtiyorlar. Popüler işlem merkezlerinden biri olan Uniswap güncelleme döneminde hizmetinin sıkıntısız süreceğini belirtti. 


Ethereum Foundation, bu haftanın başında Merge hakkında resmi bir geçiş planı yayınladı. Proof-of-stake konsensüs mekanizmasına resmi geçiş 6 Eylül’de gerçekleşecek. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin (BTC) 38 Bin Dolara Yaklaşıyor

24 Kasım 2023 18:09

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk