Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Teknoloji

“2023’te ‘Build’ Rüzgarı Devam Edecek”

İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi ve Durugörü Danışmanlık kurucusu Dr. Çağla GÜL ŞENKARDEŞ’e göre yeni yılda ağırlık alım-satım yapanlardan geliştiricilere kayacak.

23 Aralık 2022 14:17

Güncellenme: 28 Aralık 2022 11:57

2023’e dair genel beklentileriniz neler? Yeni yılı hangi dinamiklerin şekillendireceğini düşünüyorsunuz?


2022 yılının ilk günlerinde beklentimi paylaşırken, bu yılın ‘Build’ yılı olacağını söylemiştim. Ve 2022 yılı kripto paralardan çok blok zinciri ekosistemindeki girişimcileri, yeni projeleri konuştuğumuz ve gördüğümüz, çok sayıda lokal ve global hackathon ve developer eğitimleri gerçekleşen bir yıl oldu. Bir yandan 2022 yılı küresel yatırım ekosisteminin daraldığı bir yıldı ama iyi projelerin tamamladığı yatırım turları ile ilgili birçok haberi de okuduk. 2023 yılında yatırımcı cephesinde bir önceki yıla benzer bir seyir olacağını tahmin ediyorum ama yeni projeleri de duymaya devam edeceğimizden eminim. Benim öngörüm özetle Build rüzgârı devam edecek ve ekosistem oyuncularının ağırlığı kripto para alım satımı yapanlardan geliştiricilere doğru kaymaya devam edecek.


2023’te ayı piyasasının çözülmesini ve daha olumluya dönmesini bekliyor musunuz? Bu ne zaman ve ne şartlarda olabilir?

Ben önceliği hep kripto paraların temsil ettikleri projelerine veriyorum. İyi projelerin, yani teknoloji projesi olarak insanlığın sorunlara katma değerli fayda üreten ve sorun çözen, kolaylaştırıcı projelerin orta vadede mutlaka başarılı olacağını düşünüyorum. Genel piyasanın olumluya dönmesinde en büyük destek noktasının da iyi projeler ve bu projelere yapılacak yatırımların yaratacağı güven ortamı olduğunu düşünüyorum. Çok genel bir yaklaşımla 2022 yılından çok farklı bir seyir olmamakla birlikte daha olumlu gelişmelere yaşanacak bir piyasa öngörüm.


2023’te düzenlemeler konusunda beklentileriniz neler?

Düzenlemelerle ilgili hem ülkemizde hem birçok ülkede çalışmalar, tartışmalar, öneriler yıllardır devam ediyor. Hep bir sebeple ötelenen düzenlemeler, ülkelerin farklı stratejik dinamikleri nedeni ile oluyor olsa da günün sonunda teknoloji çok hızlı ilerliyor ve yapılan çalışmalar bir noktada kapsayıcı olamıyor. Çok yukardan bir görüş paylaşmam gerekirse 2023 yılı yine regülasyonları bol bol konuşacağımız, dar kapsamlı düzenlemeler göreceğimiz ama çok kapsamlı bir düzenleme ile karşılaşmayacağımız bir yıl olacaktır.


Sizler 2023’te hangi projelerin ve dikeylerin ön plana çıkacağını düşünüyorsunuz?

Net bir şekilde Ar-Ge projelerinin ön plana çıkacağını düşünüyorum. Özellikle dijital kimlik dikeyinde uluslararası kapsayıcılığı yüksek projeler, tedarik zinciri ve uluslararası ticarete odaklı projeler ve tabi çokça metaverse ve oyun dikeyinde projeler göreceğimizi düşünüyorum. En spesifik farklılaşma diğer teknolojilerin entegre edildiği blok zincir projeleri ile olacaktır.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


CoinDesk Türkiye

CoinDesk, gelişmekte olan kripto ekonomi ve finansal sistemin dönüşümü ile büyüyen küresel topluluk için en etkili ve güvenilir platformdur. 2013 yılında kurulan CoinDesk, kripto varlıklar ve blok zinciri teknolojisi ile ilgilenen milyonlarca müşteriye haber, analizler, podcast yayınları, canlı yayınlanan TV programları, araştırma raporları, canlı etkinlikler ve indeks, veri ve analitiğin birleştiği araçlar sağlamaktadır.

Fiyatları İncele

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Haftanın Liderleri WLD, GRT ve FIL Oldu

23 Şubat 2024 17:39

Kripto Varlık

Sosyal Meyda Trendi

Trendleri İncele

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk