Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

DeFi Coin’lerin Performansı Bitcoin’i ve Ether’i Geride Bıraktı

Fed’den faiz artışı beklentileri ışığında DeFi coin’lerin gösterdiği performans kısa süreli olabilir.

15 Temmuz 2022 14:21

Güncellenme: 15 Temmuz 2022 14:46

Bu yazı hazırlandığı sırada kripto piyasası yüksekten işlem görüyordu. Bu durumun nedenlerinden biri de Fed’in 100 baz puanlık bir faiz artışı yapacağına dair beklentilerin biraz geriye çekilmesiydi.


Önde gelen DeFi Coin’ler 24 saat içinde çift haneli büyüme performansı sergilerken bitcoin ve ether’in performansını geride bırakıyorlardı. 


Kripto para borç verme platformu Aave’nin kendi coin’i AAVE yüzde 15’lik artışla 91 dolara çıkarken merkeziyetsiz borsa Uniswap’ın UNI’si 7 dolardan işlem görüyor ve yüzde 13’lük bir artış sergiliyordu. Piyasada değeri açısından en büyük kripto para olan bitcoin yüzde 3,5 artışlar 20.660 dolardan el değiştirirken ether yüzde 8’lik yükselişle 1.200 doları görüyordu. Dikkat çeken diğer yükselenler arasında Solana’nın SOL’, gizlilik odaklı coin monero, Polygon’un MATIC’i, cosmos ve algorand yer alıyordu. 


Trader’lar Fed’in 27 Temmuz’daki toplantısında bir tam puan (100) faiz artırımına gitme olasılığını yüzde 49 olarak görüyorlar. Geçtiğimiz Çarşamba günü ABD’de CPI endeksinin açıklanmasından sonra bu beklenti yüzde 80 olarak gerçekleşmişti. 


Olasılığın daha düşük değerlendirilmesinin nedenleri arasında Fed guvernörü Christopher Waller’ın 100 baz puanlık artışa dair beklenti hakkında “piyasalar biraz fazla hızlı gitmiş olabilirler” şeklindeki söylemi gösteriliyor. 


Waller bu ayın sonlarındaki bir demecinde 75 baz puanlık artışı desteklediğini söylemiş ancak perakende satış ve konut verilerini gördükten sonra daha fazla bir artışın da değerlendirilebileceğini belirtmişti. 


 ABD’de bugün 15.30’da açıklanacak olan perakende satış verilerinin, tüketici harcamalarının Haziran içerisinde yüzde 0,9 arttığını göstermesi bekleniyor. 19 Temmuz’da açıklanacak konut verilerinin ise Mayıs ayında yüzde 14,4’lük bir artışı gösterirken yeni konut inşaat izinlerinde yüzde 7’lik bir düşüş bekleniyor.


DeFi’ın performansı geçici mi?

 

Piyasayı izleyen uzmanlar DeFi’daki ana coin’lerin rallisinin, bu haftaki temel göstergelerin zayıflığı ışığında değerlendirildiğinde uzun vadeli olacağından şüpheliler. 


Kripto finansal hizmetler şirketi Amber Group, “Şu anda DeFi coin’lerde bir ralli olduğu görülüyor ancak temel açısından değişen bir şey yok” diyor ve ekliyor, “Kurumsal bazı oyuncuların ana coin’ler ve garanti varlıklara ilgi gösterdiklerine dair dedikodular olsa da büyük hacimli işlemler göremiyoruz.” 


DeFi protokollerine bağlanan toplam değer bu yıl 95 milyar dolardan 38 milyar dolara geriledi. Defi Pulse verilerine bakıldığında şu ana dek bu alanda önemli bir değişim görülmüyor. Toplam bağlanan değer DeFi protokollerine yatırılan kullanıcı fonlarını ifade ediyor ve sektörün büyümesini ölçmede kullanılan başlıca ölçüt olarak görülüyor. 


DeFi’da bağlanan bitcoin hacmi ve DeFi protokolleri üzerinden borç alıp veren adreslerin sayısı gibi diğer kriterlere bakıldığında faaliyetlerde yavaşlamanın devam ettiği görülüyor.


 Analitik şirketi IntoTheBlock’un CEO’su Jesus Rodriguez Salı günü yayınladığı bir analizde, “DeFİ protokollerine katkıda bulunan wrapped bitcoin hacmi DeFi momentumunu gösteren net bir işarettir ve kripto yatırımcıları bunu yakından izler. Kısa süre önce bu gösterge tüm zamanların en alt seviyesine düştü ve bu durum bitcoin sahipleri arasında DeFi faaliyetlerinin yavaşladığını işaret ediyor” diyordu.

Bitcoin’in Ethereum üzerinde tokenlaştırılmış ve DeFi protokollerine bağlanmış tedavüldeki arzı 8 Temmuz’da rekor düşük seviye olan yüzde 50,6’ya gerilemişti ve bu yazıl kaleme alındığı sırada en son yüzde 50,8 civarındaydı. 


Rodriguez, DeFi üzerinde alım ve satım yapan adreslerin sayısının da 12 ayın en alt seviyesinde olduğunu ve bunun bir DeFi kışının göstergesi olduğunu ifade ediyor. Ayrıca 100.000 dolar ve üstü verilen borçların sayısında ve Ethereum’daki işlem maliyetlerindeki düşüşler de birer gösterge. 


Piyasanın dayanıklılığı

 

Kripto piyasasının Çarşamba günü ABD’de açıklanan CPI sonrası gösterdiği dikkate değer direnç ve dayanıklılık analistler tarafından farklı şekillerde yorumlanıyor.


Amber, geleneksel ve kripto piyasalarının CPI açıklanırken short’ta olduğunu vurguluyor. Örneğin bitcoin, enflasyon verisinden önceki üç günde 21.600’den 19.200 dolara geriledi. Ağırlıklı teknoloji şirketlerini barındıran Nasdaq borsası, yüksek bir enflasyonun Fed’in likiditeyi, emme hızını artırmasına dair korkular nedeniyle 250 puan düşüş gösterdi. 


Daha kötü bir enflasyon oranının önceden fiyatlanmış olması stabilitenin sağlanmasına destek olmuş görünüyor. Amber’ın trade masasının açıklamasında, “Önümüzde büyük ölçekli tasfiyelerin görünmemesi destekleyici bir unsur. Kripto piyasası 13 Haziran’daki enflasyon verisi açıklandığında ciddi bir tokat yemişti. Bunun etkileri hâlâ sürüyor” diyor. 


Her ne kadar birçok gösterge dibi işaret etse de piyasada hızlı bir boğa toparlanması yaşanması ihtimali düşük. Zira küresel ekonomik büyüme, bir türlü düşmeyen enflasyon ve Fed’in sıkılaştırma politikası işleri kolaylaştırmıyor. 

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Omkar Godbole

Omkar Godbole, Mumbai merkezli kıdemli bir piyasa muhabiriydi. Omkar daha önce FXStreet ve Mumbai merkezli aracı kurumda FX analisti olarak çalıştı ve Finans alanında yüksek lisans yaptı. Omkar, az miktarda bitcoin, ether, BitTorrent, tron ​​ve dot tutar.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Mt. Gox, Bitcoin ve Bitcoin Cash Geri Ödemelerine Başladı

5 Temmuz 2024 10:26

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk