Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

DeFi Talks 3. Bölüm: Efe Bulduk

Merkeziyetsiz dünyada birbirlerinin kaldıraçlı pozisyonlarını gören oyuncular, spekülatif hareketlerin önüne geçebilir

6 Ekim 2022 11:36

Güncellenme: 18 Temmuz 2023 12:57

Ekonomist Efe Bulduk DeFiTalks çerçevesinde Lytera Kurucu Ortağı Baki Er’in sorularını yanıtladı. Geleneksel bankacılık ve finans sisteminin aslında insanların düşündüğü kadar düzgün çalışmadığına dikkat çeken Efe Bulduk, bankacılık sisteminin değişmesi gerekliliğine işaret ediyor. Özellikle geleneksel finansın verimsizliğine vurgu yapan Efe Bulduk, merkeziyetsiz finansın bu noktada önemli rol oynayabileceğini belirtiyor. 

“Bankaya ulaşımı olmayan insanlar var. Bankaya gitmektense merkeziyetsiz bankalara telefon yolu ile ulaşabilirler. Yada kontrolü kendilerinde olan cüzdanlar üzerimden işlem yapabilirler. Ama bunların da güven sağlaması lazım. Çünkü paranın temelinde güven ilişkisi var. Daha sonrasında kredi almak teminat göstermek gibi buradaki ikincil finansal hizmetlerden faydalanılabilir” diyor.  


Ancak geleneksel finansın bitmesi yada sektörün tamamen anonim olması gibi bir beklentinin içine girilmemesi gerektiğini de vurgulayan Efe Bulduk, yeni ürünlerle merkeziyetsiz finansın etki alanının genişleyeceğine dikkat çekiyor ve devam ediyor: “Transfer edilemeyen, kişinin üzerine yapışık tokenları görünce çok mutlu oldum. Çünkü finans hizmeti verirken, kişilere kredi verebilmek için onların skorlanması gerekiyor” diyor. Ancak bu noktada merkeziyetsiz finansın eksikliklerine de dikkat çekiyor: “Yüzde 95 değer kaybeden bir varlığı nasıl teminat alacaksın da orada bir sistem kuracaksın. Market verimsizlikleri ortadan kalkmadan, merkeziyetsiz finansın oturması ve yatırım alması mümkün değil. Belli başlı standartları oturtmamız lazım.”


Pek çok eksiğine karşın merkeziyetsiz finansın verimlilik ve toplumun her kesimine ulaşabilirliği sayesinde önemli bir alternatif olarak ortaya çıktığına değinen Efe Bulduk, regülasyonların da sürecin gelişimine katkıda bulunacağını belirtiyor.  “Az da olsa bir regülasyona ihtiyaç var. İçeride hazineyi sağlam tutabilmen lazım ki güven oluşsun. Bugün bunların birçoğu yok. Alınan fonlarda kaldıraç kullanılıyor. Kaldıraç, türev enstrümanlarında yararlanılan bir araç. Bu amaçla kullanmak sisteme zarar veriyor, fakat bunun önüne geçmek de sisteme zarar veriyor” diyor.


Diğer taraftan blok zinciri dünyasının kendi koruma mekanizmaları olduğuna da dikkat çekiyor Efe Bulduk. Blok zinciri üzerinde kurumların birbirinin pozisyonlarını görebilmeleri genellikle eleştiri konusu oluyor. Efe Bulduk: “Bu aslında güzel bir sistem. Çünkü spekülatif hareketlerden kaçınıyorsun. Market kendi verimliliğini sağlıyor. Sen karşındakinin kaldıraçlı bir pozisyon aldığını görüp oraya saldırabilirsin” diyor ve devam ediyor: “Birileri balon oluşturmaya çalışırken başka biri gelip,i daha büyümeden o balonu patlatıyor.” Genç ekonomist, bu fırsatların hep büyük kurumlar tarafından kullanılmasını ise sistemin kötü yanı olarak gösteriyor.


Efe Bulduk’un merkeziyetsiz finansta işaret ettiği bir diğer aksayan nokta ise merkeziyetsiz finans dünyasında kullanılan cüzdanların kullanışsızlığı. “Cüzdanlar korkunç” diyor Efe Bulduk ve devam ediyor: “Kimseye kullandırtamıyorsunuz. Bir şey imzalayacaksın bir sürü hash var. Token koyacaksın, akıllı kontratını bulman gerekiyor. Kripto sektörünün, arayüzler anlamında çok ilerlemesi, kullanıcı deneyiminin zenginleştirilmesi lazım.”


Spotify:


YouTube:Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Binance Yöneticisi Tigran Gambaryan'ın Kefalet Talebi Nijerya Mahkemesi Tarafından Reddedildi

19 Mayıs 2024 21:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk