Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

Teknoloji

Öğren

Politika

DeFi

TV&Video

Podcast

Etkinlikler

Sponsorlu İçerik

Consensus Magazine

E-Bülten

Sponsorlu İçerik
13/03/2023 14:49

Kripto Varlık Ekosisteminde Paydaşların Güven İhtiyacı Nasıl Karşılanır?

Kripto varlıklar hayatımıza girdiği günden beri güven konusu gündemde.

2009 yılında blok zinciri teknolojisiyle hayatımıza giren kripto paralar, yasal fiziksel para birimlerine güçlü bir alternatif olarak birçok yatırımcı, kuruluş ve regülatörün dikkatini çekti. Kripto para birimlerinin, çarpıcı bir teknoloji ürünü olmalarına rağmen kullanıcıların mağduriyetine yol açabilmeleri ve kontrolsüz bir sistem içerisinde ilerlemeleri nedeniyle regülasyon ihtiyacı arttı. Belli ülkelerde, kripto para birimlerine ilişkin düzenlemeler değişti. Ülkelerin sosyoekonomik koşullara ve finansal sistemlere yönelik farklı güven algıları, farklı düzenleyici adımlarının ortaya çıkmasına neden oldu. Bununla birlikte, kripto paraların dünya çapında yasal bir statü kazanarak düzenlenmesinin kripto paraların kara para aklama, vergi kaçakçılığı veya uyuşturucu kaçakçılığı gibi yasa dışı faaliyetlerde kullanılmasını önleyerek uzun vadede bu varlıkların değerini artıracağı düşünülüyor. 


Sektör olgunlaştıkça kripto para ekosistemindeki oyuncular özellikle yatırımcı ve menfaat sahibi paydaşlar tarafında güveni oluşturmak ve sürdürmek adına bağımsız bir dış gözle güvence hizmetlerine ihtiyaç duyuyorlar. Kripto varlıkları olan veya kripto varlıklarla işlem yapan bir şirkete bağımsız denetim hizmetinin verilebilmesi için, ilgili şirketin veya hizmet sağlayıcılarının etkili bir iç kontrol sistemine sahip olmaları gerekir. İç kontrol sisteminin olmadığı veya bağımsız denetime tabi dönem boyunca etkin bir şekilde işlemediği veya etkin bir şekilde işlediğine dair denetim kanıtlarının bulunmadığı durumlarda, yeterli ve uygun denetim kanıtı elde edilemeyecek ve dolayısıyla bağımsız denetim hizmeti verilmesi mümkün olmayacak. 


Kripto varlıkların da diğer varlıklar gibi risk değerlenmesi yapılmalı


  • Cüzdan yönetim süreci: Denetim ekibinin şirketlerin sahip olduğu cüzdanların yönetimine ilişkin uyguladığı iş ve bilgi sistemleri süreçlerini anlaması şart. Farklı cüzdan tiplerinin farklı siber güvenlik riskleri, veri bütünlüğü ve tamlığı öncelikli olmak üzere, bilgi teknolojileri kaynaklı diğer riskler gibi operasyonel riskleri bulunuyor. Bu risklerin yönetimi açısından, cüzdan yönetimine ilişkin bilgi teknolojileri genel kontrolleri ve iş süreçleri dahilindeki otomatik veya manuel uygulama kontrolleri her bir cüzdanda tutulan işlemlerin güvenliğini sağlamak açısından kritik önem taşıyor.

  • Özel anahtarın güvenliği (anahtar oluşturma, dağıtım ve rotasyon süreçleri; anahtar depolama ve yönetim süreçleri için kullanılan varlıklara ilişkin fiziksel ve mantıksal kontroller; siber tehdit ve güvenlik açığı yönetimine ilişkin süreçler ve kontroller): Özel anahtarlara erişim, erişim sağlanan kişiye ilgili kripto varlığa da erişim hakkı sağlar. Şirketlerin bir özel anahtara erişiminin olması, ilgili genel adresteki işlemlerin de sahibi olduğunu göstermez. Bu durum, kripto varlıkların sahipliğine ilişkin denetim kanıtı edinmeyi zorlaştırır.

  • Üçüncü taraf hizmet sağlayıcı kullanımı: Şirket, sahip olduğu kripto varlıklarının saklanması ve raporlanması veya ilgili kripto varlıkların muhafaza edildiği cüzdanların tutulması için üçüncü bir taraftan hizmet alabilir. Bu durumda, dış teyit yöntemine ilave olarak, üçüncü taraf hizmet sağlayıcının kripto varlıklara ilişkin etkin bir iç kontrol sistemine sahip olduğuna dair denetim kanıtı alınması da gerekiyor (ISAE 3402 - SOC).

Kripto paralarda dijital güven


Cüzdan ve özel anahtar yönetimi gibi, kripto yönetimi süreç kontrolleri yanında erişim güvenliği, sistem ve uygulama yazılım geliştirme, değişiklik yönetimi, fiziksel güvenlik ve ağ operasyonlarını da içerecek Genel Bilgi Teknolojileri kontrolleri de iç kontrollerin etkinliği değerlendirmelerinde göz önünde bulundurulmalı.


Bağımsız denetim ve güvence raporları kripto varlık ekosistemindeki paydaşların güvence ihtiyaçlarını karşılamak ve olası mağduriyetlerin önüne geçmek için en etkili yöntemlerden biri. Olası düzenlemelerin, uluslararası uygulamalarla tutarlı olarak bağımsız denetimi zorunlu kılmasının önemli bir ihtiyaca cevap veren akılcı bir adım olacağını düşünüyoruz.


Orhan Öztürk

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü mezunudur. PwC Türkiye Telekomünikasyon Sektör Lideri olan Orhan Öztürk, PwC'nin büyük telekom, teknoloji ve fintech müşterilerinin denetimde geniş deneyim sahibidir. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ruhsatı, Bağımsız Denetçi Lisansı ve Sertifikalı İç Denetçi (CIA) Sertifikasına sahiptir. Orhan Öztürk, 2006 yılında katıldığı PwC Türkiye’de halen Denetim Hizmetleri Şirket Ortağı görevini sürdürüyor.

Özkan Kıvanç

İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünde lisans eğitimini tamamlayan Özkan Kıvanç, yüksek lisansını La Salle Üniversitesi’nde yaptı. BT riskleri, yönetişim, iç kontrol, uluslararası kabul görmüş çerçeveler ve dijital dönüşüm konularında uzman olan Kıvanç, özellikle BT dönüşümleri, BT süreç değerlendirmeleri ve süreç, teknoloji, organizasyon uyumu üzerine çalışan ekip yönetimi tecrübesine sahiptir. Sertifikalı Bilgi Sistemleri Denetçisi (CISA), ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi Baş Tetkikçisi ve ISO 22301 İş Sürekliliği Yönetim Sistemleri Baş Tetkikçisi olan Kıvanç, Risk Yönetim Güvencesi (CRMA) Sertifikasına da sahiptir. Özkan Kıvanç, 2012 yılında katıldığı PwC Türkiye’de halen Risk, Süreç ve Teknoloji Hizmetleri Şirket Ortağı görevini sürdürüyor.

Günün Gelişmeleri İçin E-Bültenimize Abone Olun

E-Bültenimize abone olarak onaylamış ve CoinDesk Türkiye ürün ve hizmetleri için iletişim kurulmasına izin vermiş olursunuz.


YASAL UYARI

Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Trend Haberler

1
Onramp Invest, Platformuna CoinDesk 20 Endeksini Entegre Etti

29 Şubat 2024 17:48

Kategoriler

Yazarlar

Piyasalar

Şirketler

E-Bülten

Politika

Teknoloji

Kripto Paralar

Hakkında

Hakkında

Kişisel Verileri Koruma Kanunu

Künye

Çerez Politikası

Reklam Verin

KVKK Başvuru Formu

İletişim

Kişisel Verileri Saklama ve İmha Politikası


Yasal Uyarı: Bu sitede yer alan yatırım bilgisi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihlerini dikkate alarak, kişiye özel olarak sunulmaktadır. Bu sitede veya e-bültenlerimiz kapsamındaki sözel, yazılı ve grafiksel dahil olmak üzere tüm bilgi ve analizler; herhangi bir karara dayanak oluşturması noktasında herhangi bir teminat, garanti oluşturmamakta ve yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla paylaşılmaktadır. Coindesk Türkiye hiçbir şekil ve surette ön onay, ihbar ve ihtara gerek olmaksızın söz konusu bilgileri değiştirebilir veyahut silebilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı vermeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu sitedeki yorumlardan, eksik bilgi ve/veya güncel olmama gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Coindesk Türkiye ve çalışanlarının herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

@2022 CoinDesk