Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

Cell Protokolü, DeFi'deki Likiditeyi "Demokratikleştirmek" İstiyor

Web 3 Pitch Fest’te finalist olan Cell ekibi, ağı borsalar ve blok zincirler arasında "yatay ve dikey olarak" genişletmek istiyor.

7 Haziran 2022 10:38

Güncellenme: 23 Eylül 2022 09:11

Likiditeye erişim, herhangi bir pazar için, özellikle de merkezi olmayan finans (DeFi) için uzun süredir bir sorun. Kriptodaki amaç tamamen birlikte çalışabilir ağlara ve araçlara sahip olmak olsa da kullanıcılar ve varlıklar şu anda farklı platformlara yayılıyor, sermayeyi inceltiyor. 


Daha iyi likidite sağlamaya çalışmak için botları kullanan, sözde akıllı otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcı Cell Protokolü’nün kurucusu da buna “daha adil” diyor.


Cell Protocol strateji lideri ve kurucu ortağı Felix Xu, “merkezi limit emri defteri DEX'lerinde son kullanıcılar için likiditeyi demokratikleştirmek istiyoruz” diyerek, “Merkezi limit emri defteri, merkezi olmayan borsalar" konseptine atıfta bulunuyor. Bunlar, geleneksel varlık piyasalarında bulabileceğinize benzer bir ajanda uygulayan bir tür açık kripto borsasıdır.


Xu, bunun “tıpkı profesyonel piyasa yapıcılar gibi likidite sağlamak için bir araç olduğunu” açıkladı. Xu, takma adı @0x5_7 olan kurucu ortağı ile birlikte, merkezi limit emri defterlerinin merkezi olmayan borsaların geleceği olduğuna inanıyor. Bugün, birçok DEX, Ethereum tabanlı Uniswap gibi, alım satımları güçlendirmek için "otomatik piyasa yapıcı" olarak adlandırılan şeyi kullanıyor. Ancak Mango Markets ve Serum gibi Solana tabanlı merkezi limit emri defterleri de yükselişte.


@0x5_7, mevcut merkezi limit emri defterlerini anlamlandırmak için muhtemelen "bir programcı olmalısınız" dedi. "Likidite sağlamak için nasıl kod yazılacağını bilmek zorundasınız. Bu, birçok DeFi kullanıcısını engelliyor" dedi. 


DeFi dünyası için küçük olsa da -Cell kilitli toplam değerde (TVL) yalnızca 250.000 ABD dolarına sahip- büyük emelleri var. Esasen likidite sağlama şenliğini yönetiyor gibi görünüyor. Ağustos 2021'de piyasaya sürüldü ve Solana dünyasında "ilk pazarlanan" oldu.


Bu nedenle, Cell'in Extreme Tech Challenge'ın ev sahipliği yaptığı ve kazananların CoinDesk'in Konsensüs Festivali'nde açıklanacağı bir hackathon olan Web 3 Pitch Fest için finalist olması şaşırtıcı değil.


Şu anda Çin'de bulunan ve anonim kalmak isteyen Stanford mezunu 0x5_7, daha önce Coinbase'de blockchain entegrasyonu ve indeksleme hizmetleri yapan bir mühendis olarak çalıştı. 


Wu ise, gizliliği koruyan ARPA ağını ve Bella Protokolünü birlikte kuran, kendini "seri blok zinciri girişimcisi" ilan eden kişidir. (Cell protokolü, kurucu üyelerinden bazılarının anonimliğini korumak için NFT çizgi film karakterleri kullanıyor.)


Cell protokolü, "yatay ve dikey olarak" genişlemeyi ve DeFi genelinde birleşik bir likidite katmanı olmayı planlıyor. Bir sonraki adımda, Serum, Drift ve Zeta Markets dahil olmak üzere Solana'daki diğer DEX'lerle entegre olmanın yanı sıra diğer blok zincirlere genişlemeyi hedefliyor.


0x5_7, "Birden çok ağa ve protokole genişliyoruz. DEX'lerin üzerindeki birleşik bir likidite katmanı oluşturuyoruz… o zaman likiditeyi ve kullanıcıları DEX'lerimize aktarabiliriz” diyor.


Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
ABD'li Milletvekilleri, Tigran Gambaryan'ın Ülkeye Dönmesi Konusunda Israrcı

5 Haziran 2024 11:12

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk