Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

DeFi Platformu Ankr Hacklendi, Saldırgan Katrilyonlarca aBNBc Token’ı Bastı

Saldırgan, yaklaşık 5 milyon USDC'ye dönüştürdüğü 6 katrilyon aBNBc token’ı bastı.

2 Aralık 2022 11:40

Güncellenme: 25 Ocak 2023 16:46

DeFi protokolü Ankr, sistem kodunda belirtecin sınırsız basılmasına izin veren hata nedeniyle multi-milyon dolarlık soygunla karşı karşı kaldı.Güvenlik araştırma şirketi PeckShield’in verilerine göre, Ankr’ın sözleşmesindeki kod, herhangi bir kullanıcının doğrulamaya ihtiyaç duymaksızın protokolün ödül sağlayan staking belirteçlerinden sınırsız sayıda basmasına izin veriyor. Sistemdeki bu açık, saldırganın 6 katrilyon aBNBc token’ı basmasına olanak tanıdı.


Saldırgan, bastığı katrilyonlarca aBNBc token’ının 20 trilyonluk kısmını BNB tokeni ile takas etti ve Tornado Cash'e taşımasının ardından BNB tokenlerini 5 milyon USDC ile takas etti.


CoinGecko verilerine göre ise, saldırgan, PancakeSwap ve ApeSwap'teki aBNBc likidite havuzlarınının tamamına yakınını boşalttığı için, token değerinin yaklaşık yüzde 99'unu kaybetmiş oldu.


Saldırının ardından Twitter’dan açıklama yapan Ankr, tüm stake edilen varlıkların güvende olduğunu belirtti.


Zincir üstü analiz şirketi Lookonchain, bir tüccarın bu soygundan para kazandığını ve 10 BNB’yi (2.885 dolar) 15.5 milyon BUSD’ye çevirdiğini açıklarken tüccarın bu işlemi DeFi borç verme protokolü Helio aracılığıyla yaptığını söyledi. Aynı tüccar aBNBc'nin çöküşten önceki fiyatını baz alarak HAY stabil coin'den 16 milyon dolar alıp bunu BUSD'ye çevirdi.


Binance CEO'su Changpeng Zhao da, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Binance’in korsanlar tarafından gönderilen 3 milyon doları dondurduğunu duyurdu.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sam Reynolds

Sam Reynolds, CoinDesk'in Asya'daki Taipei merkezli piyasalar ekibinde bir muhabirdir. Daha önce Blockworks ve Forkast News için çalıştı. Kripto gazeteciliği kariyerinden önce, IDC'nin araştırma ekibinde teknoloji ve yarı iletken analistiydi ve BBC ve Bloomberg'de yer aldı. Az miktarda BTC ve ETH sahibidir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Kripto Borsası Bitay'da Üst Düzey Atama

27 Eylül 2023 19:05

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk