Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

Fransa Merkez Bankası, CBDC Projesi ile DeFi Likiditesini Yönetmeyi Hedefliyor

Fransa Merkez Bankası, bankalar ve finansal piyasalar tarafından kullanılacak olan merkez bankası dijital para birimine odaklandı.

28 Eylül 2022 08:32

Güncellenme: 4 Ekim 2022 18:40

Banque de France Salı günü, bankalar ve finans piyasaları tarafından kullanılanılacak olan merkez bankası dijital para birimlerinin (CMB'ler) avantajlarını elde etmek için yeni projeler açıkladı.


Ülkenin merkez Bankası Fransa Bankası müdürü Villeroy de Galhau bankanın dijital para birimi konferansında yaptığı konuşmada, "CBDC yurt dışı ve döviz ödemelerinin iyileştirilmesine önemli ölçüde katkıda bulunabilir" dedi. 


Villroy de Galhau, CBDC'lerin merkeziyetsiz finansta (DeFi) likidite yönetimini iyileştirmeye çalışacağını ve belirli bir güvenlik dahilinde işlemleri sürdürmek isteyen yatırım bankalarınınkine eşdeğer bir rol oynayacağını söyledi.


Başka bir proje de ise bir blok zincirinde tokenize tahvillerin çıkarılmasına ve dağıtılmasına odaklanılacak, Fransız merkez bankasının Project Jura gibi Web3 menkul kıymetleri için kullanılan CBDC'lerle ilgili önceki bulgular da değerlendirilecek.


Önümüzdeki haftalarda daha detaylı açıklamalar yapılması bekleniyor.


De Galhau, 2026 yılına kadar Avrupa Merkez Bankası'nın dijital bir euro çıkarma fikri üzerine düşündüğünü söyledi. ECB, günlük kullanım ve finansal piyasalar için CBDC’yi araştıran birçok merkez bankasından biridir.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Jack Schickler

Jack Schickler, Belçika'nın Brüksel kentinde kripto düzenlemelerine odaklanan bir CoinDesk muhabiri. Daha önce MLex haber sitesi için mali düzenlemeler hakkında yazıları yayımlandı. Avrupa Komisyonu ve Birleşik Krallık Hazinesi'nde konuşma yazarı ve politika analisti olarak görev yaptı. Herhangi bir kripto varlığı yok.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk