Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

DeFi Bankalara Meydan Okuyor Ama Bankalar Bu işten Kârlı Çıkabilir

Web3 dünyası para transferi ve saklama gibi alanlarda bankalara pek çok fırsat sunuyor

1 Aralık 2022 13:44

Güncellenme: 1 Aralık 2022 16:21

Bu yıl altıncısı düzenlenen Türkiye Sermaye Piyasaları Kongresi’nde konuşan Blok Zinciri Araştırma Enstitüsü Kurucu Ortağı ve Ninepoint Partners Dijital Varlık Yönetici Direktörü Alex Tapscott, bankacılık sisteminin temel işlevlerini yerine getirme kabiliyetine sahip DeFi’ın önümüzdeki dönemde büyük fırsatlar yakalayabileceğini belirtti.


Bugüne kadar fintech’lerin ödeme sistemleri dünyasında sadece bir duvar kağıdı gibi işin dış görünümünü değiştirdiğini ve azıcık kazındığında altından konvansiyonel finansın çıktığını belirten Tapscott, blokzincir teknolojileriyle birlikte işin temelden değiştiğini vurguladı.


Finansal hizmetler çerçevesinin değeri saklama, aktarma, değerlendirme ve kimlik doğrulama gibi hizmetlerden meydana geldiğinin altını çizen Tapscott, tüm bu alanlarda merkeziyetsiz finansın çözümler sunduğunu ve DeFi oluşumlarının bu alanlarda bankalara meydan okuduğunu belirtiyor.


“Peki bankalar bu süreçten zararlı mı çıkacak?” diye soran Tapscott şöyle yanıtlıyor: “Hayır. Hatta kârlı çıkmaları bile mümkün. Bankalar dijital varlıkların saklanmasında önemli  rol oynayabilir. Ayrıca para transferi işlemlerinde bankalar için burada çok büyük fırsat var. Konuştuğum bankacılar bu anlamda özellikle stabilcoinler de büyük fırsatlar görüyor. Bu alanda 150 milyar dolarlık bir potansiyel var ve bankaların buradan yüzde 4 komisyon alma şansı bulunuyor.”


Merkez bankası dijital paraları toplumda ne kadar kabul görür? 


Önümüzdeki dönemde para kavramının hızla değişebileceğini de vurgulayan Tapscott, topluma dayalı kripto para birimlerinin yanı sıra şirketlerin de kendi para birimlerini çıkarabileceğini belirtiyor. 


Konuşmasında merkez bankası dijital paralarına (CBDC) da değinen Tapscott, CBDC’lerin Covid salgını gibi halka acil kaynak aktırmanın gerektiği durumlarda son derece işlevsel olabileceğini belirtirken bu paraların risklerine de dikkat çekiyor: “CBDC’lerin ekonominin içindeki akışı nasıl gerçekleşecek? Merkez bankalarının şahısların hesabına kolayca erişmesi ya da devletin hoşuna gitmeyen bir şey yaptığınızda hesabın kapatılabilecek olmasını insanlar nasıl karşılayacak?” diye soruyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Sinan Koparan

Sinan Koparan CoinDesk Türkiye'de Blok zincirinin uygulama alanları, kripto piyasaları, şirketler ve girişim ekosistemi üzerine çalışmalar yapan haber editörüdür. Daha öncesinde Bloomberg BusinessWeek Türkiye dergisinde borsa, finans ve girişim sermayesi konusunda haberler ve röportajlar gerçekleştirmiştir.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Aptos, Microsoft, Brevan Howard ve SK Telecom ile DeFi Ortaklığı Kuruyor

18 Nisan 2024 18:18

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk