Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

Consensus 2022: DeFi: Kripto ile Pasif Gelir Nasıl Kazanılır?

DeFi ile geleneksel iş modelleri nasıl değişecek? Yeni nesil iş yapma modelleri nasıl gidiyor? Teknoloji hangi aşamada?

9 Haziran 2022 18:38

Güncellenme: 23 Eylül 2022 09:11

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) dünyasında milyarlarca dolar kilitli durumda, ancak DeFi'ye girmek istiyorsanız, risklere karşı yüksek getirilerin cazibesini ve sağlam olmaktan nasıl kaçınacağınızı tartabilmeniz gerekir. DeFi hakkında temel bilgiler, sistemin yarattığı imkanlar ve ortaya çıkardığı yeni iş yapma biçimleri Consensus 2022'de.


Stablecorp CEO’su Alex McDougall, Defy Trends kurucularından CEO İmge Su Çetin ile yazar Yazar Nat Elison’un konuşmacı olarak katıldığı oturumda, CoinDesk İçerik Yöneticisi Pete Pachal moderatörlük yaptı.


Stablecorp CEO’su Alex McDougall, şunları söyledi:


  • DeFi ile ilgili inanılmaz olan, bütün iş mantığı ve karar süreçleri 0 ve birlerle yazılıyor. Bilinçsiz önyargı, tekelleşme yok. Hepsi zaten yazılmış. Gerçekten bambaşka bir finansal organizasyon. Geleneksel finans sisteminin gelişmiş hali. Bu tür bir yeniliğe ihtiyacımız var. 
  • DeFi operasyonları makine hızında ilerler. Bu inanılmaz bir hız. 
  • Önemli noktalardan biri de pasif gelir konsepti. Sadece bir konsepte para yatırayım ve hayatımı yaşamaya devam edeyim. DeFi şu an o noktada değil maalesef. Gerçekten grafiğe bakıp ne olacağını, nerede düşüş olacağını görebilir misiniz? Bunlar gözlemlemeniz gereken şeyler. Bu açık bir soru. Bu insanların üzerinde çalıştığı kocaman bir risk yönetim süreci. Bu DeFi’de son derece zorlayıcı.

 


İmge Su Çetin, veri analisti gözüyle DeFi teknolojisini şöyle tanımladı:


  • İnsanlar belirsizliklerden ve değişkenliklerden çekinir. DeFi Wall Street’e dijital bir alternatif. Açık, bedava ve transparan. Ben veri analistiyim ve çok derine inebiliyorum. 
  • Wall Street’teki geleneksel modeli çok daha güvenilir ve bedava bir teknoloji ile değiştiriyorsunuz. Her yerde olabilirsiniz, herhangi biri olabilirsiniz. Herhangi bir şekilde kimliğiniz nedeniyle yargılanmazsınız.

Yazar Nat Elison ise DeFi’yı bir örnekle beraber anlattı:


  • Sistemin nasıl çalıştığını, kazancın nasıl üretildiğini tam olarak görebiliyorsunuz. En sevdiğim De Fi projelerinden birisi Yarn. Böyle bir sistemde tüm para hareketini görebilirsiniz. Her bir kaynaktan ne kadar kazandığınızı görebilirsiniz. Akıllı sözleşmeye bakarak her şeyin nasıl çalıştığını en ince ayrıntısına kadar görebilirsiniz. 
  • Eğer 10 milyon dolarlık bir ABD’li yatırımcıysanız, bunu Yearn’e yatırabilirsiniz. Arjantin’deki 10 dolar sahibi biriyseniz siz de bunu koyabilirsiniz. Herkes için tamamen açıktır. Herkes tüm paranın nereden geldiğini görebilir. Bu çok önemli çünkü iyi paranın nereden geldiğini görebildiğimiz gibi kötü paranın da nereden geldiğini görebiliyoruz. Onlarca yıldır bunları görmek çok zordu. Artık şimdi DeFi ile mümkün.
Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk