Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

DeFi’ın Merkezi Finanstan Öğrenecekleri Var

Tolga Ulutaş, geçmiş tecrübelere sahip merkezi finansın DeFi’a aktaracakları olduğunu belirtiyor

17 Ekim 2022 14:50

Güncellenme: 20 Ekim 2022 14:26

DefineX CEO’su Tolga Ulutaş, Coindesk Türkiye’nin Yeni Paradigma etkinliğinde, “DeFi ve Global Finansal Sistem İlişkisi” başlıklı bir konuşma gerçekleştirildi. İşte o konuşmadan öne çıkanlar:


*Merkezi finans ve merkeziyetsiz finans (DeFi) birbirine alternatif iki sistem değil. Üzerinde uğraştıkları şey halen aynı. Ele alınan aynıysa bununla ilgili riskler de önlemler aynıdır.


*DeFi şimdiye kadar küçük bir hacmi temsil ediyordu, bu nedenle risk teşkil etmiyordu. Ancak giderek büyüyor. Kurumsal yatırımcılar, ellerindeki varlıklarla DeFi dünyasında yatırım yapıyor. Tokenizasyon ve stabilcoinlerle birlikte de bir köprüleme oluşuyor.


*Özelliklede enflasyona karşı büyük bir hedge imkanı verdiği için DeFi gittikçe yaygınlaşıyor.


*Bu dünyanın getirdiği tonlarca avantajın yanında regülasyondan uzak olması nedeniyle dezavantajları da bulunuyor.


*Geçmiş tecrübeler bize kimlik doğrulama yada hacim sınırlamaları gibi uygulamaların önemini aktarıyor. Manipülasyon kontrolleri, sermaye yeterlilik rasyoları var. Kaldıraç mekanizması ile ilgili sınırlamalar, küçük yatırımcının korunması ve şeffaflık zorunluluğu. Bunlar zorluk olsun diye değil, haksız değer transferlerini önleyebilmek için oluşturuldu.


* Ayrıca çok ciddi bir regülasyon arbitrajı var. Finansal sisteme dahil konuların birçoğu DeFi’de regülasyonlara tabi olmadığı için arbitraja alanı acıyor.


*İddia edilenle gerçeklik birbiri ile uyuşmuyor. Gerçeğin dışında ifade özgür olduğu için sorumluluk da merkeziyetsiz. Kim iddia etti, gerçekte kimin kontrolünde bilinmiyor.


*Merkezi finansın da DeFi’den öğrenmesi gerekenler var. Mesela; teknoloji ile aracıların yarattığı maliyetin, yavaşlığın kaldırabileceği. Fırsat eşitliği, bazı varlıklara erişimde demokratikleşme. Şimdiye kadar bunları yapmadığı için zaten alternatifi ortaya çıkılmış durumda.


*Ayrıca merkezi finans enflasyon vergisini doğurdu. Hem diyeceksiniz ki ‘yaratılan değeri benim gösterdiğim varlıklara koy’ hem de o fiyat paraları enflasyonla ezeceksiniz. Merkezi finansın da bu noktada DeFi’dan öğrenecekleri var.  

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 63 Bin Dolara Tutunamıyor

13 Mayıs 2024 18:58

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk