Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

DeFi

ABD Altyapı Yasası'nın Kripto Borsacıları İçin Raporlama Şartlarının Gecikmeyle Karşılaşması Olası Bir Durum

Bu hüküm, brokerlerin müşterileri ve işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi toplamalarını gerektirecek.

30 Haziran 2022 10:47

Güncellenme: 30 Haziran 2022 13:44

ABD Başkanı Joe Biden'ın 1 trilyon dolarlık altyapı yasasında yer alan kripto borsaları ve borsacıları (broker) için sıcak bir şekilde tartışılan raporlama şartları büyük bir gecikmeyle karşı karşıya kalabilir.

 

Kripto endüstrisindeki birçok kişi, yasanın "broker" tanımının aşırı geniş olduğunu ve teorik olarak kripto madencilerine ve merkeziyetsiz protokollere uygulanabileceğini iddia ederek altyapı yasasındaki raporlama hükmüne karşı çıktı.

 

"Broker" ın nasıl tanımlanacağı konusundaki tartışmaların yanı sıra bir raporlama rejiminin uygulanmasının zorlukları, potansiyel gecikmenin nedenleri arasında görülebilir. Ancak, raporlama şartlarının ertelenip ertelenmeyeceği veya gecikmişse gecikmenin ne kadar süreceği konusunda nihai bir karar verilmemiştir.

 

Haberi ilk Bloomberg bildirdi.

 

Kasım ayında Kongre tarafından kabul edilen yasaya göre, kripto brokerlerinin müşteri isimleri, adresleri ve sermaye kazançları/kayıpları da dahil olmak üzere müşteriler ve işlemleri hakkında ayrıntılı bilgi toplamaları gerekecek.

 

Şartların başlangıçta Ocak 2023'te yürürlüğe girmesi planlandı ve şirketlerin 2024'te hem müşterilerine hem de İç Gelir Servisi'ne (IRS) rapor göndermeye başlaması gerekiyordu. Raporlama şartları, kripto yatırımcılarının vergilerini düzenlemesini ve IRS'nin vergi kaçakçılığını ortaya çıkarmasını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

 

Hazine Bakanlığı, analistlerin ödenmemiş tüm vergilerin kabaca yüzde 10'u olarak tahmin ettiği ödenmemiş kripto vergileri konusundaki endişelerini dile getirdi. "Vergi boşluğu" Hazine Bakanı Janet Yellen için bir slogan haline geldi.

 

Gecikme haberi muhtemelen "broker" tanımına uyan birçok şirket için rahatlatıcı olacaktır, ancak bu gecikme muhtemelen sadece geçici bir süreliğine olacaktır.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Rallisi Kısa Süreli Olabilir

10 Temmuz 2024 20:02

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk