Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Sponsorlu İçerik
13/03/2023 14:46

Merkeziyetsiz Borsa dYdX’e Bir Şans Vermeniz İçin Üç Neden

Algoritmik akıllı sözleşmelerle desteklenen açık, izinsiz ve sansüre dayanıklı bir merkeziyetsiz kaldıraçlı borsada neden işlem yapmalısınız?

Merkeziyetsiz finans (DeFi), akıllı sözleşmeye dayalı blok zincirlerin üzerine inşa edilen merkezi otoritelerin kontrolünde olan ekonominin aksine alternatif bir finansal alt yapıyı ifade eder. DeFi, mevcut finansal hizmetleri daha açık, birlikte çalışabilir ve şeffaf bir şekilde çoğaltan ve yenileyen protokoller oluşturmak için akıllı sözleşmeler kullanır. dYdX, algoritmik akıllı sözleşmelerle desteklenen açık, izinsiz ve sansüre dayanıklı bir merkeziyetsiz kaldıraçlı borsadır. dYdX aracılara ve merkezi finansal kuruluşlara ihtiyaç duymaz, bu sayede kullanıcılara daha düşük komisyonlarla işlem açma olanağı tanır. Bunların yanı sıra sadece kendinize ait bir cüzdanla kullanabileceğiniz dYdX temelde üç farklı fayda sağlar: güven, sınırların olmaması ve token kazancı.


1- Anahtarlar senin değilse, token senin değildir!

Kripto ile ilgilenip Mt.Gox hackini duymayan yoktur. Ne yazık ki hackerlar ve art niyetli kurumlar gelişmekte olan sektörlerin bir gerçeği ve kripto da bundan nasibini alıyor.* Ama sen almak zorunda değilsin. Merkezi borsalarda tuttuğun tokenler borsaların cüzdanlarında saklanır, bu da olası bir hack veya borsanın kripto paraları alıp gitmesi durumunda token’larının da kaybolmasına sebep olur. Merkeziyetsiz borsa dYdX’i kullanıp token’larını kendi cüzdanında saklar, art niyetli kurumların ve hackerların token’larına el koymasının önüne geçebilirsin. Tekrar edelim, anahtarlar sizin değilse token’lar da sizin değildir.


2- Her an, her yerde işlem aç.

Geleneksel borsaların aksine kripto borsaları 7/24 aktif borsalardır. Dolayısıyla her yerden, her zaman işlem yapabiliyor olmak gerekir. dYdX’i ister cebindeki mobil uygulamadan (yakında Android uygulamamız da gelecek), ister bilgisayarından dilediğin gibi kullanabilirsin. dYdX’i kullanman için merkezi borsaların aksine kim olduğunun hiçbir önemi yok. Kimliğini doğrulamadan rahatlıkla işlem yapabilirsin.


3- Ücretsiz trade yapmak çok eğlenceliyken, pozisyon açarken token kazanmak daha da eğlenceli.

Bu zamana kadar işlemlerin için ne kadar komisyon ücreti ödediğini biliyor musun? Neden bütün işlemleri sen yaparken karı sadece borsa alsın ki? Merkezi borsaların aksine dYdX kullanıcılarını önemser ve onlardan 100 bin dolar hacme kadar komisyon ücreti almaz. Eğer işlem hacmin 100 bin doların üzerinde ise sana açtığın her işlemle DYDX token kazandırır. dYdX için önemli olan kar değil komünite maksimizasyonudur.

dYdX için DeFi sadece bir iş modeli değil merkezi finans tekeline karşı bir başkaldırıdır. Merkezi finansın aksine dYdX komünitesine önem verir. Merkezi borsalar istedikleri zaman senin varlıklarını dondurabilir, el koyabilir ve hatta kaçabilirler. Sen de token’larına sahip çıkmak için merkeziyetsiz borsa dYdX ile işlem yapmaya başla. Finansal devrimin bir parçası ol ve aracılara para ödemeyi bırak. Düşük komisyon ücretleri ve işlem açarken token kazanmak için hemen bugün dYdX’e kaydolun.


*dYdX’te işlem yaparken kullandığın cüzdanlar, üçüncü taraflarca geliştirilen ve kullanıma sokulan cüzdanlardır. dYdX’in üçüncü taraf cüzdanlar üzerinde herhangi bir kontrolü veya yetkisi bulunmamaktadır. Bu cüzdanların nitelik ve özellikleri geliştiricileri tarafından belirlenmektedir. Lütfen kullanmak istediğiniz cüzdanı belirlerken özenle araştırma yapınız ve karar veriniz.


Doruk İşmen

Doruk İşmen, Şubat 2018'de kurucu başkan olarak Türkiye’nin ilk üniversite blockchain kulübü olan İTÜ Blockchain’i kurdu. 2017 yılından beri kripto ile nefes alan ve YouTube ve Twitter’da kendi adı ve soyadıyla içerikler üreterek katma değerli kripto içerikler üretmeye çalışan biri olarak, kariyerine KPMG’de başladı. Teknoloji danışmanlığı ve denetim projelerinde yer aldı, Türkiye’nin en büyük şirketlerinin IT projelerinde proje yöneticisi olarak çalıştı. Bir süre sonra kriptoya olan ilgisi galip geldi ve kariyerine bu alanda yön vermek istedi. Kripto kariyerine Türk Lirası‘na eşit stabil kripto para şirketi BiLira’nın Pazarlama Direktörü olarak başlayan Doruk, Bybit’in pazar başlatıcısı olarak faaliyetlerine devam etti. Şu anda merkeziyetsiz borsa dYdX Foundation’ın Türkiye Lideri olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda bir Web3 araştırma ve veri analizi şirketi olan Lytera’nın kurucu ortakları arasında yer almaktadır.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Trend Haberler

1
Güne Bakış: Bitcoin Yarılanması Kapıda, Fiyatlar Yükseliyor

19 Nisan 2024 16:57

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk