Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

Geliştiriciler Ortadan Kayboldukça DeFi Projesi Blur Finance Finansmanından 600 Binden Fazla Dolar Kayboldu

Projenin Twitter feed’i ve Discord kanalı silindi.

10 Ağustos 2022 16:47

Güncellenme: 23 Eylül 2022 09:04

Başka bir gün, başka bir belirgin rug pull.

 

BNB Chain ve Polygon'a dayanan bir getiri toplayıcı olan Blur Finance'in arkasındaki geliştiriciler, projeyi aniden terk etmiş ve sosyal medya kanallarını silmiş gibi görünüyor. Güvenlik firması PeckShield Çarşamba günü yaptığı açıklamada, 600,000 dolardandan fazla token bu süreçte ortadan kaybolduğunu söyledi.Protokolün web sitesi geçersiz bir sertifika döndürüyor ve Discord kanalına giden bir bağlantı "geçersiz davet" mesajıyla sonuçlanıyor.

 

Çalışan bir merkeziyetsiz finans (DeFi) uygulaması başlatan ve bir token yayınlamadan ve merkeziyetsiz bir borsada (DEX) listelemeden önce popülerleştirmek için sosyal medya pazarlamasını yapan geliştiriciler tarafından gerçekleştirilen bir aldatmacadan ötürü olan rug pull’dur. Yatırımcılar olumlu bir getiri umuduyla tokenları satın aldıktan sonra geliştiriciler dükkanı kapatır ve ortadan kaybolur.

 

Yatırımcıların sağladığı likidite milyonlarca dolara ulaşabilir. Geçen hafta Polygon tabanlı Web3 oyunu Dragoma'daki yatırımcılar, 3.5 milyon dolar değerinde bir rug pull’a (halı çekişine) maruz kalmış gibi görünüyor. Bir Chainalysis raporu daha önce rug pull’ın sadece 2021'de yaklaşık 2.8 milyar dolar olduğunu tahmin ediyordu.

 

İzleyiciler, Blur'un BNB Chain'de 754'ten fazla kişinin sahip olduğunu gösteriyor. Proje yakın zamanda Polygon ile entegre oldu ve geçen hafta itibariyle yıllık yüzde 4,000 civarında verim sağladı. Sözleşme 7 Temmuz'da oluşturuldu.

 

Projenin BLR tokenı, rug pull’ın ardından yüzde 99 düştü ve haber yazma yazılırken 0.00064 dolardan işlem gördü. Fiyat geçen hafta 6 sentle zirveye ulaştı.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Shaurya Malwa

Shaurya, kripto, DeFi, piyasa mikro yapıları ve protokol analizi konularına odaklanan CoinDesk Asya token ve veri ekibinin ortak lideridir. Shaurya, BTC, ETH, SOL, AVAX, SUSHI, CRV, NEAR, YFI, YFII, SHIB, DOGE, USDT, USDC, BNB, MANA, MLN, LINK, XMR, ALGO, VET, CAKE, AAVE, COMP, ROOK, TRX, SNX, RUNE, FTM, ZIL, KSM, ENJ, CKB, JOE, GHST, PERP, BTRFLY, OHM, BANANA, ROME, BURGER, SPIRIT ve ORCA dahil olmak üzere 1.000 doların üzerinde kripto para birimine sahiptir. Shaurya, Compound, Curve, SushiSwap, PancakeSwap, BurgerSwap, Orca, AnySwap, SpiritSwap, Rook Protocol, Yearn Finance, Synthetix, Harvest, Redacted Cartel, OlympusDAO, Rome, Trader Joe ve SUN'da likidite havuzlarına 1.000 dolardan fazla sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Bitcoin’in 63 Bin Dolara Yükseldiği Sırada TON ve RNDR %13'ten Fazla Arttı

10 Mayıs 2024 18:13

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk