Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

DeFi Piyasasının TVL'si 50 Milyar Dolara Ulaştı

Solana tabanlı protokollerdeki artış, Blast'a yatırılan 700 milyon dolardan fazla mevduatla bir araya gelerek merkeziyetsiz finans kilitli değerinin büyümesini hızlandırdı.

5 Aralık 2023 14:41

Güncellenme: 5 Aralık 2023 15:02

Tüm merkeziyetsiz finans (DeFi) protokollerindeki kilitli sermaye miktarı, dayanak varlıkların değerlerinin artması ve yatırımcıların getiri elde etmeye çalışmasıyla 6 aydır ilk kez 50 milyar dolara ulaştı.


DefiLlama'dan elde edilen veriler, sektörün son yılların en düşük seviyelerinde olduğu 13 Ekim'den bu yana rakamın 15 milyar dolar arttığını gösteriyor.


Yatırımcıların getiri arayışları, gelecek yıl hayata geçecek olan layer-2 projesi Blast’ın varlıkların mart ayına kadar çekilemeyeceğini söylemesine rağmen trader’ların ve yatırımcıların 700 milyon dolardan fazla mevduat yatırmasıyla kanıtlanıyor.


13 Ekim'den bu yana, DeFi pazarında birincil olarak kullanılan ether (ETH), yüzde 42 oranında artarak tüm DeFi pazarını geride bıraktı. Protokollerin önemli bir kısmının dolar, euro veya sterlin gibi geleneksel para birimlerine endeksli stabil paralar üzerinden getiri sunduğunu belirtmekte fayda var.


Aynı zamanda işlem hacmi de artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay tek bir günde 5,4 milyar dolardan fazla işlem görüldü ve bu mart ayından bu yana en yüksek seviyeydi.


Sektör, bu yılın başlarında Ethereum'un proof-of-stake blok zincirine geçişinin bir sonucu olarak önemli bir yükseliş kaydetti. Bu geçiş, DeFi toplam kilitli değerinin (TVL) yüzde 45'inden sorumlu olan Lido ve RocketPool gibi şirketlerin başını çektiği likit staking piyasasını da teşvik etti.


Lido şu anda yıllık yüzde 3,7 getiri sunarken, RocketPool yüzde 3,92 getiri sunuyor. Likit staking, yatırımcıların DeFi ekosisteminde kullanılabilecek bir token alırken ether stake ederek getiri elde etmelerine olanak tanıyor.


Solana tabanlı marginfi, Jito ve Marinade Finance protokollerinin TVL’leri, kurumsal ilginin artmasıyla son 30 gün içerisinde yüzde 60 ila 120 arasında arttı. Grayscale'in Solana Trust'ı geçen ay yüzde 869 primle işlem gördü ve kurumsal piyasadan önemli bir talep olduğunu kanıtladı.


Solana'nın likit staking protokolü Jito, 13 Ekim'den bu yana 327 milyon dolarlık girişe yol açarak yüzde 6,96'lık bir getiri sunuyor.


Daha Fazla Oku

    defiTVLEthereumLidorocketpool

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Oliver Knight

Oliver Knight, Nisan 2022'de CoinDesk'e muhabir olarak katıldı. Knight, CoinDesk'e katılmadan önce üç yıl boyunca Coin Rivet'te Baş Muhabir olarak görev yaptı. Birmingham City Üniversitesi'nden gazetecilik derecesi ile mezun olan Knight, 2014 yılında Bitcoin dünyasına girmeden önce çeşitli spor yayınlarında çalışmaya devam etti. Herhangi bir kripto birikimi yoktur.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Yeni Vergi Paketi TBMM'ye Sunulmaya Hazır, Kripto Vergi Oranı Belirlendi

14 Haziran 2024 18:14

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk