Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Sponsorlu İçerik
22/11/2022 15:01

Sürdürülebilir Bir NFT Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

NFT'lerin hızla büyüyen hikayesini izlemek heyecan verici olsa da hikayenin nasıl gelişeceği konusunda farklı görüşler oluşmaya başladı.

Sürdürülebilir bir NFT stratejisi nasıl oluşturulur? 


Benzersiz dijital varlıklar, “Nitelikli Fikri Tapu” ya da artık alıştığımız kısaltmasıyla NFT’ler, 2021'de 25 milyar doların üzerinde satış hacmi[1] ve 2022[2]'de 6 aydan daha kısa bir sürede 37 milyar doların üzerinde satış hacmiyle dünyayı kasıp kavurdu. NFT'lerin hızla büyüyen hikayesini[3] izlemek heyecan verici olsa da, hikayenin nasıl gelişeceği konusunda farklı görüşler oluşmaya başladı.


NFT alanı, sahiplerine erişim veya fayda sağlamak için bir araç olarak sanal dünyalardaki tokenize edilmiş arazi ve varlıkları içerecek şekilde gelişti. Geleneksel markalar da bu hareketliliği görmeye başladı ve NFT'lerden yararlanmak istiyorlar, ancak gözden kaçmaması gereken daha büyük bir konu var: internetin web3'e evrimi.  Şirketlerin bu yeni paradigmayı ve oyun kurallarını anlamamaları, onları NFT’lere ilişkin oyun planları kurarken yüzeysel bir seviyede bırakabilir; bugün geleceği tasarlayan çoğu grup ve onları fonlayan yatırımcılar birlikte çalışabilir (interoperable) platformlarla, merkezi olmayan bir internet yapısı üzerinde çalışıyor.


NFT’ler ve beraberinde gelen hikâyeler sonsuz fırsatlar sunuyor gibi görünse de bu konuda “hype”ın ötesine geçmek önemli. Özellikle geleneksel markaların liderleri, şirketlerine hem bugünden fayda sağlayabilecek hem de onları web3'te uzun vadeli büyüme için destekleyebilecek sürdürülebilir NFT stratejilerine ihtiyaç duyuyor.


Teknoloji hâlâ nispeten yeni ve sürekli gelişiyor, dolayısıyla NFT alanına girmek için başarıyı garantileyen bir reçete henüz yok, ayrıca olmamalı da... Her şirketin kurumsal stratejisinin benzersizliği ile uyumlu olarak bu pazara girmek için kendine özgü bir yaklaşımı ve değer önerisi olması gerekiyor.


Müşterilerimizin NFT projeleri ile yaptığımız çalışmalara, geliştiricilerle yaptığımız tartışmalara ve web3 topluluğundaki aktif varlığımıza dayanarak NFT projelerini değerlendirmek için bir çerçeve geliştirdik. Her başarılı NFT projesinin şu üç konudan en az birini sağladığını gördük:


  • Geliri artırın: Mevcut fikri mülkiyetten veya özellikle dijital platformlarda kullanılmak üzere tasarlanmış yeni sanat eserlerinden/koleksiyonlardan para kazanmak için NFT'lerden yararlanın
  • Müşteri etkileşimini derinleştirin: Müşterilere üreteceğiniz dijital varlıklara "sahip" olabilmeleri ve/veya yaratıcı iş birlikçiler olarak markanızla etkileşim kurabilmeleri için yeni bir yol sağlayın. (ör: markaya olumlu içerik sağlayan müşterileri ödüllendirmek gibi).
  • İş süreçlerini iyileştirin: Özel erişim hakları, indirimler, statü veya diğer ödüllerle NFT'ler oluşturarak müşterilere yeni değer veya fayda sağlayın.
  • Her NFT projesinin başarılı olması için bu üç temel bileşenin tamamını hedeflemesi gerekmiyor, ancak markalar NFT'lerin mevcut stratejileriyle nasıl bütünleşebileceğini ve uzun vadeli hedeflerini nasıl destekleyebileceğini değerlendirmek için bu çerçeveyi kullanabilirler.


[1] NFT sales hit $25 billion in 2021, but growth shows signs of slowing", Reuters, 11 Ocak 2022, Factiva aracılığıyla erişildi, 2 Haziran 2022

[2] Locke, Taylor, “The NFT market is probably not as down as you think it is” Fortune, 5 Mayıs 2022, Factiva aracılığıyla erişildi, 2 Haziran 2022.

[3] PwC Türkiye tarafından hazırlanan “NFT İşlemlerine Detaylı Bir Bakış” raporunu okumak için: https://www.pwc.com.tr/nft-islemlerine-detayli-bir-bakis


Bir NFT stratejisinin değeri, yarattığı geçici heyecandan değil, gelecek için bir temel oluşturmaktan gelir. Bu alanda başarılı olmak isteyen şirketler, anlık gelir fırsatlarının ötesine bakmalı, organik büyüme, uzun vadeli katılım ve müşterilerle otantik bağ kurmayı sağlayabilecek stratejilere yönelmeliler.


Başarılı şirketlerin bir NFT projesi tasarlamadan önce iş hedeflerini, ulaşmak istedikleri kitleleri ve kendi yetkinlikleri/varlıklarını analiz ettiklerini ve NFT stratejilerini bunların üstüne kurduklarını gördük. 


Aşağıdaki sorular bu değerlendirmeye başlamak konusunda faydalı olabilir:


Neden şimdi NFT alanına giriyorsunuz?

Markanız neden web3 ve NFT'leri kullanmak istiyor? Bu girişim kurumsal stratejinizi destekliyor mu veya kısa vadeli bir hedefe mi ulaşıyor? Yaklaşımınız, öncelikleriniz ve nihai ürünleriniz, elde etmeyi umduğunuz şeye göre değişecektir.


Hedef müşterileriniz kim?

Kime ulaşmak istiyorsunuz: Konuyla en ilgili olabilecek müşterileriniz mi, yeni bir müşteri grubu mu, ya da bunun farklı kombinasyonları mı? Kitlenizin NFT ile etkileşim kurması için ne kadar eğitime/desteğe ihtiyacı olacak? Yeni bir NFT deneyiminin hedef kitlenizi ve mevcut ve potansiyel müşteri deneyimlerini nasıl etkileyeceğini düşünün. Örneğin, sadakat çalışmalarını genişletmek ve bu çerçevede bir topluluk oluşturmak isteyen bir yayın ya da medya kuruluşu, diğer erişim avantajlarının yanı sıra sınırsız erişim sağlayan bir NFT projesi başlatabilir.


Hangi varlıkları bir NFT'ye dönüştürebilirsiniz?

Halihazırda hangi varlıklara sahipsiniz? Tokenizasyon için iyi adaylar mı? Müşterilerinizle iş birliği yapmaya ne kadar isteklisiniz? Örneğin, tokenleştirmeye uygun bir sanat eseriniz, bir karakteriniz veya başka bir içeriğiniz olabilir ve stratejik veya yasal nedenlerle NFT olmaması gereken diğerleri olabilir. Fikri mülkiyetiniz için belirlediğiniz sınırları dikkatlice düşünün.


Bu alana nasıl gireceksiniz?

Hedeflerinize ulaşmak için NFT'lerden nasıl yararlanabilirsiniz? Bu alanda etkin ve güvenli bir şekilde çalışmak için doğru becerilere sahip personeliniz var mı? Çalışmalara başlamadan önce şirket içerisinde web3 ve çevresindeki teknolojiler ile ilgili kişilerden oluşan bir proje ekibi kurmak, destek alabileceğiniz profesyonelleri araştırmak doğru NFT stratejisini kurmak için gereken bileşenlerdir.


Hızla değişen bir ortamda sürdürülebilir bir NFT stratejisi oluşturmak zor olabilir. Bir ay önce işe yarayan stratejiler bugün veya gelecekte çalışmayabilir. Uzun vadede en başarılı şirketler, mevcut pazarda çalışabilecek ve web3'ün temel dünyasında henüz bir yere sahip olabilecek sağlam ve uyarlanabilir stratejiler oluşturmuş olacaktır. Temeli bugün inşa etmek sizi yarının pazarında oynamaya hazırlayabilir.


Simin Gülen

Dijital ve Dönüşüm Hizmetleri Direktörü, PwC Türkiye

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Trend Haberler

1
"Yasanın Asıl Kapsamı SPK’nın Getireceği İkincil Düzenlemeler Sonrasında Görülecek"

19 Temmuz 2024 16:59

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk