Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

DeFi Birleştirilebilirlik Özelliği İle Daha Hızlı Büyüyor

DeFi dünyasını oluşturan üç sacayağından birleştirilebilirlik birbiri üzerine eklenebilen ürün ve hizmetlerin önünü açıyor

17 Kasım 2022 14:37

Güncellenme: 28 Kasım 2022 16:02

Neufi Kurucu Ortağı Çağın Dönmez, dYdX sponsorluğunda hazırlanan DeFiTalks çerçevesinde Lytera kurucu ortağı Baki Er ile bir sohbet gerçekleştirdi. Merkeziyetsiz finans (DeFi) dünyasını oluşturan üç sacayağından birleştirilebilirlik (Composability) kavramı üzerinde duran Çağın Dönmez, sistemin detaylarını ve risklerini aktardı.


“DeFi, geleneksel dünyadaki finansal ürünlerin blok zincirde alternatiflerinin yaratıldığı ürün ve servis ekosistemi. Blok zincirlerle beraber bu tarz ürünleri inşa edebildiğimiz platformlar, merkeziyetsiz ve sansürlenemez bir şekilde çalışmamızı sağlayan teknolojiler sunuyor” diyen Çağın Dönmez, DeFi’ın üç temel özelliğini ise şöyle sıralıyor: Sisteme kimseden izin almadan erişilebiliyor olması, birleştirilebilirlik ve merkeziyetsizlik.

Merkeziyetsiz dünyada, birleştirilebilirlik özelliği sayesinde, inşa edebilecek sonsuz sayıda ürün ve servis olduğuna dikkat çeken Çağın Dönmez, “Geleneksel dünyadaki kapalı sistemlerin birbiri ile çalışması çok zor. Örneğin Uber’le Paypal’ın birbiri ile çalışması için birçok güven unsuruna ihtiyaç var. Blok zincirde ise açık protokoller bulunuyor. İnsanlar bunun üzerine farklı ürün ve servis inşa edebilir” diyor.


Lego Gibi Üst Üste Eklenerek Büyüyor


Dönmez, ayrıca birleştirilebilirlik ile ortaya çıkan Money Lego kavramına da açıklık getiriyor. “Birleştirilebilirlik yani Money Lego. Nasıl Lego parçalarından hem ev hem de araba yapabiliyorsunuz, DeFi ekosisteminde parçalar ekleyerek yeni ürünler geliştirebiliyorsunuz” diyen Çağın Dönmez ardından birleştirilebilirlik özelliğini bir örnek ile açıklıyor: “Merkeziyetsiz stabilcoin DAI var. Bunun üzerine bir ürün geliştirebiliyoruz. Örneğin Compound (COMP) bu para biriminin üzerine bir para piyasası oluşturuluyor. İnsanlar burada borç alıp, borç verebiliyor. Yearn de mesela bunun üzerine üçüncü bir Lego parçası koyuyor yeni bir akıllı kontrat daha yapıyor ve faiz oranı en iyisi hangisi ise varlığı, o sisteme yönlendiriyor.”


DeFi’ın yapısı gereği böyle yeni bir ürün çıkarmak için Compound ile iletişime geçilmesine, anlaşma yapılmasına yada izin alınmasına gerek duyulmadığına vurgu yapan Çağın Dönmez, “Çünkü bunların hepsi protokol. Hangi koşulda hangi aksiyonu alacağı akıllı kontratında tanımlanmış durumda ve sistem yapması gerekenin dışına çıkmıyor” diyor. Elbette akıllı kontratların doğru tasarlanmış olması gerekliliğine de dikkat çekiyor.


Riskler de Mevcut

Açık kaynak olduğu için yeni yapıların hızla geliştiğine dikkat çeken Çağın Dönmez, parçaların çok hızlı bir şekilde bir araya gelmesinin risklerine de dikkat çekiyor. 2020 yılında 12 Mart’ında Ethereum’da yaşanan sert düşüşle birlikte akıllı kontratlara dışarıdan bilgi sağlayan oracleların fiyatlama yapamadığını ve sistemin domino etkisi ile çok hızlı bir şekilde çözülmesini de bu riske örnek olarak gösteriyor. Çağın Dönmez bunun dışında kullanılan platformlardaki hatalara ve akıllı kontratların doğru yazılmamış olma riskine de dikkat çekerek, “Sonuçta her biri bir yazılım ve yeni bir alan olmasından kaynaklı nitelikli geliştiriciler yetiştirilemiyor. Bunun üzerinde de sistemik riskler bulunuyor. Bu nedenle birleştirilebilirlik sisteminin içinde de çeşitlendirmeye ihtiyaç var” diyor.Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Almanya’nın Saksonya Eyaleti 300 Milyon Dolarlık Bitcoin Aktardı

10 Temmuz 2024 15:10

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk