Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

Celsius, Aave ve Compound’dan 172 Milyon Dolarlık Teminatı Geri Aldı

Şirket Cuma'dan bugüne DeFi platformlarına 95 milyon dolar ödedi.

11 Temmuz 2022 21:41

Güncellenme: 11 Temmuz 2022 21:45

Likidite sıkıntıları nedeniyle kullanıcıların çekim işlemlerini durduran Celsius Network, merkeziyetsiz finans (DeFi) platformalar Aave ve Compound’a olan borcunun 95 milyonluk kısmını ödedi.


Bu hamle sonrasında platformlarda teminat olarak tutulan 172 milyon dolarlık varlıklar boşa çıktı. Celsius geçen hafta ayni taktiği uygulayarak Maker platformuna olan borcunu ödeyerek 480 milyonluk teminatı geri almıştı.


  • Nansen Portfolio takip platformundaki verilere göre Celsius’la bağlantılı olan bir cüzdan birden fazla işlemle 35 milyon dolarlık DAI (MakerDao’nun dolara çıpalı stabil coin’i) ve 40 milyon dolarlık USDC (Circle’ın stabil coin’i) transferi gerçekleştirdi. Etherscan verilerine göre aynı cüzdan geçtiğimiz Pazar günü Aave protokolüne 20 milyon dolar göndermişti.

  • Celsius ayrıca Aave üzerinden 1.647 WBTC (33,4 milyon dolar değerinde) faiz getirisi olan token türevlerinin el değiştirmesi işlemini gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra 1,6 milyon dolar değerinde BAT ve x SUSHI (SushiSwap’in kendi token’ı olan ve platformda tutulması halinde faiz veren token) da el değiştirdi.

  • Bu ödeme Celsius’un borcuna karşılık yatırdığı teminatın bir kısmını talep etmesini mümkün kıldı. Şirket, Cuma gününden bu yana 8.436 WBTC’yi geri aldı. Bu varlığın değeri 172 milyon dolar civarında. Ayrıca Compund’un kendi token’ı olan COMP’dan da 700.000 dolarlık bir ödeme yaptı.

  • Kripto sektöründeki kredi krizi kripto kredi verenleri ciddi biçimde etkiledi. Voyager Digital iflas koruması talep ederken BlockFi FTX borsası tarafından kurtarıldı. Celsius 12 Haziran’da aldığı kararla çekim işlemlerini durdurdu ve işten çıkarmalara gitmek ve yapılandırma uzmanlarıyla çalışmak gibi tedbirleri uygulamaya başladı.

  • Ceisus, DeFi protokollerine olan borcunu ödeyerek teminatları geri alma yönünde bir strateji izliyor.

  • Şirket bu ödemeler sonrasında Aave ve Compound’a hâlâ 140 milyon dolar borçlu durumda. Zapper’ın verilerine göre 235 milyon dolar olan borç ödemelerle bu seviyeye indi.

  • Celsius’un ödemeler karşılığında geri aldığı teminatın değeri 680 milyona ulaştı. Celsius borcunu kapattığında ortaya çıkacak teminatın teorik olarak değeri 950 milyon dolar. 


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Krisztian Sandor

Krisztian Sandor NYU'dan ekonomi derecesiyle mezun oldu ve Fulbright bursuyla ekonomi gazeteciliği eğitimi aldı. Reuters ve Forbes'da çalıştı.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin 60 Bin Dolardan Geri Çekiliyor

12 Temmuz 2024 16:30

2
Boğa Piyasası Bitti mi?

12 Temmuz 2024 14:47

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk